Genel Blog

Duygu Asena – Kadının Adı Yok kitabı | Duygu Asena kimdir, ne zaman, nasıl öldü? Masumiyet dizisindeki kitap nedir?

43

Duygu Asena - Kadının Adı Yok kitabı | Duygu Asena kimdir, ne zaman, nasıl öldü? Masumiyet dizisindeki kitap nedir?

Yayınlama hayatına bugün başlayan Masumiyet dizisinde Deniz Çakır’ın her genç kızın okuması gereken kitap olarak adlandırdığı Duygu Asena‘nın Kadının Adı Değil kitabı izleyiciler kadar merak edildi! İşte, Duygu Asena – Kadının Adı Yok kitabı özeti!

DUYGU ASENA KİMDİR?

Duygu Asena 19 Nisan 1946 yılında doğan ve 30 Temmuz 2006 yılında vefat eden Türk gazeteci ve yazardır. Atatürk’ün yaveri ve dönemin CHP milletvekili olan Ali Şevket Öndersev’in torunu olarak İstanbul‘da doğdu. Ortaöğrenimini Kadıköy Özel Kız Koleji’nde tamamlamasının gerisinde İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünde eğitim fark etti. İş hayatına pedagog olarak başlayan Asena, Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İstanbul Üniversitesi Çocuklarevi’nde çalıştı. Gazetedeki ilk yazısı 1972 yılında Özgürlük gazetesinin Kelebek ekinde yayımlandı. Bu tarihten itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde gazeteci ve idareci olarak bulundu. TRT-2 televizyon kanalında “Ondan Sonradan” isimli bir program hazırlayıp sundu (1992-1997).

Gazeteciliğinin yanına yazarlığını da sürdüren Asena, birincil kitabı Kadının Adı Değil ile adını duyurdu. Kitap müstehcen bulunduğundan 1988’de yasaklandı. Uzun süren dava sonucunda baştan yayımına müsade verildi ve arkasında benzer sene yönetmen Atıf Yılmaz tarafından filme alındı. Yazıları ve kitaplarında değindiği temalar sebebiyle Asena, feminist yazar olarak tanındı. Asena, beyin tümörü sebebiyle tedavi görmekte olduğu VKV Amerikan Hastanesi’nde 30 Temmuz 2006 günü öldü. Naaşı Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Duygu Asena Kitapları

Paramparça, 2004Aşk Gidiyorum Demez, 2003Aslında Özgürsün, 2001Aynada Aşk Vardı, 1997Değişen Bir Şey Yok, 1994Kahramanlar Her Zaman Erkek, 1992Aslında Aşk da Yok, 1989Kadının Adı Değil, 1987

DUYGU ASENA – KADININ SIRADAN YOK ÖZETİ!

İlk kitabı Kadının Adı Değil’la adını duyuran Asena’nın geniş bir okur kitlesine ulaşan bu eseri 1988’de müstehcen bulunarak yasaklandı. Dava sürerken Atıf Yılmaz tarafından filme alındı. İki sene süren dava sonucunda kitabın yayımına tekrar müsade verildi. Yazıları ve kitaplarında değindiği temalar nedeniyle feminist yazar olarak belli Duygu Asena 2006’da hayatını kaybetti.

Bir önceki yazımız olan Masumiyet nerede çekiliyor? Dizi çekimleri hangi şehirde, ilçede yapılıyor? Masumiyet konusu ne? Masumiyet oyuncuları kimler? başlıklı makalemizde masumiyet dizisi nerede çekildi, masumiyet filmi ne zaman nerede çekildi ve masumiyet filmi nerede çekildi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.