Genel Blog

Cilt Kuruluğundan Korunma Yolları

145

Cilt Kuruluğundan Korunma Yolları

2011 Bu aylarında itici kış günlerinde hava raporu başta namına kap kuruluğunu ortaya koyan etkenlerden biri olmuştur.Cilt kuruluğu özellikle şita aylarında gen kendisine görülmektedir. Deri kuruluğu üzerine açıklama yapan uzmanlar cilt kuruluğunun bittabi önleneceğiyle alakadar bilgileri açıkladılar.

1- Kimlerde ten kuruluğu görülür?
İnsanlar yaşlandıkça imdi ortaya çıkan aynı safiha olan arık deri ‘Kserozis’ yerine bilinir. Yaşlanmayla bu arada henüz ark ve daha az semirtilmiş benzeri cilt oluşur. Derinin üst tabakasının tahminî yüzdelik 10 kadarlık aynı kısmını akarsu oluşturur. Bu tabakadaki suyun azalması deride inhilal, kaşıntı ve kuruluğa sebep peki. Cilt kuruluğu olan kişilerin çoğunda alttaki yatan ayrımsız çor yoktur. Zayıf cilde sahip olan kişilerin büyük çoğunluğunu ise kalın duş düzlük kişiler oluşturur. Serencam yıllarda insanlarda duş kabul etme sıklığı arttıkça kserozis sıklığının bile arttığı dikkati çekmektedir.
2- Deri kuruluğunun sebepleri nelerdi?
Sıska cilde bozukluk olan çevresel etkenler; hamam su, deterjanlar, giysilerden periferi oluşan ovuşturma, kesif çekicilik yolculuğu, rüzgara maruz kesilmek, mekân kirliliği, klima ve ayrıksı kimyevi maddeler namına sıralanabilir. Atopik mayasıl, kalıtımsal kâh emraz, ihtiyosis, sedef hastalığı üzere deri hastalıkları, metabolik faktörler, tiroit bezinin yeterince çalışamaması, ekstrem kilo kaybı ve ilerleyici yaş zayıf deriye bozukluk olan gayrı faktörlerdir.
3- Ten kuruluğu zahir anlaşılır, belirtileri nelerdir?
Deri kuruluğunun evvel belirtisi, deride donuk boz beyaz bir renktir. Kuruluk arttıkça boyut değişikliğine katma adına ciltte tevettür hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, ten yüzeyinde pürüzlenme, çatlaklar, yarıklanmalar oluşur. Kaşıntı, arık derinin illet olduğu değişik ayrımsız şikayettir. Çirozluk tedavi edilmezse böylelikle egzamalar oluşabilir.
4- Deri tipinin (cılız, semiz, katışık) elbette olduğunu sezmek olabilir mü?
Deride kepeklenme, gerilme hissi ve kaşıntı şikayetleri varsa sıska kap tipi kendisine değerlendirilir. Akneye meyilliyse, çevrim içerisinde ve sabahleyin uyandığında ciltte köpürme oluyorsa, gözenekler tevessü ve yağız noktalar varsa besili deri olarak değerlendirilir. Bazen kişilerde ise beniz bölgesinde alelhusus düz yer kuruma, kepeklenme ancak mahsus bölgelerde ise yağlanma, fışkırma şikayeti tamam. Bu türlü ciltler ise karma ten olarak değerlendirilir.
5- Kap kuruluğu alelhusus hangi bölgelerde görülür?
Su kaybının regülasyonu, vücudun bölgelerine göre farklılıklar gösterir. Çirozluk kollarda, bacaklarda ve gövdede henüz zahir evet; çünkü bu bölgelerde henüz birkaç yağ bezi vardır. Yüz değişik vücut bölgelerine bakarak elan akarsu geçirmezdir. Ten geçirgenliğinde ise lipitlerin (yağların) nazik rolleri vardır. Yoğun duş alındığında katıksız deri lipitlerinin yeniden oluşabilmesi amacıyla yeterli süre olmadığı için zayıflık alelhusus yağ bezi elan beş altı olan kol ve bacaklarda daha peyda evet.
6- Cildi kuruyan biri, kuru ciltler üzere olan ürünleri mi almalı, yoksa öncesinde dermatologa mı başvurmalı?
Kap kuruluğu olan şahıslar pekâlâ benzeri dermatoloji uzmanına danışmadırlar. Kişinin şikayetleri, belirtilerin süresi ve şiddeti, tedavinin şeklini belirler. Gâh olgularda vakit kaybetmeden nemlendiriciler yeterli olurken, belirtilerin şiddetli olduğu olgularda antihistaminik ilaçlar, topikal kortikosteroid kremler vermek gerekebilir. Çokça sayıda ve markada nemlendirici olduğundan rasgele bire bir nemlendirici kullanımı akıllıca değildir. Hastanın ten tipine ve şikayetlerine akla yatkın nemlendiriciler önerilmelidir.
7- Cildi ark olanlar hangi zümre kozmetik ürünler kullanmalı?
Cılız kap problemi olan hastalar yağ süresince su emülsiyonu dediğimiz deriyi daha bati nemlendiren ürünler kullanabilirler. Deride iritasyon problemi olmayan kişiler ise üre ihtiva eden kozmetik nemlediricilerden kâr görebilirler. Cağ böylece mergup üzeri yağları derinin gönen kaybını engeller. Bu makule kozmetik ürünlerin de berenarı faydası vardır.
8- Soğuk-hamam albeni, mevsimler, ruz, sauna, sıcak, kestirme ve vücut peelingi cildi elbette etkiler?
Sıska kap, stratum korneum tabakasının gönen içeriğinin azalmasıdır. Sıcağa ve soğuğa maruz artan ciltte transepidermal su kaybı artar ve bu artım cildin kurumasına bozukluk peki. Ayrıca şita mevsimi üstelik ten kuruluğuna bozukluk peki. Dönemsel çirozluk dendiğinde ‘kış kaşıntısı’ olarak birlikte bilinen soğuğa bağlı kserosis akla sağlık.
Şita aylarında düşük neme merbut olarak gelişen bu tablodan sakınmak üzere kesinkes havari giyecekler giyilmeli, nemlendiriciler kullanılmalıdır. Devir dahi, hem ısı hem bile ışın etkisiyle derinin nem kaybına illet olur. Kozmetik açıdan sert ve sıska bire bir cilt görüntüsüne mahkum olmamak amacıyla yaz ve şita ayları boyunca gündüz apotr mahsulat fethetmek gerekir.
Çağ koruyucular ten hasarını ve derinin kurumasını engeller. Suyla kesif temasta mevcut olmak derinin nem kaybına hastalık olduğundan, kişilerin çok yoğun kestirme ve peeling uygulamaları yaptırması de sakıncalıdır. Kese ve peeling sırasında deride oluşan sürtünmeye sınırlı iritasyon, kuruluğun şiddetini henüz bile artırır.

Etiket ten kuruluğu hastalığı ten kuruluğu üzere ne yapmalı kap kuruluğu elbette giderilir deri kuruluğu illet olur kap kuruluğu nedenleri ten kuruluğu sebepleri kap kuruluğu tedavisi beniz kuruluğuna nebati çözüm beniz kuruluğuna maske beniz kuruluğuna ne ferah sağlık

Yoruma kapalı.