Genel Blog

Chivas Regal Etkisi Nedir?

0 178

Chivas Regal Etkisi (Effect) kavramının kısaca anlamına bakacak olursak bir ürünün fiyatının pahalı olması durumunda o ürünün muadillerine göre iyi olduğu algısına verilen isimdir. Yani Chivas Regal etkisi, bir ürün fiyatında yaşanan artışın, ürünün kalitesinde bir değişiklik olmasa da satışlarının artmasını ifade eder.

Chivas Regal Etkisinin Hikayesi

Chivas Regal Etkisinin hikayesine göre; Chivas Regal markalı viskiler piyasaya sürüldüğü ilk zamanlar beklenen satışlar yapılamamış. Pazar payı beklenenin altında olduğu için Chivas kardeşler, ürün kalitesini değiştirmeden fiyatlarını iki katına çıkartmış. Bunun sonucunda Chivas Regal viskilerinin satışları patlamış ve günümüze kadar bilindik bir marka olarak gelmiştir.

Bunun ise 2 farklı sebebi olduğu düşünülmektedir. İlk sebep olarak Chivas Regal viskilerinin lezzetli ve kaliteli olduğunun bu şekilde tesadüf eseri ortaya çıkması iken ikinci sebep ise viski hakkında fikri ve bilgisi olmayan kişilerin “pahalı ise daha iyidir” mantığı ile Chivas Regal almasıdır. Bu stratejinin işe yaramasından sonra bu şekilde bir pazarlama tekniği ortaya çıkmış ve isim olarak da Chivas Regal etkisi (effect) ismi verilmiştir.

Bunun günümüze en yakın örneği ise Pepsi firmasının fiyatları Coca Cola’nın yarısına yakın iken fiyatlarını Coca Cola ile aynı seviyeye çekmesinin ardından kola satışlarını arttırmasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.