Genel Blog

Amasya’da gezilmesi gereken 5 yer

0 156

Amasya Orta Karadeniz Bölgesi ve İç Anadolu bölgesi arasında kalan bir yerdir. Resmiyette ise Karadeniz Bölgesi’nde bulunur. Elma’sı ile ünlü olan Amasya, Türkiye’de bulunan en görkemli kalelere ve evlere sahip bir şehirdir. Eski dönemlere ait, killenmiş ve doğal olarak oluşmuş birçok tarihi yapıya sahiptir. Bu özelliklere sahip olması Amasya şehrini gidip görülmesi gereken şehirler arasına sokmaktadır. Gelin birlikte Amasya’ya gidince görülmesi gereken 5 yeri detaylarıyla inceleyelim.

 

n

 

Kral Kaya Mezarları

Belki de Amasya deyince akla gelen ilk yapılardan biri Kral Kaya Mezarları’dır. Tarihi milattan önce 300’lere dayanan Kral Kaya Mezarları, Amasya Yeşilırmak’tan 110 metre yükseklikte, kayaların oyulup mezar şeklinin verilmesiyle yapılmıştır. Amasya Yeşilırmak köprüsünden geçerken bu mezarları görkemli yapısından dolayı kolaylıkla görebilirsiniz. Yapılan arkeolojik kazılarda ve araştırmalarda mezarların kendi döneminde hapishane (zindan) olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Bu hapishanelerden en ilgi çekici olan ise “Büyük Kral Mezarı”dır. Bu mezar diğer mezarlara göre oldukça büyük ve geniş bir yapıya sahiptir. Bu yüzden diğer mezarların yanında daha göz alıcı durmaktadır. Helenistik döneme ait “Kral Kaya Mezarları” 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmıştır. Kısacası Amasya şehrine geldiniz ve Kral Kaya Mezarları’nı görmediyseniz çok şey kaçırdınız demektir. Kesinlikle bu mezarları görmenizi tavsiye ederiz.

Amasra Kalesi

Bizans döneminde yapılan Amasra Kalesi Ceneviz döneminde düzenlenmiş ve Osmanlı döneminde ise onarılmıştır. Bu onarılmış kale temel olarak iki ana kısımdan oluşur. Bu kısımlar Boztepe Sormagir Kalesi ve Amasra Zindan Kalesi’dir. Kale bu iki kısım sayesinde şehir savunması için stratejik bir konuma sahiptir. Bu stratejik konum yüzünden döneminde çokça savaşa sahne olmuştur. Kale içinde Ceneviz halkından kalma bir kilise ve Osmanlı halkından kalma bir cami vardır. Ceneviz halkından kalan kilise “Küçük Kilise” olarak, Osmanlı halkından kalan cami ise “Fatih Camii” olarak bilinmektedir. Amasra Kalesi’ni ilgi çekici yapan özelliklerinden biri de şehri-seyir (şehrin çoğunu yüksekten gören bir nokta) olarak kullanılmasıdır. Eğer yolunuz Amasra’ya düşerse kesinlikle Amasra Kalesi’ni gezip görmelisiniz.

Hazeranlar Konağı

Hazeranlar Konağı Amasya Yalıboyu evlerinden bir tanesidir. Bu konağı diğer Yalıboyu evlerinden ilginç kılan özelliği ise Ziya Paşa döneminde defterdarlık görevinde bulunan Hasan Talat Efendi tarafından inşa edilmiş bir yapı olmasıdır. 1865 yılında yapılan bu konak uzun yıllar Hasan Talat Efendi’nin kızı için kullanılmıştır. Ardından 1976 yılında Kültür Bakanlığı tarafından satın alınmış ve 1984 yılında müzeye çevrilmiştir. Hazeranlar Konağı 3 katlı yapısı ve Osmanlı mimarisini yansıtması ile de bilinmektedir. Günümüzde konağın içerisinde Osmanlı dönemine ait kıyafetlerin giydirilmiş olduğu birkaç mumdan yapılmış insan figürü bulunmaktadır. Hazeranlar Konağı müze niteliği taşıdığından dolayı giriş müze kartıyla veya cüzi bir ücret karşılığında yapılabilmektedir.

Amasya Yalıboyu Evleri

Amasya Yeşilırmak kenarında bulunan surlar üzerine kerpiç ve ahşap karışımı bir malzeme ile inşa edilen bu evler, Amasya’nın tarihi güzelliğini en güzel yansıtan yapılardan biridir. Yalıboyu evleri aynı zamanda Osmanlı döneminin mimarisi ve duvar işlemelerini de yansıtma özelliğine sahiptir. Evler bitişik olarak hizalanmakta ve bölgenin etnik yapısına uyum sağlamaktadır. Bu evlerin bazılarında ise avlu ve bahçe bölümü de bulunur. Bu evlerin ikinci katının zemini birinci kata göre daha büyüktür. Bu şekilde yapılmasının sebebi ise yer kazanmaktır. İkinci katta bulunan odalarda genellikle gömme dolaplar ve gömme raflar bulunur.

Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Hikayeye göre Ferhat, Şirin’e taparcasına aşık olur. Şirini ailesinden istemeye gider, ailesi Şirin’i Ferhat’a vermek istemediğinden Ferhat’tan, dağın yamacında bulunan suyu getirmesini ister. Ferhat yıllar boyu bu dağı oyarak kanallar yapar. Gelen yalan bir haber ile Şirin’in öldüğü söylenir Bunu duyan Ferhat kendini oracıkta öldürür. Ardından Şirin, Ferhat’ın yanına gider ve onun ölüsünü görür ve kayalıklardan kendini atar. Bu hikayeye göre Ferhat’ın oyduğu büyük yamaçlar ve kaya parçaları kanallar oluşturmuştur. Oluşan bu kanallar doğal bir güzellik olduğundan dolayı halk tarafından benimsenmiştir. Ardından popülerliği artmış ve turistik bir yer haline gelmiştir. Günümüzde ise bu kanalların bulunduğu bölge Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi olarak bilinir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.