Genel Blog

Disk Birleştirme nedir? Nasıl yapılır?

16

Disk Birleştirme nedir? Nasıl yapılır?

Windows bilgisayarınızda bulunan sabit disklerinizi onarmaya yarayan disk birleştirme işlemi, oldukça menfaat karşılayan bir çözümdür. Zaman içerisinde bozulan veya parçalanan dosyalarınızı, disk birleştirmek yöntemi ile onarıp, belirli sorunların önüne geçebilirsiniz.

Bu soru hakkında çok daha ayrıntılı (teknik) bir cevaba ihtiyacınız varsa, aşağıdaki linke tıklamanız tatmin edici olacaktır.

Disk Birleştirmek Nedir?

Disk birleştirmek, özet olarak sabit diskiniz üzerindeki parçalanmış dosyaların bitmiş kayıtlı bir sıraya konulması aramak. Bu sayede bir dosyanın dağılmış parçaları belirtilen bir sıraya konularak, dosyaya erişilmek istendiğinde daha süratli bir okuma işlemi yapılır. Azıcık daha açarsak, değişmez disk üstünde dosyalar defalarca tek bir parça halinde kaydedilmez. Siz dosya üzerinde değişiklik yaptıkça sabit disk üzerinde evvelden silinen dosya boşluklarına (sektör) bu yeni dosyaların parçaları dağıtılarak yerleştirilir. Bir dosyanın içeriği öbür bambaşka yerlerde olacağı için sabit disk kafasının bambaşka ayrı kısımlardan okuma yapması

Disk birleştirmek nasıl yapılır?

6 adımdan oluşan disk birleştirme işlemi, teknik herhangi bir veri gerektirmeden yapılabilir. Disk birleştirmek işlemini sırası ile şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz;

Windows bilgisayarınızın “Başlat” kısmına gidin.

Başlat kısmındaki arama bölümüne “birleştir” yazın.

Açılan pencerede “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir’e” tıklayın.

Birleştirmek gerçekleştirmek istediğiniz sürücünüzü seçin.

Diskinizde parçalanma varsa “İyileştir” butonuna basın

Karşınıza gelen uyarıya göre diskinizde dağılma söz konusu değilse, “En İyi Duruma Getir” seçeneğini işaretleyin.

Hangi durumlarda disk birleştirmek yapılır?

Bilgisayarınızda yavaşlama, kasma veya donma gibi olayları çoğu kez görmeye başladıysanız diskinizdeki dosyalarınızın yaralı olma olasılığı epeyce mümkün. Bu durumda Windows diskinizin birleştirmeye ihtiyacı olup olmadığını test edebilir ve gerekli sonuca tarafından aksiyon alabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki sürücünüzün birleştirmeye ihtiyacı olup olmadığını anlamak için şu adımları izleyebilirsiniz;

Başlat düğmesine “Disk birleştirici” yazarak, zorunlu sayfayı açın.

Açılan penceredeki “Geçerli durumun” aşağı bulunan birleştirme istediğiniz diski seçin.

Diskinizin birleştirmeye ihtiyacı olup olmadığını anlayışlı olmak için “Diski çözümle” seçeneğine tıklayın.

Windows, diski çözümlemeyi tamamladıktan sonra, “son alıştırma” sütununda yer alan diskteki parçalanma yüzdesini denetleyin. Bu oran yüzde 10 ve üzerindeyse diskinizin birleştirmeye ihtiyacı vardır.

Disk birleştirme nedir? Sorusuna bu tip basit yöntem ile cevap bulabilir ve Windows bilgisayarınızdaki verimliliği artırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cinsel Saldırıda Laboratuvarda Kanıtların Tanımlanması başlıklı makalemizde Cinsel Saldırıda Laboratuvarda Kanıtların Tanımlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.