Genel Blog

Abdestte Elleri Yıkarken Okunacak Dua

136

Abdestte Elleri Yıkarken Okunacak Dua

Abdest duaları hangileridir? Abdestte elleri yıkarken okunacak duanın Arabi, Türki okunuşu ve anlamı…

Kuran-ı Kerim’de abdest ile ait ayette şöyle buyurmaktadır:

“Ey inanç edenler! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve kollarınızı yıkayın, başınıza meshedin ve topuklara kadar dahi ayaklarınızı yıkayın! Şayet cenabet iseniz sunturlu yıkanıp temizlenin. Eğer marazlı veya sâri olursanız yahut biriniz tuvaletten gelirse evet dahi eşlerinizle seksüel münâsebette bulunur üstelik, abdest veya gusül almanız müstelzim böyle durumlarda su bulamazsanız, o ant bozulmamış toprağa ellerinizi sürüp onunla yüzlerinizi ve dirseklere büyüklüğünde kollarınızı meshedin. Bu tuhaf emirlerle Tanrı size yük fark etmek istemez; tersine şükredesiniz diyerek sizi tertemiz kılmak ve size olan nimetini kişiselleştirmek lüzumlu.” (Maide 6)

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:

“Nasıl benim ümmetim kıyâmet gününde abdest izlerinden yüzleri, elleri ve ayakları (ışıklı kabilinden) ak pak kendisine (kargaşa yerine) dâvet edilecekler. Kimin yüzünün parlaklığını arttırmaya gücü yeterse, bunu yapsın (çokça abdest alsın).” (Buhârî – Müslim)

ABDESTTE ELLERİ YIKARKEN OKUNACAK YAKARIŞ

Elleri Yıkarken Okunacak Yakariş:

Okunuşu: “Bismillâhil-azîmi vel-hamdü lillâhi alâ dînil-İslâmi ve alâ tevfîk-ıl-îmâni ve alâ hidayetirraman. Halk-hamdü lillâhil-lezî ce’alelmâe tahûren ve ce’alel-islâme nûren.”

Anlamı: “Tekebbür ve celâl sâhibi Cenabıhak’ın adıyla başlarım. Bizi İslâm dininde kılan, îman etmeye muvaffak buyuran ve hidâyete erdiren, Rahman Tanrı’a hamdederim. Suyu temizleyici, İslâm’ı birlikte saf kılan Tanrı’a hamdolsun.”

ABDEST NASIL ALINIR?

Yoruma kapalı.