Genel Blog

Bilal Sonses’in Yıldız Tilbe ile düet yaptığı şarkıya çalıntı davası

35

Bilal Sonses'in Yıldız Tilbe ile düet yaptığı şarkıya çalıntı davası

Belma Şahin’in avukatı Eda Salman tarafından İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, senelerdir müzik sektöründe yer alan söz yazarı ve besteci Şahin’in, 21 Mart 2019’da kendisi tarafından seslendirilmek üzere yaptığı dava konusu besteyi cep telefonuna kaydettiği anlatıldı. Şahin’in, üstüne laf yazılması nedeniyle besteyi 3 Nisan 2019’da Arzu Melda Gürbey isimli laf yazarına WhatsApp üzerinden gönderdiği ifade edilen dilekçede, Gürbey’in davalı Bilal Sonses ile birçok esere imza attığı aktarıldı.

Dilekçede, Şahin’in bestesini 3 Nisan 2019’da Tarık İster isimli aranjöre de WhatsApp üzerinden gönderdiği belirtilerek, İster’in yaptığı aranjeyi iki gün sonradan WhatsApp üzerinden ve mail aracılığıyla Şahin’e gönderdiği anlatıldı. Istek Melda Gürbey’in de bestenin üzerine iki öbür söz yazdığı, ama bu çalışmaların Şahin’in içine sinmediği vurgulanan dilekçede, “Müvekkil sonra Gürbey’den yeni bir söz yazmasını talep etmemiş, çıkmak üzere olan diğer single çalışmasına siklet vermiştir” denildi.

Yakın arkadaş olan Gürbey ve Sonses’in sosyal hayatlarında bir arada bulundukları, birlikte laf yazıp besteledikleri bazı eserlerin yayımlandığı kayıtlı dilekçede, Sonses’in Belma Şahin’in bestelediği eseri, MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Iş Birliği) ve dijital platformlara, besteci ve laf yazarı olarak kendi namına kaydettirdiği savunuldu.

Dilekçede, Sonses’in Yıldız Tilbe ile gerçekleştirdiği ve 13 Kasım 2020’de yayımladığı ‘Hasbelkader’ isimli düette, Şahin’in bestesini birebir kullandığı aktarılarak, Sonses’in basında ve sosyal medyada, laf konusu eserin bestesinin kendisine ait olduğu yönünde beyanatlar verdiği kaydedildi.

Dava konusu eserin 13 Kasım 2020’de, davalılar reklam firmasının yapımcılığı ve müzik şirketinin lisanslamasının gerisinde dijital mecralarda yayına sokulduğu anlatılan dilekçede, bestesinin çalındığını öğrenen Belma Şahin’in konuyu ilettiği Sonses’in uzlaşmaya yanaşmadığı, görüşmeler sonrasındaki aracılık sürecinde de uzlaşma sağlanamadığı aktarıldı.

Arabuluculuk sürecinin ardındaki, davalı Sonses’in MESAM kayıtlarını güncelleyerek diğer bir kişinin ismini “besteci” olarak yazdırdığına dikkat çekilen dilekçede, besteyle ilgili görüşü sorulan müzisyen Genco Arı’nın da eserlerin birebir olduğunu belirttiği bilirkişi görüşü raporunun dosyaya sunulduğu dile getirildi.

Şikayetçi Belma Şahin’in Us ve Sanat Eserleri Kanunu’nun (FSEK) ilgili maddeleri gereğince eseri işleme, büyüme, yayma, temsil ve umuma iletim haklarının ihlal edildiği öne sürülen dilekçede, “Hasbelkader isimli eserin, dava konusu besteyle birebir aynı olduğu husususun tespiti yönünde karar verilmesi, eser yayınının dava boyunca her türlü mecrada durdurulması, sonrasında ise gerçek yargı sahipliğinin, besteci’ sıfatıyla MESAM ve yayın yapılan bütün mecralarda belirtilmesi yönünde, tecavüzün ref’ine (durdurulması) yönelik ihtiyati önlem kararı verilmesini talep etmekteyiz.” ifadesi yer aldı.

Dilekçede, hem Belma Şahin’in uğradığı manevi zarara karşılık 15 bin lira manevi tazminata, dava konusu eserden elde edilen kardan, haklar gizli kalmak kaydıyla şimdilik 1000 liranın Şahin’e ödenmesine ve bahşedilen kararın en yüksek tirajlı 3 gazetede ilanına hükmedilmesi de talep edildi.

Bir önceki yazımız olan Deniz Çakır'ın elektrikli bisikletini çalan hemşirenin 10 yıla kadar hapsi istendi başlıklı makalemizde deniz cakir, deniz çakır'dan açıklama ve deniz çakır'ın bisikleti çalındı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.