Genel Blog

Diyete Başlarken

345

Diyete Başlarken

Diyet Uzmanı önerisi haricinde arkadaştan yada komşudan öğrenilen diyetler anoreksiya ve bulimia hastalığının oluşmasına etken oluyor. Memorial hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyet Uzmanı Yeşim Çelik anoreksiya ve bulimia karşı bazı bilgiler verdi…

‘Belirtileri; kendini iri hissetme, kilo almaktan korku, yemek yendiği antlaşma kontrolü kaybetme duygusu, kiloyla kendine kaçınmak işitmek beyninde bağlantı yapmak, üzeri imajıyla ilişkin ötede saplantılı oluşmak, yemek yedikten sonraları suçluluk evet de hicap çakmak, tekrarlanan perhiz girişimleri, kemirmek yiyecek üzerine hicap, bilinmeyen belirsiz kemirmek yiyecek, aşındırmak yeme alışkanlığı hakkında biber dolması söyleme, sakil diyetler, kusmaya sebep olma, yemek yedikten sonraları bati egzersizler yapma, ruhsal çöküntü, kilosundan hicap şeklinde görülür.
İnceliğe ehemmiyet verilmesi, aktör ve mankenlere hizmet üzere nedenlerin üstüne ayrımsız bile ruhsal sorunlar eklendiğinde yeme bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Yeme bozuklukları evet yiyecekten tiksinerek yemeyi reddetme evet bile yediğinden hava suçluluk duyarak gaseyan şeklinde ortaya çıkmaktadır. Yemeği tiksinerek iadeli sonucu “anoreksiya nervoza”, yediğini gaseyan “bulimiya nervoza” kendisine tanımlanmaktadır.
Yeme bozukluğu artık genç kadınlarda görülmekle alay malay ara sıra mesleklerdeki erkeklerde de görülebilmektedir. Tekrar daim mıhsıçtı ağırbaşlılık kontrolü mucip atlerde de yeme bozukluğu ortaya çıkmaktadır.
Anorektik erler başlangıçta kesintili, abus beslenme alışkanlığı geliştirirler ve tedricen yemekten ikrahlık duyarak yemeyi reddederler, fiziksel aktivitelerini ise artırırlar. Kendini boydak hissetme, ergenlik çağı dönemindeki mesail, ailede alkolik bireylerin olması, çılgın yardımcı karı, ana babanın çocuktan haddinden fazla öz beklemesi kabilinden durumlar bu yeme bozukluğunun oluşmasına bozukluk olabilir.
Anoreksiya nervozalı erat kendine saygısını yitirmiş, düşünceleri sonsuz yiyeceklerle çalışır olan, sabit fikirli, begayet mükemmeliyetçi, sivri başarma hırsı olan, içtimai namına hoşgörüsüz çekilmiş, iletişime açıkça sıfır, cisim imajlarının bozgun olduğunu düşünen kişilerdir. İki nev yiyecek davranışı gösterirler; aynı kısmı ısın kısıtlaması yapar ve arınma davranışı (gaseyan üzere) göstermez, değişik benzeri kol ise anoreksiya olayı süresince sabah akşam saha ve arınma davranışında bulunur.
ERKEN DÖNEMDE ENGELLEME EDİLMELİ
Zamanla müdahale edilmezse yağ dokusunun çoğunun kaybolması, kas erimesi, adetten kesilme, muhtelif vitamin yetersizliği belirtileri, tırnaklarda inkisar ve incelme, alma, uykusuzluk, ödem, hiperaktivite ve gençlerde gelişme geriliği gibi belirtiler ortaya kazanç.
BULİMİA VÜCUDU YİYİP BİTİRİYOR
Dayanılmaz bire bir kemirmek yeme tutkusu ile nöbetler halinde son paye ötede kemirmek yiyecek halidir. Bulimikler ekstrem yiyecek sonucunda bunlardan rahatlamak için kusma, tehlikeli diyetler ve bati egzersizle yemeyi taharri altına ahiz kadar davranışlara başvururlar.
Hastalığın fiziksel belirtilerini tespit etmek zordur, ancak sürekli kusma dolayısıyla dişlerde çürükler ve zayiat, tükürük bezlerinde şişme, dudak içi, yemek borusu ve dilde harabiyet oluşur. Yoğun ve efdal dozda makbul laksatifler nedeniyle iç hareketlerinde bozulma görülür. A ve E vitamini kabilinden yağda eriyen vitamin eksiklikleri ve kusma davranışı dolayısıyla gövde içi hazır para dengesinde bozulmalar oluşur. Anorektik bireylerin bilakis deli dolu ve dışa çevrik bireylerdir. Üst ağırlıklarında dalgalanmalar görülür. Kalbi Kırık ve kapalı kişilerdir ayrıca sayı düzensizlikleri görülür.
TEDAVİ SÜRECİ SABIR GEREKTİRİR
Tedavi; kişiye psikolojik bindi, tıbbi müdahale, beslenme danışmanlığı verilmesi ve karı terapisini içerir. Hastalık belirtileri ortaya çıkar sokak sayrı ve ailesinin ruhsal tedaviye başlaması gerekmektedir. Hastalığın ilerlemesi, hastanede psikiyatrik tedaviyi gerektirebilir. Bulimik efrat problemlerinin farkındadırlar ve bununla kelle gitmek amacıyla yardım almaya hazırdırlar. Anorektik kişilerin tedavisi elan tahakküm ve etraflı bir süreci gerektirebilir.

Kimlik anoreksiya ve bulimia belirtileri anoreksiya ve bulimia belirtileri nelerdir anoreksiya ve bulimia şüphesiz anlaşılır anoreksiya ve bulimia kuşkusuz oluşur anoreksiya ve bulimia nedenleri anoreksiya ve bulimia nedir anoreksiya ve bulimia sebepleri yeme bozuklukları çeşitleri yeme bozuklukları tedavisi yeme bozukluklarının nedenleri

Yoruma kapalı.