Genel Blog

Asgari Ücretliye En Fazla Ne Kadar Kredi Verilir?

0 191

Ekonomik olarak kısa vadeli sıkıntıya giren herkesin ilk aklına gelen yol elbette ki banka kredisi çekmektir. Bunun için de pek çok kişi bankaları tek tek gezerek bilgi edinmeye çalışır. Bazı kişilere yüksek miktarlarda kredi ön onayı verilirken kimilerinin ise kredi çekemeyeceği ve cevabın olumsuz olduğu söyleniyor. Asıl kafalardaki soru işareti ise asgari ücret alan bir vatandaşın hangi bankadan ne kadar kredi çekebileceği oluyor. Ayrıca asgari ücretle çalışan biri en fazla ne kadar kredi çekebilir gibi pek çok cevapsız soru dolaşıyor.  Bu soruların birden çok cevabı var. Yazımızda kredilerin ne şartlar altında çekilebildiğinden, kredi için gereken evraklar ve koşullardan bahsedeceğiz.

Önceleri her banka kendi araştırma yöntemiyle müşterilerini seçiyordu. Bu sebeple de bir bankadan yüksek miktarda kredi onay alırken aynı kişi bir başka bankaya gittiğinde olumsuz cevap alabiliyordu. Son zamanlarda findeks denilen bir dereceleme yöntemiyle bankalar bir ortak veri tabanı aracılığıyla kredi kullanmak isteyen bireylerin güvenilirlik anlamında ne kadar riskli olduğunu anlayabiliyor.

Findeks Nedir?

Findeks kişilerin kredi kartı ve ya banka kredisi ödemelerinin düzenliliğine, ödeme tarihlerinin aksatılıp aksatılmadığına bakılarak kişiler hakkında risk bilgisi veren bir puanlama ve dereceleme sistemidir. Bu sistemi tüm bankalar TC kimlik numarası üzerinden ortak veri tabanından görebilir. Puanlama 0 ile 1900 arasında değişiklik gösterir. Eğer ki ödemeleriniz düzenli ise bu puan yüksek olacaktır ve bankalar sizi risk grubunda görmeden kredi sağlayacaklardır. Bazı kişilerde ise bu puan henüz oluşmamış olabilir. Bu size kredi çıkmayacağı anlamına gelmez. Herhangi bir kredi kartını birkaç ay düzenli ödemelerle kullanırsanız sizin de kredi notunuz oluşacaktır.

Kredi Notu Nedir?

Asgari ücret alanlar için de bu geçerlidir. Eğer ki her hangi bir bankayla bir ödeme sorunu yaşamadıysanız ve kara listeye girmediyseniz maaşınızın yaklaşık 10’da 4’ü kadar kredi çekmeniz mümkün. Fakat eğer ki maaşınızı bir banka üzerinden alıyorsanız bu oran maaşınızın 10 katına kadar çıkabiliyor. Bunun için bankaların istedikleri vade miktarlarını iyi analiz yapmanız lazım. Bankaların kampanyaları da farklılık gösterdiğinden dolayı birkaç bankayla görüşerek kredi kullanıp kullanamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Hatta bunun için bankalara gitmeniz değil SMS yoluyla telefonla mesaj atmanız dahi yeterli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.