Genel Blog

Bir Zamanlar Kıbrıs EOKA ENOSİS nedir? Eoka ve enosis ne demek, açılımı nedir?

28

Bir Zamanlar Kıbrıs EOKA ENOSİS nedir? Eoka ve enosis ne demek, açılımı nedir?

Çok Eskiden Kıbrıs dizisinde Rum askerlerin kafasındaki kepte bulunan Eoka ve dizide geçen enosis kelimelerinin anlamları, açılımları merak ediliyor.

Eoka nedir?

Çok Eskiden Kıbrıs dizisinde geçen EOKA kelimesinin anlamı şu şekildedir: EOKA, (Yunanca: Εθνική Οργάνωσις Κυπρίων Αγωνιστών – Ethniki Organosis Kyprion Agoniston: Kıbrıslıların Millî Uğraş Örgütü), Kıbrıs’ta Britanya sömürge yönetiminin sonlanması ve adanın Yunanistan’a bağlanması (Enosis) için uğraşan Kıbrıslı Rum silahlı örgüttür.

Enosis nedir?

Bir Zamanlar Kıbrıs’ta Rumların İngilizleri daha sonra da Türkleri adadan çıkarmak ve Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhakını (ENOSİS) karşılamak amacıyla kurduğu Milliyetçi yeraltı örgüttür.

EOKA açılımı nedir?

1963 yılında Ada’da yaşayan Türklere saldırılar yoğun bir şekilde başladı. 1971 ENOSİS’i gerçekleştirmek EOKA Birliği kuruldu.

EOKA 20 Aralık 1963 Kıbrıs Türklerine aleyhinde silahlı saldırılar başlattı. Olaylarda toplam 363 Kıbrıslı Türk hayatını kaybetti. 174 Kıbrıslı Rum öldürüldü. Ilk Olarak 30 Türk Köyü saldırılara maruz kaldı. Toplam ise 103 köye saldırılar düzenlendi.

Köylüler göç etmek zorunda kaldı. Ayvasıl bölgelerinde Türklere yapılan saldırılardan sonran yapılan kazılarda içerisinde 14 günlük bebeğin ve 70lik ihtiyarların bulunduğu 21 kişinin cesedine ulaşıldı. Cesetlerin bazılarının canlı olarak çukura atıldığı belirlendi. Bu çukurlar 14 Ocak 1964 Birleşik Milletler barış gücü göre açıldı.

Lefkoşe’nin kumsal kesiminde 11 birey öldürüldü. Bunlarda 4’ü Kıbrıs Türk kuvvetleri alayında görevli Dr.Bnb Nihat İlhan’ın eşi ve üç çocuğuydu. Nihat İlhan’ın evinin banyo küvetinde eşi Mürüvvet, çocukları, Kutsi ve Hakan vahşice katledildi. Evden Bnb. Nihat İlhan’ın ailesinden diğer ihtiyar ev sahipleri de vardı.

Baskının yapıldığı ev sonradan ‘‘ BARBARLIK MÜZESİ’’ olarak ziyarete açıldı.

Bir önceki yazımız olan Bir Zamanlar Çukurova 90. bölüm izle tek parça! Bir Zamanlar Çukurova son bölüm full izle! başlıklı makalemizde atv bir zamanlar çukurova, atv canlı yayın bir zamanlar çukurova yeni bölüm izle ve bir deli rüzgar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.