Genel Blog

2012 Diyet Trendleri

140

2012 Diyet Trendleri

Kullanılmamış yılda eskimemiş beslenme alışkanlıkları kazanmak hepimizin genişlik balaban hedefi. Dosdoğru nemalanmak, kilolarımızı ve sağlığımızı kontrol etmek, hangi yediğimiz, hangi kadar yediğimiz sunma kebir kural.Bu kuralların çoğu 2012 yılının perhiz trendlerinde değiştiğini görüyoruz.Beslenme ve diyet uzmanı Ferin Batman, 2012 yılında hücre çarpan favori diyetleri ve bilinmesi müstelzim mıhlı tagaddi kurallarını anlattı.  

 

Buğday unu, benzen ve benzin ürünleri azaltılacak Bu sene dünyadaki arz dominant trend; buğday unu, benzen ve benzin ürünlerinin günlük beslenmede az çok azaltılması, hassaten tamamen kaldırılması olacak gibi görünüyor. Akıbet yıllarda takipçi sayısını zait bu trend hele ensiz dışındaki diyetisyenler ve sağlıklı tagaddi meraklıları ortada olduğu kabilinden ülkemizde bile yükselişe geçecek kadar görünüyor. Tartılı beslenmenin önemi çıktı hep aracılığıyla bilinirken bu eğilime kapılmamalı. Amma duyarlılık, gıda intoleransı testlerine göre bu tür imansız diyetleri uygulamakta dahi benzeri beis gözükmüyor.

Hayvansal proteinler “out”, nebati proteinler “mağara” Hele faziletli protein kullanan sporcular ve adale kütlesini çoğaltmak isteyenlerin vazgeçilmezi olan protein tozu içecekleri, sabık yıllarda olduğu gibi bu sene dahi haddinden fazla popüler. Herhangi Bir ant bile olacak gibi görünüyor. Bu senenin yükselen trendi ise hayvani kaynaklı proteinlerle bitkisel kaynaklı olanların meydan değiştirmesi.

Akman katıksız mahsulat tercih edilecek Doğadan mevrut sağlık, bozulmamış natürel ürünler bu sene henüz üstelik ehemmiyet kazanıyor. Kazanılan bilcümle bilgileri tıpkısı araya getirip çok cepheli makul beslenmeyi hayata nakil zamanı. Sentetik ulama maddelerinin sağlığı bozduğunu hep tetkikat gösteriyor. Ne besinlerde ulama maddeleri olduğunu öğrenmek ve bunlardan istinkâf etmek, aspartam, mısır şerbeti şurubu vb. dokuncalı olduğu saptananları günce diyetten görmek gerekiyor.

Artağan verimli sebze tüketilecek Daha sebze bazlı diyetlerin hızlıca diğerlerinin yerini alması ayrımsız bambaşka trend. Araştırmalar göveri ve yeşillik tüketimi arttıkça hastalıklara yakalanma riskinin düştüğünü gösteriyor. Buna tutkun adına dahi sebze ve yeşillik tüketimi artacak kabilinden görünüyor.

Geleneksel kahvaltı alışkanlıkları değişecek Akıbet trend ise kişilerin anadan görme kahvaltı alışkanlıklarını değiştirip daha faziletli karbonhidrat ve tahıllar içeren kahvaltılara tüketmeye başlamaları. Buna tagaddi dünyasında “ kahvaltı kendisine şekerli aşındırmak” deniyor. Lifli kahvaltı gevrekleri, düğürcük, poğaça, kurabiye, mafın, yemişli yoğurtlar ve hoş kokulu eli nimetli sağımlı kahveler, kahvaltı öğününde bundan sonra yeğleme edilir hale geliyor. Önerilen yüksek karbonhidratları umum tahıllı olanlardan uzaklaştırmak, beraberinde peynir, benzin, yoğurt gibi proteinlere de düzlük vererek kan şekerini dengelemek. İnsanlar çıktı proteini elan zinde kaynaklardan kabul etmek, çökelti, lif, göveri tüketimlerini çoğaltmak üzere ceht gösteriyorlar. Sabahleyin kahvaltılarına zinde otlar, baharatlar çoğaltmak, sebzeleri artırmak, sebze suları sorumak sağlığına önem verenler yoluyla çıktı daha kesif tercih ediliyor.

Kimlik 2012 Perhiz Trendleri Yeni Yıl Diyetleri Ünlü Diyetler Rejim Trendleri Perhiz

Yoruma kapalı.