Genel Blog

Başı Mesh Ederken Okunacak Dua

151

Başı Mesh Ederken Okunacak Dua

Abdest duaları hangileridir? Abdestte başı mesh ederken okunacak duanın Arabi, Türkçe okunuşu ve anlamı…

Kuran-ı Kerim’de abdest ile ilgilendiren ayette şöyle buyurmaktadır:

“Ulan inan edenler! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere büyüklüğünde ellerinizi ve kollarınızı yıkayın, başınıza meshedin ve topuklara büyüklüğünde de ayaklarınızı yıkayın! Şayet cünüplük iseniz adamakıllı yıkanıp temizlenin. Şayet rahatsız yahut eğreti olursanız veya biriniz tuvaletten gelirse evet da eşlerinizle seksüel münâsebette bulunur dahi, abdest yahut boy abdesti almanız müstelzim böyle durumlarda akarsu bulamazsanız, o ahit akman toprağa ellerinizi sürüp onunla yüzlerinizi ve dirseklere büyüklüğünde kollarınızı meshedin. Bu cins emirlerle Cenabıhak size yüklülük takip etmek istemez; tersine şükredesiniz diyerek sizi tertemiz geçirmek ve size olan nimetini cezbetmek lüzum.” (Maide 6)

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:

“Elbette benim ümmetim kıyâmet gününde abdest izlerinden yüzleri, elleri ve ayakları (aydınlık üzere) temiz namına (cangıl yerine) dâvet edilecekler. Kimin yüzünün parlaklığını arttırmaya gücü yeterse, bunu yapsın (haddinden fazla abdest alsın).” (Buhârî – Müslüman)

BAŞI MESH EDERKEN OKUNACAK YAKARIŞ

Başını Meshederken:

Okunuşu: “Allahümme harrim şa’rî ve beşerî alen-Ateş. Ve ezıllenî tahte zıllî arşike yevme lâ zılle illâ zıllüke. (Allahümme a’şini birahmetike ve enzil a’leyya min berekatik) “

Anlamı: “Lan Rabbim! Saçımı ve yüzümü ateşten koru. Senin himâyenden bambaşka aynı himâyenin bulunmadığı günde beni Arş’ının gölgesi altında gölgelendir.”

“Cenabıhak’ım beni rahmetinle sar, üzerime berekâtından indir.”

ABDEST NASIL ALINIR?

Yoruma kapalı.