Genel Blog

Akne ve Sivilce Aynımıdr

144

Akne ve Sivilce Aynımıdr

Alelumum balaban, alelade hepimizin başına gelen kimi zaman dahi bire bir tür kurtulamadığımız sevgili… Kimi akne diyor, bazen sivilce… Olur, ikisinin farkı ne? Haddizatında bunun cevabı çokça gösterişsiz!Sivilce ve akne tedavisi üzerine merak edilenleri Dermatoloji uzmanı Dr. İhsaniye Dönmez Çiçek’e sorduk…

Sivilce Nedir? Akne Nedir?
Sivilce, genelde ergenlik çağı döneminde başlayan, yağ bezleri kanallarında tıkanmaya sınırlanmış namına gelişen, başta beniz almak için hezen ve döş üzere sair besili bölgelerde da oluşabilen tıpkısı kap hastalığıdır. Esasta sivilce ve akne kelimeleri tıpkı tefehhüm gelmektedir. Sivilce, hastalığın ahali arasındaki tabiridir. Akne ise hastalığın tıbbi ismi olan akne vulgaristen gelmektedir. 
Elbette oluşuyor?
Sivilce oluşumundaki ilk kadem, kıl-yağ bezleri ünitesindeki kanalların tıkanmasıdır. Ergenlikle gelişigüzel daha önceki siktirici olan ve birkaç istihsal özne yağ bezleri büyür ve üretimleri artar. Bir zamanda kanal içerisindeki hücrelerin yapı döngüsü üstelik bozulur. Bu ekstrem besili yassı ve tıkalı kanala ayrımsız de deri yüzeyinde normalde kâin ancak sayıları çok sıfır bakteriler ve mantar türlerinin kolonize olup sayılarının ahit geçtikçe artması eklenir. Bu şekilde aknenin hem komedon dediğimiz tıkaçlanmış lezyonları hem birlikte yangılı lezyonları ortaya kazanç. 

 

59487150 1 d Akne ile Sivilce aynımıdır

Yeryüzü haddinden fazla kimler sivilce sorunu yaşıyor?
En çok ergenlik dönemi dediğimiz kızlarda 14�17 gözyaşı, erkeklerde ise 16�19 yaş arası dönemde görülür. 25 yaşlarına arbede devam edebilir. Antrparantez kâh geç başlangıçlı sivilcelerde 25 yaşından sonradan de hastalık görülebilmektedir. Fakat bu olguların %8�i kadardır. Bunun dışında kıymetli tanıdık bazı durumlarda dahi sivilceye rastlanmaktadır. Söz Gelişi hormonal bozukluklar, kortizon üzere sistemik merhem alımları, deriye semiz kremlerin ve nebati yağların sürülmesi, mesleksel olarak endüstriyel bazı ürünlere maruz kalınması ve bunun kabilinden durumlarda. 
Abur cuburlar sivilce yapar mı?
Abur cuburların sivilce yaptığına dayalı kesme tıpkısı ilmî iddia yoktur. Fakat kâh hastalarda cips, çikolata, fındık, fıstık kabil kuruyemişler ve yağlı benzin alınmasına mecbur adına lezyonlarda iştial gözlenmiştir.
Sivilce zayıf kap mi sever, semiz cilt mi?
Sivilce aynı yağ bezleri ünitesi hastalığı olduğu üzere besili ciltlerde, yağlanma olan bölgelerde görülür.

 

teen acne sq d Akne ile Sivilce aynımıdır

 
Tedavisi pekâlâ olmalıdır?
Öncelikle hastalığın natürel bir gidişi vardır. Beğenilen ilaçlar stabil ayrımsız iyilik sağlamayabilir ve çor esasen edebilir. Hastanın dikkat etmesi müstelzim bazı hâller vardır. Söz Gelişi; yiyecekler üzerine kendi üzerinde gözlem yapmalı ve yukarıda saydığımız yiyecekleri yediğinde iştial görüyorsa bunları tüketmemelidir.
Cilt temizliği, ciltteki yağın uzaklaştırılmasını sağladığı için faydalıdır. Bunun amacıyla dermatolojik arıtma kalıpları namına adlandırılan sindetler veya kimyevi adına bire bir içerikteki hazır para özleştirme jelleri kullanılabilir.Ancak fiyatlı olmaları dezavantajlarıdır.Tek başına kibrit içeren sabunlar bile tırmalama edici olabilmektedir.Son zamanlarda içerisinde kükürtle birlikte zeytiyağı bulunan sabunlar geliştirilmiştir.Zeytinyağı, antiseptik özelliğinden âlem bakteri ve mantar oluşumunu engelleyebileceği gibi kükürtün irritasyon etkisini dahi hafifletir.Zeytinyağı ve Kibrit içeren Inak Med sabunlar vakit kaybetmeden eczanelerden temin edilebilir.Fakat deri temizliği abartılmamalı kap çokça yağlı olsa birlikte günde iki kereyi geçmemelidir.
Makyaj malzemeleri haddinden fazla muktezi olmadıkça kullanılmamalıdır. Cildine bakım gayeli kullanacağı ürünleri banko doktoruna danışmalıdır. Henüz geçmiş üstelik dediğimiz üzere bazı kozmetik mahsulat akneye kat açabilmektedir.
Ten yüzeyinde oluşan siyah tıkaçlar kendi kendine sıkılmamalı, bu konuda deneyimli kişilerden yardım alınmalıdır.

 

akne16370 d Akne ile Sivilce aynımıdır

  İlaç tedavisi 2 gruba ayrılır:
1) Topikal (Deri yüzeyine sürülen) tedaviler: Bunların içerisinde antibiyotikler ve retinoik asit türevleri bulunmaktadır. daha çok belli belirsiz ve ölçülü biberli aknelerde önerilir.
2) Oral (Munsap marifetiyle) tedaviler: Bunları kişi içerisinde 3 gruba ayırabiliriz.
A_ Antibiyotikler: Propionibacterium Acnes adlı bakterinin sayısını azaltmaya yöneliktir. Bu şekilde deri üzerindeki enfeksiyon engellenmiş olur.
B_ Hormonal ilaçlar: yağ bezi kısmen cinsiyet hormonlarının kontrolünde olduğundan bu tedavi ile hormonal salgılama kontrol altına alınmış olur.
C_  Retinoidler: Sivilce tedavisinde çok etkilidirler. Özge tedavi yöntemlerine karşılık vermeyen yahut çok ateş seyreden sivilcelerde muvaffakiyet ile uygulanırlar. Yağ üretimini koskocaman ölçüde durdurur. Bakteri sayısını ve zımnında yangılı dahi azaltırlar.  

Kimlik sivilceler amacıyla tavsiyeler aknelere hal önerileri akne ve sivilceli deri hizmet önerileri akne nedir Dr. İhsaniye Dönmez Çiçek

Yoruma kapalı.