Genel Blog

Bir Zamanlar Kıbrıs Kanlı Noel Gecesi nedir? Kanlı Noel Gecesi ne demek, neler yaşandı?

18

Bir Zamanlar Kıbrıs Kanlı Noel Gecesi nedir? Kanlı Noel Gecesi ne demek, neler yaşandı?

Çok Eskiden Kıbrıs dizisinde geçen Kanlı Noel Gecesi olayları merak ediliyor. Rumların Kıbrıs Türklerine karşı yaptığı saldırılar olarak tanıdık Kanlı Noel Gecesi tarihi kaynaklarda yer almaktadır. İşte Kanlı Noel Gecesi ile ilgili özet kısa net bilgiler…

Kanlı Noel Gecesi nedir?

Kanlı Noel Gecesi Rumların, Kıbrıs Türklerine karşısında başlattığı silahlı saldırılar olarak uyarı çekmektedir. Rumların 21 Aralık 1963’te Kıbrıs Türklerine karşısında başlattığı silahlı saldırılar Kanlı Noel olarak adlandırılıyor ve adadaki toplumlar arası çatışmaların başlangıcı kabul ediliyor.

Lefkoşa’nın Tahtakale semtinde 20 Aralık 1963 gecesi otomobillerine açılan alev sonucu Akıllı Halil ve Cemaliye Emirali şehit edildi.

Rum çeteleri, Lefkoşa’nın Kumsal bölgesinde 24 Aralık 1963’te saldırılar devam ederken, Kıbrıs’taki Türk Alayı’nda hekim olarak ödev yapan Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ile üç çocuğunu da barbarca katletti.

Binbaşı İlhan’ın evinin banyo küvetinde eşi Mürüvet İlhan ve çocukları Murat, Kutsi ile Hakan ölü olarak bulunmuş, baskının yapıldığı konut daha sonra Barbarlık Müzesi adıyla ziyarete açılmıştı.

Olaylarda saldırıya uğrayan 103 Türk köyü boşaltılmak zorunda kalırken Kıbrıs’ta 1963’te başlayıp 1964’te de sürekli olaylarda 364 Türk şehit oldu.

BİR ZAMANLAR KIBRIS DİZİSİ OYUNCULARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Bir önceki yazımız olan Bir Zamanlar Kıbrıs Ayşe kimdir, gerçek adı ne? Gülper Özdemir hangi dizilerde oynadı? başlıklı makalemizde bir zamanlar kıbrıs, bir zamanlar kıbrıs 1 bölüm ve bir zamanlar kıbrıs dizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.