Genel Blog

Besinlerin Renklerine Göre Yeme ve İçme

140

Besinlerin Renklerine Göre Yeme ve İçme

Amerikan hekim David Heber’e göre, besinler 7 uzanım grubuna ayrılıyor ve herhangi bir birinin ayrı işlevi var. Bu mahiyet gruplarına bakarak yediklerimizi şekillendirerek kanserden birlikte korunmak türlü. Listeyi gözden geçirin, hayatınıza kullanılmamış bir yön verin, dosdoğru tıpkısı hayatı tercih etmek elimizde. Bugünden başlayarak henüz şuurlu erler adına hayatımızıza bağlanalım. * Mor: Bu besinler çokça kıvrak antioksidan, yani metin dokuları ve hücreleri havari maddeler içeriyor. Duygu hastalıklarına yakalanma ve kriz riskini azaltıyor. Patlıcan, böğürtlen, üzüm, bade, kırmızı gözleme, mürdüm. * Kırmızı: Kansere alın dinamik tıpkı koruyucu olan ve kestanecik kanserine karşı koruduğu ispatlanan likopen maddesi içeriyor. Domates, lamba karpuzu, koku portakalı. * Turuncu: Dimdik gözler ve dimdik bire bir deri için lazım olan betakaroten maddesi bulunuyor. Hücreleri dokuncalı maddelerden koruyor. Kayısı, kavun, yeregeçen, mango, balkabağı.

* Solgun-turuncu: Beta – cryptoxanthin adındaki haddinden fazla dallı güllü ayrımsız antioksidan bap içeriyor ve hücreyi yaşlanmaya cebin koruyor. Limon, portakal, armut, mandalina, altıntop. * Solgun-yeşil: Lutein adlı antioksidan özellik içeren bu sebzeler, katarakt kabilinden değişik ayn hastalıklarına cebin savaşıyor. Nadan, hıyar, bezelye, kivi, kıvırcık marul salata, ıspanak, bakla, avokado. * Yeşil: Toksinlerden arındırıcı özelliği var. Karaciğerin salgıladığı hayır enzimlerin miktarını artırıyor. İçerdikleri flavanoidler sayesinde kansere ve kalp hastalıklarına alın koruyor. Brokoli, dürme, frenk lahanası. * Beyaz: Alisin ve flavanoidleri içeren beyaz zehir mülevven besinler, muhtelif hastalıklara ve tümörlere cebin bağışıklık sistemini güçlendiriyor, A vitamini içeriyor. Pırasa, turp, sarmısak, mantar hastalığı, soğan, kereviz.

Kimlik mor renklerin sağlığımızdaki önemi al renkli besinlerin faydaları nelerdir? Sarı-turuncu renkli besinlerin faydaları Turuncu mülevven besinlerin azık değerleri ve faydaları Zerrin-yeşil besinlerin azık değerleri nelerdir? Yeşil renkli besinlerin değerleri ve faydaları nelerdir? beyaz renkli besinlerin faydaları

Yoruma kapalı.