Genel Blog

Bitcoin Nedir? Hakkında Merak Edilenler!

0 335

Bitcoin Nedir? Hakkında Merak Edilenler!

İnternet ve finans dünyasında son zamanlarda dikkatleri üzerine çekerek, gündemde kalmayı başarabilen yeni para birimi olarak kabul edilen Bitcoin, bir çok konuyu da peşinde sürükleyerek hayatımıza giriş yaptı. Son zamanlarda ise çoğu büyük firmalar tarafından da destek görmektedir. Bizde son zamanlarda değeri hızlı bir şekilde ivme kazanarak, yatırımcıların dikkatini çekecek yükselişlerde bulunan bu para birimi hakkında, merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Bitcoin (BTC) Nedir?

Faliyeti deneysel olarak 2008 yılında Avustralyalı bilişim uzmanı ve iş adamı (Satoshi Nakamoto) takma adını  kullanarak kimliğini saklamış ancak kısa süre önce ismi Craig Steven Wright tarafından başlatılan Bitcoin, günümüzde herkesin odak noktası haline gelen bir sanal para birimidir. En popüler kripto para olan Bitcoin, bağımsız olarak çalışmakta ve hiçbir kurumla bağı olmamakla birlikte ödeme sistemleri ve herhangi belirli bir merkezi bulunmamaktadır. İki taraf arasında hesaptan hesaba doğrudan transfer işlemi yapılabilmektedir. Bitcoin’i diğer para birimlerinden ayıran en büyük unsur,  hiç bir sahibi olmadığı için, değerini istediği gibi belirleyebilen veya oynama yapabilen tek bir güç bulunmamaktadır.

Peki, 1 Bitcoin kaç Türk Lirası ediyor?

Sanal para birimi olan bitcoin’in merkezi olmadığından veya azalıp artmasına bir güç unsuru olamadığından, oluşan artış ve düşüşleri tamamen arz talep koşulları belirlemektedir. Süregelen normal ekonomi gibi, talep azalınca fiyat düşüyor, talep artınca fiyatı yükseliyor.

Ancak, sanal para birimi olan bitcoin geçtiğimiz yıllarda ciddi düşüşler yaşamış olmasına rağmen, hızlı yükseliş grafiği çizeceğini söyleyebiliriz.

Bitcoin chart

1 yıl önce, 1 BTC yaklaşık 30,700,00 TL seviyesindeydi. 30 Mart itibarıyla hızlı yükselişlere imza atan Bitcoin, 42,107.61 TL seviyesine ulaşmıştır.

1 yıl içerisinde böyle bir ciddi artış görülmesine rağmen, uzmanlar Bitcoin’in değerinin yükselmeye devam edeceğini, hak ettiği seviyelere ulaşmadığını savunmaktadırlar.

Gün içinde oluşabilecek dalgalanmalar da bile, düşük kurdan alıp yapmış bir yatırımcı, gün sonun ciddi bir kar elde edebiliyor.

Kripto paralar borsa sistemi gibi çalışmakta ve gün içerinde değerinin üstüne çıkabilmekte ya da değer kaybı yaşayabilmektedir. Düşük kurdan alım yapan kişiler ani değişimlerle yükselmiş olduğu anda al sat yaparak ciddi meblağlar kazanabilirler. Bu nedenle sürekli takibini yapan kişiler günlük kurlardan sağladıkları kazancı meslek haline getirmişlerdir. Sizde yatırım danışmanları aracığıyla Bitcoin alıp değerlenmesi halinde bozdurarak güzel gelir kapısı haline getirebilirsiniz. Bitcoin Nedir, Hakkında Merak Edilenler ile ilgili sorularınızın cevabını buradan alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.