Genel Blog

Bir Zamanlar Kıbrıs Papaz Makaryos kimdir, nasıl öldü? Emre Törün kaç yaşında?

21

Bir Zamanlar Kıbrıs Papaz Makaryos kimdir, nasıl öldü? Emre Törün kaç yaşında?

TRT’de her Perşembe yayınlanan Çok Eskiden Kıbrıs dizisindeki oyuncuların canlandırdığı karakterler sorgulanıyor. Bir Zamanlar Kıbrıs Papaz Makaryos karakterini canlandıran Emre Törün ile ilgili bilgiler sorgulanıyor. Peki fakat Çok Eskiden Kıbrıs Papaz Makaryos kimdir, kaç yaşında?

Bir Zamanlar Kıbrıs Papaz Makaryos kimdir?

Çok Eskiden Kıbrıs dizisinde Papaz Makaryos karakterine Emre Törün yaşam veriyor. 1913 yılında Kıbrıslı bir Rum çobanın oğlu olarak dünyaya gelen, önce Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi başpiskoposluğuna ve arkasından Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığına değin yükselen Makarios, yaşamı baştan başa Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması için çalıştı. Türk-Rum ortaklığında 1960’ta kurulan ve 1963’te yıkılan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olan Başpiskopos Makarios 1977’de ölmüştü. Yürek rahatsızlığından ölen Makarios’un kalbi incelenmek için gömülmemişti. Makarios’un otopsi için çıkarılan kalbi ise 2017 yılına değin mumyalanarak başpiskoposlukta saklanmış lakin bu yılda mumyalamanın bozulduğu görülerek mezarına nakledilmiş. Makarios 3 Ağustos 1977’de öldü. Adına yapılan anıt mezarın girişinde 20 metreye yakında olacak olan bir heykeli bulunuyor. Bu heykel Güney Lefkoşa’da Rum başpiskoposluğu önündeyken 2008 yılında buraya taşınmış. Ziyarete açık bulunan mezarına Hristiyan azizlerinin mozaikten betimlemeleri olan iki ihtişamlı yolla ulaşabiliyorsunuz. Trodos Dağları’nın yaklaşık 1600 metre yüksekliğinde bir üstte yer alan anıt mezar, İncil’den öykülerin anlatıldığı fresk ve mozaiklerle süslenmiş.

Emre Törün kimdir?

Meşhur oyuncu Emre Törün 11 Mart 1972 yılında doğmuştur. Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde Papaz Makaryos’a yaşam veren Emre Törün 49 yaşındadır. aynı zamanda seslendirme sanatçılığı yapan oyuncu birçok dizide rol almıştır.

Emre Törün’ün rol aldığı diziler
Bir Zamanlar Kıbrıs (2021) – III. Makarios
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (2015) – Nevzat
Reaksiyon – Savcı
Güneşi Beklerken
Bulutların Ötesi – Nusret
Arka Sokaklar – Civan
Beşinci Boyut
Büyük Umutlar – Cevat
Halk Düşmanı – Alper
Hayat A.Ş.
Koçum Benim
Ona Bakma Bana Bak
Kara Melek

Bir önceki yazımız olan Nalan ne demek? Nalan kelimesinin anlamı nedir? Nalan ismi ne anlama geliyor? başlıklı makalemizde nalan ismi caiz mi, nalan ismi kuranda geçiyor mu ve nalan isminin anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.