Genel Blog

CRYENGINE

20

CRYENGINE

CRYENGINE, Crysis 3 ve Ryse: Son of Rome gibi hit oyunların geliştirilmesinde kullanılan bir oyun geliştirme arabulucu.

Piyasadaki en gelişmiş oyun motoru seçeneklerinden biri olan CRYENGINE, bu motor kullanılarak geliştirilmiş oyunlardaki grafik kalitesiyle kendini göstermekte. Başında Cevat Yerli’nin yer aldığı Crytek firmasının geliştirmiş olduğu bu oyun geliştirme motoru bütün oyun geliştiricilere açılarak aylık ödeme usulü ile kullanılabilecek bir servis olarak hizmete sunuldu. Oyun geliştiricileri aylık 18 TL gibi bir fiyat ödeyerek CRYENGINE’den faydalanabiliyorlar ve bu motorla oyun geliştirebiliyorlar. Crytek firması bu aylık ödeme metoduyla geliştirilen oyunlarda herhangi bir kazanç payı da talep etmiyor. Oyun geliştiricilerinin oyunlarını geliştirip ticari olarak piyasaya sunmaları için tek yapmaları gereken aylık ödeme yaparak CRYENGINE motorunu kiralamaları.

CRYENGINE’in epeyce esnek bir oyun motoru olduğu söylenebilir. CRYENGINE, WYSIWYP adlı bir mantıkla çalışıyor. “What you see is what you play” yani “ne görüyorsanız onu oynuyorsunuz” anlamına gelen bu sistem ile oyun geliştiricileri reel zamanlı olarak oyun geliştirirken anında geliştirdikleri bölümleri deneme edebiliyor ve oynayabiliyorlar.

CRYENGINE kullanılarak çoklu platform oyunlar geliştirilebiliyor. WYSIWYP sistemi tamamen çoklu platform oyunlar geliştirilirken hata yapma riski oldukça azalıyor.

Steam üzerinden geliştiricilere sunulan CRYENGINE’i kiralayan kullanıcılar bu oyun motoruna yapılan güncellemelere anında erişebiliyorlar.

İndir

Bir önceki yazımız olan SpaceSniffer başlıklı makalemizde directory size, file size analysis ve folder size hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.