Genel Blog

Call-To-Action nedir? (harekete geçirici eylem) butonu tasarımı nasıl yapılır?

43

Call-To-Action nedir? (harekete geçirici eylem) butonu tasarımı nasıl yapılır?

Günümüzde çoğu e-ticaret sitesi sahipleri ve öteki sektördekiler ürünlerini satamıyor. Natürel ki bir çok etkenin beraberinde kullanıcıları harekete geçirecek butonların yani call-to-action denilen olayın bu konuda büyük bir payı var diyebiliriz. Call to action (harekete geçirici eylem çağrısı), kullanıcılarınızı web sitenizde veya uygulamanızda istediğiniz alanlara yönlendirmede rol oynayan UI/UX öğesidir. Örnek devretmek gerekirse: Kayıt Ol, Satın Al, Abone ol gibi şeyler. Üstüne basa basa tekrar anlatmak isterim ama, CTA buton tasarımı, web siteniz veya mobil aplikasyonunuz için kullanıcı deneyiminde ve geri dönüş oranlarını artırmada altın kadar değerli. CTA butonu nedir? Call-to-action (CTA) butonunun esas amacı, insanları açıklanmış sayfalara ya da sizin için manâlı olan alanlara yönlendirip, eylemlerde bulunmalarına teşvik etmektir. Optimize edilmiş bir buton tasarımı, potansiyel müşterilerinizin derhal dikkatini çekmekle kalmayıp yeteri değin mecburi olduğunda, onları bir sonraki aşamaya geçmeye ikna edecek güçtedir. Büyük bir ihtimal içinizden butonlarımı CTA kurallarına kadar nasıl optimize edebilirim? Diye düşünüyor -olmayadabilir- olabilirsiniz. Gelin hep beraber öğrenelim! 1) Butonunuzu tıklamaya kullanışlı olacak şekilde tasarı edin Kullanıcı bir şeyi tıklayacaksa, bunun tıklanabilir olduğunu gözle görmesi gerekir. 2) Butonlarınızın metinlerini birinci kişi ağzıyla yazın Çoğunlukla ikinci kişi ağzıyla yazılan metinler başarılı olamıyor. Birinci birey ağzı ile yazılan metinlerde tıklamaların %90 oranında artış yaşandığı test sonuçları arasına eklendi. Unutmadan, bu sonuçlar ürüne ve web sitesinin konusuna emrindeki olarak değişkenlik gösterebilir. 3) Butonlarınızı masaüstü & mobil cihazlara göre optimize edin Birçok site sahibine web sitelerinin sadece masaüstü görüntüsünden ibaret olmadığını birilerinin anlatması gerek. Mobil kullanıcılar butonlarınızı kolay şekilde göremiyor veya tıklayamıyorsa geçmiş olsun. Size koca bir – (eksi). 4) CTA butonlarını insanların ilk baktığı yerlere yerleştirin CTA butonlarınızın başlangıç sayfanızda olabildiğince yüksek konumda ve gözle görülür şekilde olmasını sağlayın. Kullanıcıları harekete geçirmeniz açısından bu size büyük bir avantaj sağlayacaktır. 5) Aciliyet duygusunu önplana çıkarın Butonlara aciliyet duygusunu eklemek, yüksek tıklama oranlarını elinizde tutmanıza vesile olur. “Derhal” kelimesi bile aciliyet yaratmanızı sağlar. Daha pozitif örneklendirirsek:…

Devamını oku

Günümüzde birçok e-ticaret sitesi sahipleri ve diğer sektördekiler ürünlerini satamıyor. Natürel oysa bir çok etkenin beraberinde kullanıcıları harekete geçirecek butonların yani call-to-action denilen olayın bu konuda büyük bir payı var diyebiliriz.

Call to action (harekete geçirici eylem çağrısı), kullanıcılarınızı web sitenizde veya uygulamanızda istediğiniz alanlara yönlendirmede rol oynayan UI/UX öğesidir. Misal tahsis etmek gerekirse: Tescil Ol, Satın Al, Abone ol gibi şeyler. Üzerine basa basa yeniden söylemek isterim oysa, CTA buton tasarımı, web siteniz veya mobil aplikasyonunuz için kullanıcı deneyiminde ve geri dönüş oranlarını artırmada altın kadar değerli.

CTA butonu nedir?

Call-to-action (CTA) butonunun temel amacı, insanları açıklanmış sayfalara veya sizin için manâlı olan alanlara yönlendirip, eylemlerde bulunmalarına özendirme etmektir. Optimize edilmiş bir buton tasarımı, potansiyel müşterilerinizin hemen dikkatini çekmekle kalmayıp yeteri dek mecburi olduğunda, onları bir sonraki aşamaya geçmeye ikna edecek güçtedir.

Büyük bir ihtimal içinizden butonlarımı CTA kurallarına kadar nasıl optimize edebilirim? Diye düşünüyor -olmayadabilir- olabilirsiniz. Gelin hep beraber öğrenelim!

1) Butonunuzu tıklamaya elverişli olacak şekilde dizayn edin

Kullanıcı bir şeyi tıklayacaksa, bunun tıklanabilir olduğunu gözle görmesi gerekir.

2) Butonlarınızın metinlerini birinci kişi ağzıyla yazın

Genelde ikinci birey ağzıyla yazılan metinler başarılı olamıyor. Birinci kişi ağzı ile yazılan metinlerde tıklamaların %90 oranında artma yaşandığı deneme sonuçları arasına eklendi. Unutmadan, bu sonuçlar ürüne ve web sitesinin konusuna alt olarak istikrarsızlık gösterebilir.

3) Butonlarınızı masaüstü & mobil cihazlara kadar optimize edin

Çoğu site sahibine web sitelerinin yalnızca masaüstü görüntüsünden ibaret olmadığını birilerinin anlatması gerek. Mobil kullanıcılar butonlarınızı basit şekilde göremiyor veya tıklayamıyorsa geçmiş olsun. Size koca bir – (eksi).

4) CTA butonlarını insanların birincil baktığı yerlere yerleştirin

CTA butonlarınızın açılış sayfanızda olabildiğince yüksek konumda ve gözle görülür şekilde olmasını sağlayın. Kullanıcıları harekete geçirmeniz açısından bu size büyük bir fayda sağlayacaktır.

5) Aciliyet duygusunu önplana çıkarın

Butonlara aciliyet duygusunu eklemek, yüksek tıklama oranlarını elinizde tutmanıza vesile olur. “Şimdi” kelimesi bile aciliyet yaratmanızı sağlar.

Daha fazla örneklendirirsek: “Bugüne özel %50 indirim!”, “derhal al”, “derhal tanıtımı izle” ve “stok tükeniyor” gibi türevler üretebilirsiniz. Umarım bu makale CTA butonlarının mantığını anlamanızda size yardımcı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan En İyi WordPress Podcast Eklentileri başlıklı makalemizde En İyi WordPress Podcast Eklentileri - Moradam hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.