Genel Blog

Abdestte Burna Su Verirken Okunacak Dua

157

Abdestte Burna Su Verirken Okunacak Dua

Abdest duaları hangileridir? Abdestte burnuna su verirken okunacak duanın Arapça, Türkçe okunuşu ve anlamı…

Kuran-ı Kerim’de abdest ile ilgili ayette şöyle buyurmaktadır:

“Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere büyüklüğünde ellerinizi ve kollarınızı yıkayın, başınıza meshedin ve topuklara kadar da ayaklarınızı yıkayın! Şayet cünüplük iseniz domuzuna yıkanıp temizlenin. Şayet sökel yahut yaya olursanız yahut biriniz tuvaletten gelirse evet üstelik eşlerinizle cinsel münâsebette bulunur de, abdest veya gusül almanız müstelzim böyle durumlarda akarsu bulamazsanız, o devir saf toprağa ellerinizi sürüp onunla yüzlerinizi ve dirseklere büyüklüğünde kollarınızı meshedin. Bu nev emirlerle Cenabıhak size külfet görmek istemez; tersine şükredesiniz diye niteleyerek sizi arı sili eylemek ve size olan nimetini tutmak lüzum.” (Maide 6)

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:

“Zahir benim ümmetim kıyâmet gününde abdest izlerinden yüzleri, elleri ve ayakları (temiz gibi) bembeyaz kendisine (mahşer namına) dâvet edilecekler. Kimin yüzünün parlaklığını arttırmaya gücü yeterse, bunu yapsın (çok abdest alsın).” (Buhârî – Müslüman)

ABDESTTE BURNUNA SU VERİRKEN OKUNACAK DUA

Burna Su Verirken:

Okunuşu: “Allahümme erihnî râyihatel cenneti verzüknî min naîmihâ ve lâ türihnî râyihaten-tehlike.”

Anlamı: “Ülen Rabbim bana cennetin kokusunu duyur ve onun nîmetlerinden nasîblendir ve bana coşkun kokusunu suç duyurusu.”

ABDEST NASIL ALINIR?

Yoruma kapalı.