Genel Blog

Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır?

0 320

Yeni bir site açtınız ve sitenizi büyütmek amacıyla yapmanız gereken bir takım çalışmalar vardır. Sitemi nasıl büyütürüm, Ne yapsam sitem büyür, Siteme nasıl hit çekebilirim, siteme hiç hit gelmiyor, hangi sitelerden backlink almam gerekiyor bu konulara açıklık getireceğiz.

Backlink Nedir?

Backlink bir web sitesinden diğerine bir web sitesine bağlantı verme olayına denir. Google gibi arama motorları backlink’i bir sıralama sinyali olarak kullanır, çünkü bir web sitesi başka bir web sitesine bağlandığında, içeriğin dikkate değer olduğuna inandıkları anlamına gelir. Yüksek kaliteli backlinkler, bir sitenin arama motoru sonuçlarında (SEO) sıralama konumunu ve görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir.

Backlink Nasıl Çalışır?

Backlinkler, arama motoru algoritması, SEO ve web sitenizi büyütmek için genel stratejinizde önemli bir rol oynar.

Backlinkleri düşünmenin en kolay yolu web siteleri arasında sohbet etmek olacaktır.

Örneğin, Mustafa bir blog yazarı ve bir spor etkinliği hakkında çok ilginç bir makale yazıyor.

Başka bir blog yazarı Kamer, bakış açısını paylaşırken Mustafa’nın makalesine bağlantı veriyor. İyi bilinen bir haber sitesinde konu hakkında yazdığı için, bu, Mustafa’nın gönderisine bir backlink oluşturur.

Popüler bir haber sitesi olduğundan, diğer birçok site makalesine geri dönecektir. Bu, çevrim içi derginin otoritesini arttırır ve Mustafa’nın makalesi de saygın bir siteden değerli bir geri backlink alır.

Backlink Türleri

İki temel backlink türü vardır ve biri diğerinden daha değerlidir. Her birine ve sitenizi nasıl etkilediğine hızlı bir göz atalım.

Bir Nofollow etiketi bir backlink yok saymak için arama motorları uyarı verir. Bir siteden diğerine herhangi bir değer aktarmazlar. Bu nedenle, genellikle arama sıralamanızı veya görünürlüğünüzü iyileştirmede yardımcı olmazlar.

Dofollow bağlantıları, herkesin istediği bir backlink türüdür. Sadece saygın sitelerden gelenlerin en değerli olduğunu unutmayın. Bu tür backlink arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, kötü veya ‘toksik’ olarak kabul edilen dofollow bağlantıları vardır. Bu bağlantılar şüpheli sitelerden gelir veya arama motoru hizmet şartlarını kırarak kazanılır.

Bu, Google’ın sitenizi cezalandırmasına hatta dizini kaldırmasına neden olabilir . Unutmayın, bu geri bağlantıların miktarıyla değil, sıralamadaki farkı yaratan kaliteyle ilgilidir. Backlink almaya çalışırken öncelikle siteniz ile alakalı ve sitenizle mümkünse aynı içeriklere sahip sitelerden backlink almanız daha yararlı olacaktır.

Gereksiz sırf backlink almak için link eklenen sitelerin aynı zamanda zararlı olabileceğini de unutmayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.