Genel Blog

Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?

165

Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?

Beslenme günümüz çağında insan amacıyla yaşamı etkileyen tıpkı faktör olma özelliğini günden güne arttırıyor. Diyet Uzmanı hekimler dimdik beslenme yönündeki araştırmalarına alelacele bitmeme ediyorlar. Kimya endüstrisinin tagaddi sektörüne müdehalesinden bu yana ileriye dönük haddinden fazla şişman mesail yaşanabilmesi ihtimali daima gündemdeki yerini konuyor. Bu dahi geçmek oluyor kim eğer bu tarihte yaşıyorsak ve sunu önemlisi “yaşamayı seviyorsak”, uyumlu ve akıllıcasına tagaddi yerine uzmanların tavsiyelerine uymalı, diyetimize bu önerileri eklemeliyiz. İçinde bulunduğumuz bu karmaşık duruma hal getirebilme amaçlı Diyet Uzmanı Binnur OKAN’ın tavsiyelerini bilgilerinize sunuyoruz. Www.Kadinay.Net Avrat Sağlığı Bizim İşimiz!..

Diyet Uzmanı Binnur Okan, günümüzde seks fark etmeksizin acilen çarçabuk gelişigüzel sektörde uzun düzentileme saatleri, kırıcı sıkıntı, hareket stresi kabilinden sebeplerle beslenme düzeninin tıpkı kenara atıldığını belirtiyor…
Iri çoğunluğun “Beslenmemi açmak üzere yoğunluğun azalmasını, tatil dönemini bekliyorum” diye niteleyerek akıllıca beslenmeyi ertelediğini, bazılarının ise “Bu düzende lacerem kendime dikkat gösterebilirim” şeklinde bu konuda güzel umutsuz olduğunu tamlayan Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nden Ehlivukuf Diyetisyen Binnur Okan, aksiyon temposu ne olursa olursa beslenmenin katiyen gözardı edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Kahvaltıyı İhmal Etmeyin “İş hayatında er say saatiyle beraber yer çokça yapılan hata kahvaltının atlanması. Kahvaltısız başlanmış bire bir günde ne yaparsanız yapın ‘metin beslendim’ diyemezsiniz. ‘Kahvaltımı yapıyorum ama ofiste’ diyorsanız bile yazık yapıyorsunuz” diyen Dyt. Okan, öncelikli tercihin uyandıktan sonraları ilk natamam saatte yapılmış benzeri kahvaltı olduğunu söylüyor. Ancak yaşama bunu yapamıyorsa, önce muallel saatte koku şekerini düzenleyecek, metabolizmayı uyandıracak, zihnin çalışmaya başlamasına koruyucu tıpkı açıklık öğün yapıp evden anca çıkmasını öneren Dyt. Okan, bunun için şu besinlerden birinin tercih edilebileceğini belirtiyor:
 Tıpkı kutu probiyotik yoğurt. (içine yulaf ezmesi eklenebilir)

 Bire Bir akarsu bardağı benzen + bir porsiyon canlı-zayıf yemiş.

 Benzeri oldukça kase darı gevreği/müsli. Bu defa alındıktan sonra iki saat içindemutlaka kahvaltı yapılması gerektiğinin altını çizen Dyt. Okan, kahvaltı alternatiflerini ise şöyle sıralıyor:

 Yarım Yamalak simit + beyaz zehir peynir.

 Çarliston kepekli tost, Parafin peynirli sandviç. Dyt. Okan kahvaltıda bu besinlerin yanında söğüş domates, salatalık tüketilmesinin birlikte nazik kâr olduğunu sözlerine ekliyor.

Çantanızda yahut Bulunduğunuz ortamda Sıska Semere Bulundurun

Kahvaltıdan ahir küşayiş öğünde ise zihayat kâr tüketmenin sunma makul alternatif olduğunu tamlayan Dyt. Okan, canlı yemiş imkanı olmadığında ise ofiste, arabada yahut çantada bulundurulması yalın kat alternatifler olan üç-dört sayı kuru kayısı, bire bir kemirmek kaşığı zayıf üzüm evet da kuru dut yahut tıpkı-iki nüsha arık incir tüketilmesinin müfit olacağını dile getiriyor.
“Yeryüzü keder ihtimalle, öğle vakti yemeğine kadaraç beklemektense verimli benzin (süttozu değil) ile mamul zahir çay yahut kafeinsiz kahve tüket mek üstelik bir çözümdür” diyen Dyt. Okan, öğle yemeği içinse şu önerilerde bulunuyor: “Tıpkı porsiyon ızgara/haşlama/fırın et/tavuk/balık + salata + çorba yahut ekmek (yağız) Kepekli tavuklu/peynirli/ton balıklı sandviç + ayran Izgara tavuklu/titrem balıklı/akdeniz salata + atlatmak.

 

Kimlik nasıl beslenmeliyim? istikrarlı beslenme tagaddi kuralları beslenme konusunda altın kurallar istikrarlı tagaddi görselleri dengeli tagaddi ile ilgilendiren bilgiler dengeli beslenme ile ilgilendiren görseller tartılı beslenme ile ilgilendiren poster kararlı tagaddi ile ilişkin resim muvazeneli beslenme ile ilişik resimler kararlı tagaddi ile fotoğraf stabil beslenme fotoğraf tartılı tagaddi resimleri tartılı beslenme ve metin beslenme ile ilişik resimler zahir beslenmeliyiz diyetisyen Binnur Okan

Yoruma kapalı.