Genel Blog

ABD, Huawei Yasaklarından Açılan 5G Ekipman Boşluğunu Fırsata Çevirecek

245

ABD, Huawei Yasaklarından Açılan 5G Ekipman Boşluğunu Fırsata Çevirecek

ABD ile Çin’in arasındaki ticaret savaşları o kadar çok sektörü etkiledi. Bunlardan biri de artık yeni bir dönemin başladığı, yıllık 35 milyar dolarlık hacme sahip olan mobil iletişim pazarı. ABD’li firmalar da yıllar önce geride kaldıkları bu pazara her tarafta giriş yapmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz beş takvim süreçte yalnızca Çinli Huawei, İsveçli Ericsson ve Finlandiyalı Nokia, kablosuz donanım pazarında %20’den büyük bir pazar payına sahipti. Başka hiçbir işyeri bu pazarda %10’dan daha büyük bir paya ulaşmayı başaramamıştı.

Huawei yasakları ABD’li firmalara yarayacak

5G

Mobil irtibat ekipmanları pazarında Huawei’ye uygulanan yasaklardan sonra taşlar yerinden oynamıştı. Dell’Oro Group’a göre Washington hükümetinin siber güvenliği gerekçe göstererek aldığı kararın peşinde, dünya üzerindeki pazarın %60’ı ya Huawei ile çalışmayı bitmiş gözden geçiriyor ya da ABD ambargolarına eşlik ediyor.

Yeni pazar elbette oldukça kalabalık ülkü gelecek. acilen JMA Wireless adlı 5G şirketinde devir bölge, eski Nokia ve Huawei yöneticisi “Vahşi Batı gibi hissettiriyor. Dot com patlamasından bu yanlamasına olasılıkla böyle bir şey hiç görmedik -kablosuz ortamındaki bu dinamik ve heyecanlandırıcı rekabet gibisini görmedik.” diyor.

Yeni rekabet ortamı, Huawei, Ericsson ve Nokia dışındaki firmaların da iştahını kabartıyor. Sonuçta birkaç yıl önce girmelerinin oldukça şiddet olduğu büyük bir pazara erişimleri açılmış oldu. Bu rekabetin daha pozitif buluş ve daha düşük bedeller getirmesi de biz son kullanıcılara fayda sağlayabilir.

Amerika, Çin etkisini son vermek istiyor

5G bağlantı

Amerikalı yetkililer, yeni rekabet ortamının ABD’nin Çin’in 5G teknolojileri geliştirme alanındaki etkisini eksilmek için oldukça kritik öneme sahip olduğunu belirtiyor. Yeni cins kablosuz teknolojileri, gelecekteki öyle çok başka ayrı teknoloji için temel oluşturacak. 

Haliyle 5G pazarında öne çıkacak olan ülkeler, robotların kullanıldığı fabrikalardan nesnelerin internetine çok sayıda önemli gelişimin merkezinde bulunacak. Bu da gerek gelir gerekse yetenek çekme anlamında bu ülkelere fayda sağlayacak.

Yoruma kapalı.