Genel Blog

ABD Doları Kazanımları Durursa Altın Fiyatları Patlama Yapar!

18

ABD Doları Kazanımları Durursa Altın Fiyatları Patlama Yapar!

Bilgiyo – Altın fiyatının yükseliş ivmesi arttı ve ABD dolarının son zamanlardaki kazanımları durursa artmaya devam edebilir. Altın ve gümüş fiyatları haftanın ikinci meslek gününde tırmanışa geçti. Gümüş fiyatlarında neredeyse fırtına başladı. Altın fiyatları 480 lira bandına gelirken, gümüşün gram fiyatı 7 lira 20 kuruşa çıktı. Kıymetli maden piyasaları kavrulurken, döviz fiyatları da aldı başını …

Bilgiyo – Altın fiyatının yükseliş ivmesi arttı ve ABD dolarının son zamanlardaki kazanımları durursa artmaya devam edebilir. Altın ve gümüş fiyatları haftanın ikinci meslek gününde tırmanışa geçti. Gümüş fiyatlarında az kalsın fırtına başladı. Altın fiyatları 480 lira bandına gelirken, gümüşün gram fiyatı 7 lira 20 kuruşa çıktı. Kıymetli maden piyasaları kavrulurken, döviz fiyatları da aldı başını gitti. Dolar kuru 8 lira 35 kuruş seviyesine geldi.

Altın ve gümüş fiyatlarında yaşanan çoğaltma altın ürünlerine yansıdı. Çeyrek altın 790 liradan, Cumhuriyet altını 3 bin 219 lira, 22 ayar bilezik 438 liradan operasyon fark etti.

Mayıs ayının başlamasıyla birlikte, güçsüz Define piyasası ve ABD dolarının zayıflamasıyla desteklenen altın vadeli işlemleri yükseldi. Bütün küresel finans piyasalarında enflasyon endişelerinin sürmesi ile birlikte, bu korkular altın fiyatında bir diğer artışa niçin olabilir mi? Koronavirüs aşılarının geçen yılın sonlarında duyurulmasından bu yanlamasına altın terk edildi ve tüm küresel borsalarda yaygın bir güven ve tehlike toleransı sağlandı. Altın fiyatı bu hafta 1800 dolarlık en büyük zirveyi aşabilir mi?

Altının fiyatı, bu haftaki işlemin başında 1798 dolar seviyesine yükseldi ve bu yazı itibariyle 1787 dolar seviyesine geriledi. Altın fiyatları haftalık % 0,4’lük ılımlı bir kayıptan geriliyor. 2021 yılı başından bugüne kadar altının fiyatı takriben % 6 oranında düştü. Altının kardeş emtia olan gümüş de bu ayki işlemin başında layık kazandı. Gümüş vadeli işlemleri 26,74 dolara yükseldi. Altının düştüğü dönemde beyaz metal değişmez kaldı, geçen ay % 7’den fazla arttı. Bu yıl şimdiye kadar gümüş fiyatları yaklaşık % 1 arttı. Son on iki ayda metal emtia yaklaşık % 80 arttı.

Metal piyasası esas olarak zayıf dolar ve eksilen senet getirilerinden yararlanıyor.

Rakip altı asıl para sepetine karşı doların değerini ölçen ABD Doları Endeksi (DXY) 91,28’lik açılıştan 90,99’a geriledi. Doların düşmesi, dolar cinsinden emtialar için iyi bir şeydir çünkü tanıdık olmayan yatırımcıların bunları satın almasını daha ucuz ışık halkası getirir. ABD Hazine tahvilleri de Mayıs ayına dürüst ivmeyi koruyamadı ve gösterge 10 takvim getiri % 0,039’dan % 1,592’ye düştü. Bir yıllık tahviller % 0,53’te değişmeden kalırken, 30 takvim bağ % 0,035 düşüşle % 2,265’e geriledi. Daha düşük getiri, metaller için olumludur çünkü verimsiz külçe tutmanın fırsat maliyetini düşürürler.

Buna kadar, sektör gözlemcileri, metal fiyatlarındaki yükselişte bir diğer etmen olduğunu, yatırımcıların geçen haftaki düşüşün peşinde uzlaşma aradıklarını söylüyorlar. Buna göre, Kitco.com baş analisti Jim Wyckoff, jurnal bir araştırma notunda şöyle yazdı: “Altın ve gümüş mitinglerindeki boğalar, kısa vadede hafif teknik avantajı her tarafta kazandılar. Altın ve gümüş fiyatları, algılanan anlaşmalar için bazı aramalar nedeniyle ve ABD Doları Endeksindeki zayıflığı da içeren yükselen dış piyasa güçleri nedeniyle Pazartesi günü ABD’de erken ticarette güçlü bir şekilde yükseldi.”

Öteki metal piyasalarına kıyasla, bakır vadeli işlemleri pound başına 4,507 dolara yükseldi. Platin vadeli işlemleri ons başına 1243.00 dolara yükseldi. Paladyum vadeli işlemleri ons başına 994.50 dolara yükseldi.

Altının teknik analizi:

Altın fiyatının yükseliş ivmesi arttı ve ABD dolarının son zamanlardaki kazanımları durursa artmaya devam edebilir. Hindistan ve virüsün dünyanın geri kalanına yayılmasıyla ilgili küresel endişeler, yatırımcıların güvenli limanlar için iştahını artırabilir ve bunların arasında altının en önemlileri aralarında yer alır. 1800 dolarlık psikolojik direncin kırılması, fiyatları 1818 dolar, 1829 dolar ve 1845 dolarlık direnç seviyelerine itmek için satın alma sürecini artıracaktır. aynı zamanda, altın fiyatının 1748 dolarlık takviye seviyesine geçmesi durumunda ralli umutları da ortadan kalkacak. Hala her negatif yönden altın almayı tercih ediyorum.

Bir önceki yazımız olan Ethereum Yükselişinde Spekülatif Güçler Ortaya Çıkıyor! başlıklı makalemizde eth, eth102 ve ethereum hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.