Genel Blog

2020 Doğum Yardımı Başvurusu, Şartları ve Miktarı

0 291

Doğum yardımı başvurusu, şartları ve miktarı konu ile ilgisi olan kimseler tarafından en çok araştırılan konu başlıklarından bir tanesidir. Doğum parası devletin sosyal devlet ilkesi gereği doğum yapan anneler ve ailelerine yapılan desteğe verilen isimdir. Doğum parası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bir destektir.
Doğum parası çalışmakta olan annelerin doğum sebebiyle çalışmadıkları dönemde çalıştıkları dönemdeki yaşam standartlarının eşit düzeyde tutulması için geliştirilen bir destek programıdır. Devletin sosyal devlet ilkesi kapmasında sunduğu ve annelerin ekonomik standartlarının korunması ile tekrar iş hayatına dönmelerini desteklemek için geliştirdiği bazı programlar şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • Doğum yapan anneler doğumdan sonra kolay bir şekilde iş bulabilmeleri için ve eski işlerine geri dönebilmeleri için devlet tarafından desteklenmektedirler.
 • Doğum yapan annelerin bebekleri ile daha çok vakit geçirebilmeleri için 6 aya kadar yarım gün çalışmalarına rağmen maaşlarının tamamının ödenmesi: Bu programda devlet maaşın yarısını öderken işveren geriye kalan miktarı ödemektedir. Yarım gün çalışılabilecek süreler ise annenin ilk, ikinci ya da daha fazla doğum yapmasına göre değişmektedir.
 • Doğum yapan kadınlar ya da evlat edinen kadınlar talepleri olması halinde ücretsiz izne ayrılabilmektedirler.

Doğum Parası Ne Şekilde Alınabilmektedir?

Doğum parası alma şekli doğum parası almak isteyen kimselerin en çok araştırdığı konulardan bir tanesidir. Doğum parası almak isteyen kimseler başvuru için gerekli olan belge ve evrakları tamamladıktan sonra bu belgeler ile birlikte şu kurumlara başvuruda bulunabilmektedir:

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI – 1
 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,
 • Sosyal Hizmetler Müdürlükleri,
 • İlçelerde ise Sosyal yardımlaşa ve Dayanışma Vakıfları.

Doğum parası almak isteyen kimseler yukarda sayılan yerlerden herhangi birine başvuruda bulunabilmektedirler.
Doğum parası başvuru yöntemlerinden bir diğeri de online olarak gerçekleştirilebilen yöntemdir. Bu yöntem için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde bulunan başvuru formunun tam ve doğru bir şekilde doldurulması ile gerçekleştirilebilmektedir.

Doğum Parası Alınabilmesi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Doğum parası almak için gerekli olan belgeler, doğum parası başvurusu sırasında ilgili kimseler tarafından ibraz edilmesi gereken belgelerdir. Doğum parası başvurusu yapmak için gerekli olan belgeler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Doğumu gerçekleşmiş bebeğin T.C kimlik kartı ve sureti yani fotokopisi,
 • Doğum parası başvurusu için ilgili kurumlardan alınabilecek ve ilgililer tarafından tam ve doğru bir şekilde doldurulmuş formlar,
 • Doğum parası başvurusunda bulunan kimsenin T.C kimlik kartının aslı.

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Doğum parası şartları başvuruda bulunan kimselerin sağlaması gereken şartlardır. Doğum parası alabilmek için sağlanması gereken şartlar şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • Doğum yapan annenin doğumu 15 Mayıs 2015 tarihinde veya sonrasında gerçekleştirmiş olması.
 • Doğum parası talebinin olumlu bir şekilde sonuçlanabilmesi için anne ve babadan en az biri SGK ya da Bağ-Kur’lu olması gerekmektedir. Yani bu iki kurumdan sosyal güvencesi olmayan kimseler doğum parasından faydalanamamaktadır.

Doğum parası için başvuru yapacak kimsenin ya Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması gerekmektedir.

2020 Doğum Parası Ücreti Ne Kadar?

2020 doğum parası ücretleri şu şekildedir:

 • İlk doğumdan sonra yani tek çocuk için 300 TL,
 • İkinci doğumdan sonra yani 2 çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü doğum ve sonrası doğumlar için ise 600 TL.

2020 Doğum Parası Hangi Banka Aracılığı ile Ödenmektedir?

2020 doğum parasının yattığı banka konu ile alakası olan kimselerin araştırdığı bir diğer konudur. Doğum parası başvurusu onaylanmış çocuğun annesinin adına yatmaktadır. Paranın yattığı banka ise PTT’dir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.