Genel Blog

Boston Dynamics’in Robotları

0 251
İnsansı robotlar ve hayvansı robotlar dünya geleceğine doğrudan etki edebilecek bir teknoloji. Şu anlık öz farkındalığa kavuşan bir robot olmaması ise gelecekte olmayacağı anlamına gelmiyor. Robot teknolojisinin en önde giden şirketlerinden birisi olan Boston Dynamics’in robotlarını sizler için sıraladık.

Boston Dynamics’in 4 Robotu

1- Boston Dynamics Spot

 • Kullanım Amacı: Çeşitli sensörlere sahip olan Spot’a uzaktan çeşitli operasyonlar yaptırmak, yük taşıtmak, veri toplatmak.
 • Hız: 5,7 km/saat
 • Çalışma Süresi: 90 dakika
 • Güç Kaynağı: Değiştirilebilir batarya.
 • Taşıma Kapasitesi: 14 kilogram

Boston Dynamics’in en gelişmiş hayvan robotlarından birisi olan Spot, birden fazla amaçla kullanılabiliyor.  Spot arkasında 4 tane donanım modülü taşıyor ve yetenekleri, sahibine göre değişiklik gösterebiliyor. Üretiminin asıl amacı uzaktan operasyonlarda kullanımak için olan Spot, 14 kilogram ağırlığa kadar da taşıma kapasitesine sahip. Ufak körünen bu köpek robot Spot’lardan oluş bir topluluk ile kamyon çektikleri video da var.

Spot 360 derece görüşe sahip ve karşısındaki nesnelerden ve insanlardan kaçınarak yoluna devam edebilme özelliğine sahip. -20 derece ile 45 derece arasında sağlam bir şekilde kalabilen Spot, aynı zamanda nem ve toza karşıda dayanıklı. Spot, dilerseniz mekanik bir kol, dilerseniz gaz kaçağını tespit eden bir metan gaz dedektörü gibi bir çok alanda özelleştirilerek kullanabiliyor. Mythbusters efsanesi Adam Savage’ın Spot’u test ettiği videoyu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

2- Boston Dynamics Handle

 • Kullanım Amacı: Kutu taşımak.
 • Hız: 14 km/saat
 • Taşıma Hızı: Saatte 360 kutu
 • Taşıma Kapasitesi: 15 kilogram

Özellikle depo gibi alanlarda kullanışlı olabilecek bir tasarıma sahip olan Handle’ın asıl görevi, bir bölgeden başka bir bölgeye kutu transfer etmek. Handle, uzun mekanik kol ve öğrenme yeteneğine sahip ve görüş yazılımı ile birlikte bir bölgede bulunan kutuların boyutunu, yerini algılayarak ve kutuları birbirinden ayırabiliyor.

Bir depoya mal indirmek istediğinizde Handle’yi kullanabiliyorsunuz, Handle araçta yer alan kutuları alarak depoda belirtilen yere götürüyor. Bununla birlikte Handle, paletlerdeki kutuları da depoya koyabiliyor veya depodan palete kutu transfer de edebiliyor. Tekerlekleri sayesinde hareket eden Handle, kutuları her hangi bir mesafeye götürebiliyor.

3- Boston Dynamics Pick

 • Kullanım Amacı: Kutu taşımak
 • Taşıma Hızı: Saatte 720 kutu

Aynı Handle benzeyen bir şekile kutu taşımakla görevlendirilen Pick’in Handle’dan farkı ise hareket etmemesi. Kendine özel yetenekleri bulunan Pick, sabit bir yerde kutu taşımada Handle’dan daha hızlı çalışabiliyor. Pick’in sahip olduğu derin öğrenme algoritması ile birlikte farklı kutuları algılayabiliyor. Bu sayede kutuların yerlerini kolay ve hızlı bir şekilde algılayarak taşıma işlemini hızlandırıyor.

4- Boston Dynamics Atlas

 • Kullanım Amacı: İnsan vücuduna benzeyen yapısının hareket limitlerini zorlamak
 • Hız: 5.4 km/saat
 • Ağırlık: 80 kilogram
 • Boyut: 1.5 metre

Dünya üzerinde bu zamana kadar yapılmış robotlar arasında insana en çok benzeyen robot olan Atlas, Boston Dynamics tarafından insan vücuduna benzeyen yapısının hareketliliğinin sınırlarını zorlamak için geliştirilen bir araştırma projesi. Atlas’ta bulunan gelişmiş kontrol sistemi ve donanım öğeleri sayesinde Atlas, güç ve insan seviyesindeki atikliğini dengede tutabiliyor.

3D yazıcıyla basılan parçaları nedeniyle yapı olarak hafif olan Atlas, hafif olması sayesinde daha çevik ve daha hareketli oluyor. Boston Dynamics tarafından giderek daha da çok geliştirilen Atlas, her gün farklı hareketler öğreniyor ve aynı insan gibi hareket edebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.