Genel Blog

‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ bu akşam TRT 1’de izleyiciyle buluşuyor

30

'Bir Zamanlar Kıbrıs' bu akşam TRT 1’de izleyiciyle buluşuyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TRT Idare Heyeti Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren ile dizi oyuncularının katılımıyla bu akşam, pandemi önlemlerinin en üst düzeyde alındığı KKTC Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda dizinin birincil birim izlemesi gerçekleştirilecek.

Ahmet Kural, Serkan Çayoğlu, Pelin Karahan, Tayanç Ayaydın, Gülper Özdemir ve Ihtilal Saltoğlu’nun başrollerini paylaştığı ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’, merakla beklenen birincil bölümüyle bu akşam TRT 1’de başlıyor.

Ön hazırlık süreci altı ay süren, çekimleri KKTC’de gerçekleşen, Kıbrıs Türklerinin varoluş ve bağımsızlık mücadelesini konu alan ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ tarihi gerçekler çerçevesinde ekrana yansıyacak. Yayınlanan tanıtımlarıyla dikkatleri çeken dizide, 1963’te tarihe Kanlı Noel Gecesi olarak geçen hücum tüm gerçekliğiyle ilk bölümde ekrana gelecek.

DİZİNİN KONUSU

Yapımını TMC Film’in, yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği, senaryosunu Emre Özdür, Başar Başaran, yönetmenliğini Hakan İnan’ın üstlendiği ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ın hikayesi şöyle:

“1963 yılında adanın pastoral coğrafyasında neşelendirici hayatlarını süren sakız tüccarı Dereli ailesi, Kanlı Noel olarak aşina olayların başlaması ile öteki Türk aileler gibi saldırıya uğrar. Birbirlerinden farklı düşen aile fertleri kasabalarından sürülüp zorunlu bir göçe başlarken ailenin başındaki Kemal Dereli kendi ailesiyle birlikte göç yolundaki binlerce Türk’ün lideri haline gelir. Kıbrıs’ta hayat mücadelesi sürerken Türkiye’den adaya bakımlı görevle yollanan Ankaralı ise Lefkoşa’da olayların seyrini değiştirir. Adada kuytu kahramana dönüşen Ankaralı ve farklı düştüğü nişanlısının hasretle ve yaşam mücadelesi ile harmanlanan aşkı da Dereli ailesinin hikayesi ile iç içe geçer. Gerçek olaylardan yola çıkılan hikâyede Rauf Denktaş-Dr. Ufak ve aileleri, Makaryos ve öteki Rum liderler ile yaseminler adası Kıbrıs başroldedir.”

‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ dizisi, ilk bölümüyle bu akşam saat 20.00’de TRT 1’de.

Bir önceki yazımız olan Reyting sonuçları 31 Mart 2021: Dizi reyting sıralamasında hangi dizi birinci oldu? başlıklı makalemizde 25 eylül 2020 reyting sonuçları, 29 eylül reyting sonuçları ve dizi reyting sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.