Genel Blog

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) girişi nasıl yapılır? e-Karneler, 22 Ocak’ta e-Okul VBS Veli Bilgilendirme Sistemi’den (VBS) dijital olarak görüntülenebilecek…

30

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) girişi nasıl yapılır?
e-Karneler, 22 Ocak'ta e-Okul VBS Veli Bilgilendirme Sistemi’den (VBS) dijital olarak görüntülenebilecek...

Tüm dünyayı etkisi altına bölge koronavirüs, veya diğer ismiyle COVID-19 salgını, 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk döneminin genelde uzakta eğitimle geçmesine neden oldu. İçinden geçtiğimiz dönemin bir getirisi olarak karneler de somut değil, e-Mektep Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) üzerinden dijital olarak dağıtılacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 25 Aralık’ta bireysel Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, sınavların yapılamadığı dönemde ilkokul ve ortaokullarda karne notlarının ders etkinliklerine katılım puanı ile, lise öğrencilerinin birinci dönem notlarının ise ikinci dönem yapılacak yüz yüze sınavlarla belirleneceğini açıklamıştı.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) girişi nasıl yapılır?

Dijital karneler, 22 Ocak Cuma günü yani yarın, E-Mektep Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) üzerinden açıklanacak. E-Mektep Veli Bilgilendirme Sistemi’ne (VBS) girmek için eokulyd.meb.gov.tr adresine gitmeniz gerekiyor. Öğrencilerin ve velilerin sisteme giriş yapabilmeleri için “Veli Bilgilendirme Sistemi” yazan kutucuğa tıklamaları gerekiyor.

Karşınıza çıkan ekrana, ilgili öğrenciye ait T.C. kimlik numarası ve okul numarasını giriyorsunuz. sonra öğrencinin doğum yılı ve nüfusa belirtilmiş olduğu il bilgisini girmeniz gerekiyor. Son olarak öğrencinin fotoğrafını dürüst seçtikten daha sonra sistem kullanıma gevşemiş oluyor.

Gerisinde sol üstteki köşedeki “Öğrenci Bilgileri” sekmesinden bulunan “Not Bilgisi” seçeneğine tıklayarak, öğrenciye ait notları görüntüleyebileceksiniz. Ek olarak, e-Okul üzerinden sınav tarihleri, işe gelmeme ve haftalık ders programı gibi bilgilere erişilebileceğini de söylemeden geçmeyelim. Benzer şekilde ekranın solunda bulunan “e-Karne” sekmesine tıklayarak, takdir ve teşekkür belgelerine ulaşabilirsiniz.

İkinci dönem ne zaman başlayacak?

Büyük çoğunluğu uzakta eğitimle geçen 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacak. Peki, yüz yüze eğitim olacak mı? Bu sorunun şimdilik belli bir cevabı değil, oysa Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dün katıldığı bir televizyon programında yüz yüze eğitime dair manâlı açıklamalarda bulundu.

Sağlık Durumu Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun alacağı kararların belirleyici olacağını gösteren Selçuk, “Biz gerçekte fazla kontrollü gittik. 15 Şubat’ta okulların açılmasıyla ilgili prensip kararı var. 15 Şubat’tan 10 gün önce net bir tablo karşımıza çıkar. Salgının seyrine tabi olarak kararımızı açıklarız” ifadelerini kullandı. 

Bir önceki yazımız olan Clubhouse'a nasıl girilir? Sohbet nasıl başlatılır? Son zamanların en popüler uygulamalarından Clubhouse, her geçen gün daha fazla büyüyor. Peki Clubhouse... başlıklı makalemizde Android, facebook ve instagram hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.