Genel Blog

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

143

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Acun Keyif Örgütü’nün 2000 yılı keyif raporunda şişmanlık, “vücutta çok miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve banko otama edilmesi gereken tıpkı keyif problemi” şeklinde tanımlanmaktadır. Müfrit nevale alımı, ensiz fiziki aktivite, kalıtım, nöroendokrin etmenler, ruhsal mesail, cinsiyet, eğitim bilimi düzeyi, dünyaevi, tevellüt sayısı, sigarayı tevdi, ispirto kullanımı kabilinden faktörlere mecbur adına gelişen şişmanlık tek başına olduğu kadar komplikasyonları ile bile yaşam süresini kısaltan ve hayat kalitesini düşüren ağır bire bir hastalıktır.
Uzman Diyet Uzmanı M. Toygar Köse’ye bakarak, komplikasyonları arasında evvel akla gelenler: Ihtisas-damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı, ara sıra amansız hastalık türleri, teneffüs rahatsızlıkları, uykuluk yağlanması, öd kesesi hastalıkları, mafsal hastalıkları, skor düzensizlikleri, kısırlık… şeklinde sıralanabilir.
Çağımızın bu yetişkin esenlik sorununu çözmek üzere hangi yapmalıyız? Gelişigüzel bölüm ceride, dergi, monitör, genel ağ kadar kitle iletişim araçlarında onlarca “alışılmamış diyetler” ile karşılaşmaktayız. Umumi ilkeleri benzer olmakla birlikte perhiz nasıl “kişiye özel” kendisine hazırlanmalıdır. Zira herkesin metabolizması farklılıklar göstermektedir, bir parmak izi kabilinden. Öte yandan kilo ilavesi olanlar genelde açgözlü kalarak, el atlayarak, hiçbir özdek yemeyerek sonuç almayı bekliyorlar. Böylesi benzeri tutum, vücudu açlıktan ölme paniğine sürükler ve “kıtlık” moduna geçen metabolizma yavaşlar, yağ yakmak namına tüketilen seçkin besini yağ şeklinde ambarlama için harcama. Buna kıymet sık aralıklarla fakat azar azar nemalanmak metabolizmayı hızlandırdığı kabilinden, ciddi yemeyi üstelik sağlar. Haris kesilmek ve yol atlamak, benzeri ahir öğünde hem aceleci hem üstelik çok aşındırmak yenilmesine bozukluk olmaktadır. O nedenle başta kahvaltı kalkmak üzere katiyen kat atlanmamalı, 2.5 – 3 saatlik aralıklarla beslenilmelidir.

Katı margarin, sadeyağ, atlamak, krema, mayonez, cipsler, soslar, kuruyemişler gibi enerji değeri erdemli, öte yandan hiçbir mugaddi değeri olmayan yağlı yiyeceklerden, kızartma ve kavurma işlemlerinden olabildiğince kaçınmakta kâr vardır. Şeker Hastalığı ve şeker içerikli besinler (bal, reçel, pekmez, amade yemiş suları, gazlı içecekler, tatlılar vs) kana tamamen ve çarçabuk karışırlar. Pankreastan salınan insülin hormonu ile içki şekeri düşer ve tekrar tatlı yeme isteği doğar. Zımnında şeker ve şeker içeren besinler koku şekerinde pattadak dalgalanmalara sefer açarlar. Halbuki şeker tadından vazgeçemeyenler için üretilen, şeker adına kullanılabilen, aynı tadı verebilen, sağlık açısından sakıncası bulunmayan, düşük kalorili yahut kalori içermeyen bireşimli tatlandırıcılar ile nefes şekerindeki dalgalanmaları ve tatlı isteğini ortadan yutmak olanaklı olabilmektedir.
Suyun; alınan besinlerin sindiriminden, metabolik atıkların hariç atılmasına büyüklüğünde seçkin aşamada çok kebir görevleri vardır. Bu nedenle günlük sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Natürel, arz gür dekoder su olduğu amacıyla günde 8-10 bardak su içilmelidir. Diyet yaparken çay, kıraathane, nebat ve kâr çaylarına şeker hastalığı adına sentetik tatlandırıcılardan katılabileceği kabil gazlı içeceklerde dahi light olanların tercih edilmesi henüz akıllıca görülmektedir. Bir zamanda bu tatlandırıcıların bazılarının toz formları de mevcuttur. Dolayısıyla lezzetli yapımında bu ürünlerin kullanımı ile düşük ısın içeren değişik tatlar sezmek mümkündür.
Ayrıca posalı yani lifli besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Posalı besinler nefes şekerini, zaman basıncını (tansiyonu) ve nefes kolesterolünü mergup seviyede tutmaya koruyucu olurlar. Midede, su ile gelişigüzel hacimlerinin 20 cani kadar şişerler; tokluk, doygunluk hissi sağlarlar. Ayrıca dışkılama sayısını ve sıklığını arttırırlar. Peklik şikayeti olanların problemlerine çözüm peki, zımnında kilogram vermeye de apotr olurlar. Yük bağırsak kanserinden yardımcı etkileri da bulunmaktadır. Bu yüzden haftada 2-3 yol kurubaklagil yemeği tüketilmelidir. Ayrıca buğday ekmeği adına kepek, çavdar, yulaf ekmeğini; düğü yerine bulguru yeğleme etmekte üstünlük vardır. Üste düğü, makarna, erişte ve unun dahi kepekli olanlarını buyurmak daha metin olacaktır. Sebze ve meyveler da posa içermektedir. Ancak posaları korteks ve kabuğa mail yerlerde bulunduğu için, soyulmadan yenilebilenleri iyi bire bir şekilde yıkadıktan sonradan kabukları ile bezdirmek herhangi bir zaman üzere elan yararlı olacaktır.
Diyete melfuf namına katiyen spor dahi yapılmalıdır. Acun Sağlık Örgütü yeryüzü haddinden fazla, tempolu yürümeyi kaynak etmektedir. Bunun dışında; çokça belli belirsiz tempoda koşuk, bisiklete binme, yüzme, tenis, aerobik ve idman tarzı kalbi işveren sporlar yapılması da makul bulunmaktadır”. Sporu asla vecibe kendisine görmeyiniz. Bu de tedavinin tıpkı parçasıdır. Misyon; metabolizma hızını düşürmemek, kilo verirken aynı noktada ağırlığın çakılı kalmasını göğüslemek, verilen kiloların sürekli olmasını keşfetmek ve sunu önemlisi metin yaşama merhaba buyurmak ve tafsilatlı yıllar bahtiyar ve dosdoğru tıpkısı yaşamdır. Serencam olarak “1 saat” dediğimiz günün hoppadak %4’üdür. Yaşama kendine alıştırma için ant ayırmalı ve banko egzersiz hakkını kullanmalıdır.

Etiket zayıflamak amacıyla ne yapmalıyım? enerji değeri yüksek besinler günde birçok bardak su içilmeli? hastalıklara gür mevrut besinler şişmanlığın zararları nelerdir? günde kaç saat antrenman yapmalıyım?

Yoruma kapalı.