Genel Blog

Belkıs Özener kimdir, kaç yaşında, nereli? Belkıs Özener’in hayatı ve şarkıları!

21

Belkıs Özener kimdir, kaç yaşında, nereli? Belkıs Özener'in hayatı ve şarkıları!

Billur sesli sanatkâr artist Belkıs Özener, bugün Demet ve Alişan ile Sabahtan Sabahtan programına misafir oluyor. İzleyiciler, Yeşilçam şöhretlerinin bakımlı sesi Belkıs Özener’in hayatını merak ediyor. 

BELKIS ÖZENER KİMDİR?

Belkıs Özener, Erzincanlı yol müteahhidi Mehmet bey ile Yugoslav göçmeni Fatma Aras’ın üçüncü çocuğu olarak İzmir’in Kestelli semtinde 28 Mart 1940 tarihinde doğdu. Belli Başlı adı Belkıs Özyenginer’dir.Belma ve Gönül adlı ablaları vardır. Ses sanatçısı Gönül Yazan (d.1936) ablasıdır.

1952’de Gönül Yazar’ın radyo sınavlarını kazanmasıyla birlikte Yazar’la beraber önce Ankara’ya, daha sonra İstanbul’a taşındılar. Alâeddin Yavaşça, Zeki Duygulu ve Radife Erten’den dersler aldı ve sonra bir ses yarışması kazandı. 14 yaşındayken Sabite Tur Gülerman’ın daha alçak kadrosunda ilk kere sahneye çıktı.

Tepebaşı Gazinosu’nda Perihan Altındağ’ın daha alçak kadrosunda ise ilk yevmiyeli sahnesini yaptı. Belkıs Yazar adıyla bir vakit plak ve sahne çalışması yaptıktan sonra, 16 yaşında Rauf Köksalan ile gerçekleştirdiği evliliğinden, Benek, Bengü ve Barkın adlarında üç çocuğu vardır.

Evlendikten sonradan, Türk Sanat Müziği sanatçısı ablası Gönül Yazan’ın aksine, çok pozitif sahne çalışması yapmadı. 1967 yılında Metin Bükey’in teklifiyle birincil defa Sinekli Bakkal filminde Türkan Şoray’ın oynadığı roldeki şarkıyı seslendirdi.

100’ü Şoray’ın elde etmek üzere 300’den pozitif şarkıyı Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi oyuncuların filmlerinde onların yerine seslendirdi. Yeşilçam’ın tarz değiştirdiği yıllarla birlikte mesleğini bıraktı. Eserleri 2006 yılında Sahibinin Sesinden Yeşilçam Şarkıları adlı albümde bir araya toplandı.

60641cea214ed81f882d4c35

78’LİK VE 45’LİKLER

Unuttum Seni Ben / Açılan Bir Gül Gibi (Columbia – 1955)6

Güller Aralarında / Sevdası Zehir (Columbia – 1955)

Gözlerimin Yaşını Silemiyorum / Ağlarım Gülenim Değil (Grafson – 1963)

Gönlümde Hazan / Sabahtan Yıllarca (Efes – 1966)

Derbederim / Seviyorum Seni Ben (Efes – 1966)

Seni Palavracı / Böylece Sevdim oysa Seni (Efes – 1966)

Manâsız Kalan Çerçeve / Anneler Günü (Televizyon – 1969)

Ne Şanssız Başım Var / Oy Oy Birtanem (Televizyon – 1969)

Eski Yuvana Dönsen Olmaz Mı? / Bu Ayrılık Ne Zorlama Şeymiş (Şençalar – 1970)

Yaşam İlk Sevgiyle Başlar / Bakınca Gözlerine – (Şençalar – 1970)

Cefa / Yaşam Sevince Güzel (Saner – 1972)

Bugünün Yarını Var / Olmaz Olsun Böyle Hayat (Şençalar – 1974)

FİLMLERDE SESLENDİRDİĞİ BAZI ŞARKILAR

Fosforlu Cevriye

Sevemedim Kara Gözlüm

Adını Anmayacağım

Gözüm Sende

Nasıl Geçti Habersiz

Güz Rüzgarları

Gümüş Gerdanlık

Bir önceki yazımız olan Survivor eleme adayı kim oldu? 30 Mart 2021 eleme adayı! başlıklı makalemizde survivor, survivor eleme adayı ve survivor eleme adayı kim hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.