Genel Blog

Android Kullancıları İçin Önemli Güncelleme!

0 214

Siber emniyet kuruluşu Bitdefender’ın Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, geride bıraktığımız Eylül’de yayınlanan Android 10 ile beraber Android 9.0 Pie ve Android 8.0 Oreo sürümlerine sahip Android aygıtların emniyet güncellemeleri alabildiğini fakat daha eski versiyona sahip telefonların bu güncellemelerden mahrum kaldığını söyleyerek Andorid kullanıcılarını uyardı.

GÜNCELLEME ALMAYAN TELEFONLARDA ÖNE ÇIKAN 3 AÇIK

2012’den evvelce pazara sürülen Android telefonları kullananların bilhassa kaygı duyması gerekiyor, zira bu aygıtlar Google’nin yayınladığı emniyet geliştirmelerinden mahrum kalmış durumdalar ve alttaki 3 tehlikeli emniyet açığına karşı savunmasızlar.

1- BlueFrag: Verileri çalmak ve kötü hedefli program yaymak amacıyla aygıtın güvenliğinin aşılmasına imkan verebilecek kritik bir emniyet açığı.

2- Stagefright: İlk olarak 2015 senesinde keşfedilen bu açık, MMS mesajı yolu ile kötü hedefli programları bulaştırmak amacıyla kullanılıyor.

3- Joker: Google Play mağazasında resmi bir program olarak görünen, fakat indirilip kullanıldığında aygıtlarda tespit edilen adres defterine izinsiz erişilmesini gerçekleştiren bir emniyet açığı.

ESKİ MODEL TELEFON KULLANANLARIN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, emniyet güncellemesi almayan Android aygıt kullanıcılarına şu 5 uyarıda bulundu:

1- Google Play dışındaki 3. doğrultu programları indirirken ilgili olun. Andorid aygıtlardaki en büyük tehlikeler resmi program mağazası olan Google Play dışındaki kaynaklardan indirilen programlardır.

2- Güncellemeleri denetim edin. Eğer sahip olunan bir emniyet güncellemesi varsa telefonunuzda lüzumlu yer açarak güncellemeyi yükleyin.

3- Telefonunuzu güncel bütün tehditlerden koruyabilecek mobil antivirüs programı kullanın.

4- Tıkladığınız bağlantılara ilgi edin. SMS ve MMS mesajlarıyla gelen linklere çok ilgi edin.

5- Sürekli yedekleme yapın. Her ihtimale karşı bütün verilerinizi derli toplu yedekleyerek mümkün bir kötü senaryoda mühim verilerinizi kaybetme tehlikesini ortadan kaldırın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.