Genel Blog

2020 Fakirlik Maaşı Başvurusu, Şartları ve Miktarı

0 160

Fakirlik maaşı başvurusu, şartları ve miktarı, konu ile ilgisi olan kimseler tarafından en çok araştırılan konu başlıklarından bir tanesidir. Fakirlik maaşı devletin sosyal devlet ilkesi gereği sosyal yardıma ihtiyacı olan kimselere devlet tarafından bağlanan bir maaştır. Bu sebepten dolayı fakirlik maaşı başvurusu yapmak isteyen kimselerin sağlaması gereken en önemli şart yardım ihtiyaçlarının güncel bir şekilde var olmasıdır.

Fakirlik maaşı halk arasında kullanılan bir terim olsa da fakirlik maaşının esas adı muhtaç aylığıdır. Devlet muhtaç olan kimselere barınma, ısınma, yiyecek ve maddi yardımlarda bulunabilmektedir. Muhtaç aylığı da devletin sosyal yardımlarından olan maddi yardımın bir özel görünüm şeklidir.

Fakirlik Maaşı Alabilecek Kişiler Kimlerdir?

Fakirlik maaşı alabilecek kimseler konu ile alakası olan kişilerin en çok araştırdığı konulardan bir tanesidir. Fakirlik maaşı yani muhtaçlık maaşı alabilecek kişilerin ise şu özellikleri taşıması gerekmektedir:

  • Fakirlik maaşı başvurusu yapabilecek gruplardan ilki engelli vatandaşlardır. Engelli kimsenin en az %40 engellilik durumu olmalı ve durumu raporlanması gerekmektedir.
  • Fakirlik maaşı alabilecek bir diğer grup 18 yaşını doldurmadan anne ve babasını kaybetmiş, bakacak kimsesi olmayan kişilerdir.
  • Fakirlik maaşı alabilecek bir diğer grup 65 yaşını doldurmuş olmasına rağmen hiçbir yerden emekli maaşı alamayan kişilerdir.

Fakirlik maaşı alabilecek bu grupların sağlaması gereken bir diğer şart ise bu gruplardaki kimselerin gelirleri yoksulluk sınırının altında olmalıdır.

Fakirlik Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Fakirlik başvurusu için gerekli olan evraklar başvuru sırasında fakirlik maaşı başvurusu yapan kişinin ilgili kuruma ibraz etmesi ve vermesi gereken belgelerdir. Fakirlik maaşı başvurusu için gerekli olan belgeler ise şu şekildedir:

  • Başvuru sahibi tarafından tam ve eksiksiz doldurulmuş Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden alınabilecek muhtaç ayrığı bilgi formu ya da muhtaç aylığı yetim formu,
  • Başvuru sahibi muhtaçlık aylığına engellilik durumundan dolayı başvuracaksa engellilik durumunu gösteren rapor,
  • T.C kimlik kartı,
  • Başvuru sahibinin maddi durumunun incelenmesi için izin verdiğini gösterir belge yani şahsi rıza beyanı ve aydınlanma beyanı.

Fakirlik Aylığı İçin Başvuru Yapılacak Yerler Nerelerdir?

Fakirlik maaşı için başvuru yapılabilecek yerler konu ile ilgisi olan kimseler tarafından merak edilen bir diğer önemli konudur. Fakirlik maaşı için başvuruda bulunulabilecek yer başvuru adayının ikametgahının bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Genel Müdürlüğü’dür.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik maaşı başvurusunun yapılma şekli muhtaç aylığı almak isteyen kimseler için önem arz eden bir diğer önemli konudur. Muhtaç aylığı almak isteyen kimselerin başvuru yapabilecekleri platformlar şu şekildedir:

  • Başvuru sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden ya da e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilmektedir.
  • Başvuru sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne fiziki olarak giderek başvuruda bulunabilmektedir.
  • Başvuru sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne belgelerini posta yolu ile göndererek başvuruda bulunabilmektedir.

Başvuru sahibinin başvurusu için gerekli olan belgelerden biri olan engelli başvuru formuna ‘https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_225_260519/1-engelli-muhtac-ayligi-b.pdf’ adresine tıklayarak ulaşabilmektedir. Fakirlik maaşı başvurusuna yetim grubundan katılacak kimselerin doldurması gereken başvuru formuna ‘https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_225_260519/1-yetim-muhtac-ayligi-bas.pdf’ adresi tıklanarak ulaşılabilmektedir.
Fakirlik yardımı için gerekli olan bir diğer belge olan şahsi rıza beyanı için ‘https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_225_260519/engellisaglikimzali.pdf’ adresindeki belge, aydınlatma beyanı için ise ‘https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_225_260519/aydinlatmaimzali.pdf’ adresindeki belge doldurulmalı ve başvuruda belge kuruma verilmelidir.
Fakirlik maaşı için önemli bir diğer belge olan ‘Yoklama Belgesi’, ‘https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_225_260519/muhtacyoklama.pdf’ adresine tıklanarak elde edilebilmektedir.

Fakirlik Maaşı Ne Kadardır?

‘2020 fakirlik maaşı ne kadar?’ sorusu başvuruda bulunan ya da bulunmayı düşünen kimseler tarafından en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. 2020 fakirlik maaşı miktarı ise 914,49 TL olarak düzenlenmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.