Genel Blog

Coronavirus’ten Korunmanın En İyi 10 Yolu

0 253

Gripten COVID-19’a kadar, bu önemli adımlar çoğu enfeksiyon riskini sınırlayabilir Uzmanlar onu tekrar tekrar tekrarlar. İlk savunma hattı ellerinizi yıkamaktır. Bir salgın sırasında çok temiz olamazsınız.

İster kuş gribi , coronavirüs COVID-19 , MERS veya Zika , ciddi bir salgın tehdidi dünya genelinde kişilerde korku vurabilir. Bu enfeksiyonlara saygı duymak akıllıca olacaktır. Sonuçta, her biri insanları ciddi şekilde hastalayabilir. Yine de paniğe kapılmak için hiçbir neden yok. İyi hijyen uygulayarak kendinizi koruyabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bulaşıcı hastalık uzmanları ve yetkilileri şunları tavsiye ediyor:

1. Ellerinizi yıkayın!

Sıklıkla. Hapşırmaların veya mikroplu ellerin, kişisel olarak temizlemediğiniz veya temizlenmediğini (özellikle evinizin dışında) görmediğiniz her yüzeyde bulaşıcı kalıntılar bıraktığını varsayın. 20 saniye fırçalayın. (Doğum Günün Kutlu Olsun şarkısını iki kez – hızlı bir şekilde değil – yıkayın.) Parmaklarınızla tırnaklarınız arasında yıkamayı unutmayın. Sabun ve su yoksa, elleri alkol bazlı el dezenfektanı ile dezenfekte edebilirsiniz. Başka bir seçenek: Bir kapı düğmesini çevirmeniz gerekiyorsa, düğme ile elinizin arasına temiz bir kağıt mendil veya kağıt havlu koyun.

Bunlar masa üstleri, telefon tuş takımları, bilgisayar klavyeleri, TV uzaktan kumandaları, kapı kolları ve mutfak tezgahlarıdır. Alkol bazlı dezenfektanla nemlendirilmiş bir bez veya kağıt havlu ile silin. (Elektronik parçaları ıslatmayın. Nemlendirilmiş bir bez yeterlidir ve cihazlarınıza zarar vermez.) 2. Yüzeyleri dezenfekte edin.

3. Hasta bir aile üyesinin dokunduğu yiyecekler yemeyin veya bulaşık ya da mutfak eşyaları kullanmayın.

Bir başkasının ele aldığı (ancak ağzında olmayan) bir kaşığa dokunmanız gerekiyorsa, yapın. Sonra ellerini yıka.

4. Evinizde hasta olan biriyle havlu paylaşmayın.

Kendiniz alın ve düzenli olarak sıcak su ile yıkandığından emin olun. Havluları güneşte veya sıcak kurutucuda kurutun.

5. El sıkışmayın, öpmeyin veya insanları kucaklamayın.

Yumruk veya dirsek çarpmalarının zamanı geldi. Ya da bir kolun mesafesinden gülümse.

6. Yüzüne dokunmayın.

Yapmamak zor. Çoğu insan bunu saatte birkaç kez düşünmeden yapar. Ancak kirli bir yüzeye dokunmaktan aldığınız mikroplar, gözlerimizin, burnumuzun ve ağzımızın nemli bölgelerine temas eder etmez üremeye başlayabilir.

7. Kalabalıktan kaçının.

Bol insanın bulunduğu yere gitmeniz gerekiyorsa, mümkün olduğunda öksürüğün onlardan uzak durmasını sağlayın – yaklaşık bir metre (veya avlu). Yakınınızdaki biri enfekte olabilir ve hiçbir belirti göstermeyebilir.

8. Dışarıdayken eldiven giyin.

Herhangi bir pamuk, yün veya likra eldiveni yapacaktır. Çıkarırken eldivenlerin dış yüzeylerine dokunmayın. Ve bir kez ev, eldivenleri sıcak suda yıkayın (ama yünlüleri ısı ile kurutmayın yoksa küçülecekler). Tek kullanımlık lateks veya diğer plastik eldivenler, dışarıya çıkarmadan hemen önce alkol bazlı bir dezenfektan ile püskürtürseniz birkaç kez tekrar kullanılabilir.

9. Bildirileri paylaşmayın.

Şimdi dijital belgeleri kullanma zamanı. Öğretmenleriniz sizden bir bilgisayara makale yazmanızı istemiyorsa, önerin. Ancak herkesin belgeleri bu şekilde taşımayı beklediğinden ve onları aradığından emin olun. Günlük posta söz konusu olduğunda, zarfları ve ihtiyacınız olmayan kağıtları mümkün olan en kısa sürede atın. Sonra ellerini yıka.

10. İyi hijyen uygulayın.

Ellerinizi yıkayın. Dirseğinize öksürün ve hapşırın. Enfekte olabileceğinizi ve hiçbir belirti gösteremeyeceğinizi unutmayın. Bu, yaşlı bir büyükbaba veya büyükanne veya astımı olan bir sınıf arkadaşı gibi ciddi hastalık riski yüksek olan kişileri enfekte edebileceğiniz anlamına gelir.

Son olarak, maskeler ne olacak ? Virüsler çoğu maskedeki materyallerden geçebilir. Hastalığa maruziyeti büyük ölçüde kontrol etmek için yapılmış bazı çok pahalı tipler (N-95 ve N-99 olarak bilinir) vardır. Ancak salgın hastalıklar sırasında, hastalığın ön saflarında bulunanlara – doktorlar ve hemşireler – yardım etmek için ayrılmalıdırlar. Daha ucuz cerrahi maskeler sağlıklı insanlara yardım etme eğilimindedir. En büyük faydaları, zaten hasta olan insanlardan enfekte tükürük ve sümük damlacıklarının salınmasını engellemektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.