Genel Blog

Coronavirus İyilişme süresi ne kadardır?

0 313

Coronavirus iyileşme süresi ve coronavirüs hastalık süresi gibi ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19’dan iyileştikten sonra işe geri döndü, ancak birçok hasta için tam sağlığa dönmesi uzun zaman alabilir.

İyileşme süresi, ilk etapta ne kadar hasta olduğunuza bağlı olacaktır. Bazı insanlar hastalığı hızlı bir şekilde silkirir, ancak diğerleri için kalıcı problemler bırakabilir.

Yaş, cinsiyet ve diğer sağlık sorunları Covid-19’dan daha ciddi hastalanma riskini artırır.

Tedavi ne kadar invaziv olursa ve ne kadar uzun süre uygulanırsa iyileşme o kadar uzun sürer.

Sadece hafif semptomlarım varsa?

Covid-19 alan çoğu insan sadece ana semptomları geliştirir – öksürük veya ateş. Ancak vücut ağrıları, yorgunluk, boğaz ağrısı ve baş ağrısı yaşayabilirler.

Öksürük başlangıçta kurudur, ancak bazı insanlar sonunda virüs tarafından öldürülen ölü akciğer hücrelerini içeren mukus öksürmeye başlayacaktır.

Bu semptomlar yatak istirahati, bol miktarda sıvı ve parasetamol gibi ağrı kesici ile tedavi edilir.

Hafif semptomları olan insanlar iyi ve hızlı bir iyileşme yapmalıdır.

Ateş bir haftadan az bir süre içinde yerleşmelidir, ancak öksürük devam edebilir. Çin verilerinin bir Dünya Sağlık Örgütü (WHO) analizi, toparlanmanın ortalama iki hafta sürdüğünü söylüyor.

Daha ciddi semptomlarım olursa ne olur?

Hastalık bazıları için çok daha ciddi hale gelebilir. Bu enfeksiyona yaklaşık yedi ila 10 gün arasında olma eğilimindedir.

Dönüşüm ani olabilir. Nefes almak zorlaşır ve akciğerler iltihaplanır. Çünkü vücudun bağışıklık sistemi savaşmaya çalışıyor olsa da – aslında aşırı tepki veriyor ve vücut teminat hasarı yaşıyor.

Bazı kişilerin oksijen tedavisi için hastanede olmaları gerekebilir.

GP Sarah Jarvis şöyle diyor: “Nefes darlığı iyileşmek için biraz zaman alabilir … vücut yara izi ve iltihaplanmaya başlıyor.”

Yorgunluğun devam etmesi ile iyileşmenin iki ila sekiz hafta sürebileceğini söylüyor.

Yoğun bakıma ihtiyacım olursa ne olur?

DSÖ , 20 kişiden birinde bir kişinin yatıştırılıp ventilatöre konulmasını içeren yoğun bakım tedavisine ihtiyaç duyacağını tahmin etmektedir .

Hastalığın ne olduğuna bakılmaksızın yoğun veya kritik bakım ünitesindeki (YBÜ) herhangi bir büyünün iyileşmesi zaman alacaktır. Hastalar eve gitmeden önce düzenli bir servise taşınır.

Yoğun Bakım Fakültesi Dekanı Dr Alison Pittard, kritik bakımdaki herhangi bir büyünün ardından normale dönmenin 12 ila 18 ay sürebileceğini söylüyor.

Bir hastane yatağında uzun süre kalmak kas kütlesi kaybına yol açar. Hastalar zayıf olacak ve kasların tekrar birikmesi zaman alacaktır. Bazı insanlar tekrar yürümek için fizyoterapiye ihtiyaç duyacaktır.

Vücudun YBÜ’de neler yaşadığından dolayı, deliryum ve psikolojik bozukluklar olasılığı da vardır.

Cardiff ve Vale Üniversitesi Sağlık Kurulu kritik bakım fizyoterapisti Paul Twose, “Bu hastalıkta ek bir unsur var gibi görünüyor – viral yorgunluk kesinlikle büyük bir faktör” diyor.

Çin ve İtalya’dan tüm vücut zayıflığı, herhangi bir efordan sonra nefes darlığı, sürekli öksürük ve düzensiz nefes hakkında raporlar var. Ayrıca çok fazla uykuya ihtiyaç var.

Diyerek şöyle devam etti: “Hastaların iyileşmesi için potansiyel olarak aylarca önemli bir süre geçirdik.

Ancak genellemek zordur. Bazı insanlar yoğun bakımda nispeten kısa süreler geçirirken, diğerleri haftalarca havalandırılır.

Koronavirüs sağlığımı uzun vadede etkiler mi?

Uzun vadeli veri olmadığından emin değiliz, ancak diğer koşullara bakabiliriz.

Akut solunum sıkıntısı sendromu (Ards olarak adlandırılır), bağışıklık sistemleri aşırı hıza giren ve akciğerlere zarar veren hastalarda gelişir.

“Beş yıl hatta insanların fiziksel ve psikolojik zorluklarının devam edebileceği konusunda gerçekten iyi veriler var,” diyor Twose.

Warwick Tıp Okulu’nda bir pratisyen ve öğretim görevlisi olan Dr. James Gill, insanların iyileşmeyi iyileştirmek için zihinsel sağlık desteğine de ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

“Nefes almayı zor buluyorsunuz, o zaman doktor ‘Sizi ventilatöre koymamız gerekiyor. Sizi uyutmamız gerekiyor. Ailenize veda etmek ister misiniz?’ Diyor.

“Bu en ağır hastalarda TSSB [travma sonrası stres bozukluğu] şaşırtıcı değildir. Birçoğu için önemli psikolojik izler olacaktır.”

Bazı hafif vakaların bile, yorgunluk gibi uzun süreli sağlık sorunları olan hastaları bırakma olasılığı vardır.

Covid-19’u tekrar yakalayabilir miyim?

Herhangi bir bağışıklığın ne kadar dayanıklı olduğuna dair çok spekülasyon var, ancak çok az kanıt var. Hastalar virüsle başarılı bir şekilde savaştıysa, bir bağışıklık tepkisi oluşturmuş olmalıdırlar.

İki kez enfekte olan hastaların raporları, virüssüz olduklarını yanlış kaydeden testlere tabi tutulabilir.

Bağışıklık sorunu, insanların yeniden enfekte edilip edilemeyeceğini ve herhangi bir aşının ne kadar etkili olabileceğini anlamak için çok önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.