Genel Blog

Bir Zamanlar Kıbrıs Kemal kimdir, gerçek adı ne? Ahmet Kural hangi dizilerde oynadı?

36

Bir Zamanlar Kıbrıs Kemal kimdir, gerçek adı ne? Ahmet Kural hangi dizilerde oynadı?

Çok Eskiden Kıbrıs her perşembe TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor. Yitirilen hayatlar, paramparça olan aşklar ve varoluş mücadelesi 1963 yılında adanın pastoral coğrafyasında keyifli hayatlarını süren sakız tüccarı Dereli ailesi, Kanlı Noel olarak aşina olayların başlaması ile diğer Türk aileler gibi saldırıya uğrar. Birbirlerinden öbür düşen aile fertleri kasabalarından sürülüp gerekli bir göçe başlarken ailenin başındaki Kemal Dereli kendi ailesiyle birlikte göç yolundaki binlerce Türk’ün lideri haline kazanç. Kıbrıs’ta yaşam mücadelesi sürerken Türkiye’den adaya bakımlı görevle yollanan Ankaralı ise Lefkoşa’da olayların seyrini değiştirir. Adada gizli kahramana dönüşen Ankaralı ve farklı düştüğü nişanlısının hasretle ve yaşam mücadelesi ile harmanlanan aşkı da Dereli ailesinin hikayesi ile iç içe geçer. Peki fakat Çok Eskiden Kıbrıs Kemal kimdir, kaç yaşında, evli mi çocuğu var mı, nereli?

Çok Eskiden Kıbrıs Kemal kimdir?

Çok Eskiden Kıbrıs dizisinde Kemal karakterini Ahmet Kaide canlandırmaktadır. Kemal karakteri şu sözlerle anlatılıyor: Ben Kemal işim çocuk sevindirmektir, sakız tüccarıyım, Kıbrıslıyız, Korsan torunuyuz. 1571’den beri… Denizci karada duramaz demişler biz bu cennet adayı vatan ettik ayrılamadık. Toprak bize ne verdiyse onunla yaşadık, rüzgar hangi şarkıyı söylediyse onu mırıldandık. Kalbimiz kime çarptıysa onun elini tuttuk. Akdeniz’in ortasında kendimize bir cennet kurduk. Bilmezmişiz kaybedince anladık, o gece anladık, ta fakat birbirimizden ailemizden sevdalılarımızdan ayıran Kanlı Noel gecesine dek.

Çok Eskiden Kıbrıs Ahmet Kaide kimdir?

Bir Zamanlar Kıbrıs Kemal karakterine hayat veren Ahmet Kaide, 10 Kasım 1982 tarihinde emniyet müdürü babasının atama yeri olan Kütahya’da dünyaya geldi. Konservatuvarda okuyan ablasının etkisiyle oyuncu olmaya karar verdi ve çocukluğu, Kütahya, Denizli, Silopi, Karaman ve Nevşehir’de geçti. Kural lise yıllarında tiyatro çalışmalarına katıldı, Selçuk Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümünü bitirdi ve Bilkent Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde oyunculuk eğitimi aldı.

Eğitimi esnasında Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu kadrosuna katıldı. Tiyatro çalışmaları sürerken Fikrimin İnce Gülü adlı dizi ve TRT’de yayınlanan Evimin Erkeği adlı dizilerde aldığı rollerle televizyonda görünmeye başladı. Gerisinde Gazi adlı dizide başrol oynamaya başladı. Aynı sene içinde Güneşin Oğlu adlı sinema filminde Haluk Bilginer, Köksal Engür, Hümeyra ve Özgü Namal ile birlikte rol aldı. Arkasından Ramazan Güzeldir adlı dizinin bir bölümünde oynadı.

2010 yılında Enstrüman Çengi adlı sinema filminde Murat Cemcir ile başrolde oynadı. 28 Haziran 2012 tarihinde Star TV’de yayınlanmaya başlayan İşler Güçler adlı dizinin başrollerini Murat Cemcir ve Sadi Celil Cengiz ile paylaşmıştır. sonradan Nikah Dernek adlı sinema filminde de Murat Cemcir’le başrolleri paylaştı. 2014 yılının Ekim ve Kasım aylarında vizyona giren Oflu Hoca’nın Şifresi isimli filmde yer aldı. İlk bölümü 13 Şubat 2014 tarihinde yayınlanan Kardeş Payı dizisinin başrolünü Murat Cemcir ve Seda Bakan ile paylaştı. 4 Aralık 2015 tarihinde vizyona giren ve 2015 yılının en çok izlenen filmi olan Düğün Dernek 2: Sünnet filminin başrollerini yeniden Murat Cemcir ile paylaşmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bir Zamanlar Kıbrıs İnci kimdir, gerçek adı ne? Pelin Karahan hangi dizilerde oynadı? başlıklı makalemizde bir zamanlar kıbrıs, bir zamanlar kıbrıs 1 bölüm ve bir zamanlar kıbrıs dizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.