Genel Blog

Ceren Hindistan: Çocukların internetin zararlı içeriklerden korunması gerek

22

Ceren Hindistan: Çocukların internetin zararlı içeriklerden korunması gerek

Oyuncu Ceren Hindistan, sosyal ağ hesabından 6 yaşındaki kızı Arya’nın son dönemdeki agresif davranışlarda bulunduğundan bahsetti. Oyuncu, ebeveynleri çocuklarını oldukça güvenli olmayan olan “mavi balina” adlı oyundan koruma konusunda uyardı:

“Günümüz şartlarında ara sıra istemesek bile çocuklarımızın eline tablet ve telefon veriyoruz. Arya okuma yazma bilmiyor, klavyenin mikrofon kısmını açıp aramak istediği şeyi sesli söyleyip istediği içeriklere ulaşabiliyor.

Geçen gün kızımın ‘Maria hayaleti, mavi balina’ arattığını duyup odasına koştum. Neden bunları arattığını sorduğumda aldığım cevap ‘Balinanın rengi gerçekte mavi mi, merak ettim’ oldu. Beni kandırdığının farkındayım.

Çocukları bunları aratmaya yönlendiren videolar var. Ben tekrar tekrar ne izlediğini takip eden bir anne olmama karşın gözden kaçırdığım anlar olmuş. Lütfen, uyarı edin. Zararsız çocuk videolarına o zararlı içerikleri aramaya yönlendiren beyin yıkama taktikleri koyuyorlarmış.”

Bir önceki yazımız olan Pelin Akil-Anıl Altan'ın çocuklarına ilgi büyük başlıklı makalemizde anıl altan, instagram ve lina hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.