Genel Blog

Ece Erken ve Bircan Bali’ye Barbaros Şansal’a hakaretten bin 300’er lira para cezası

12

Ece Erken ve Bircan Bali'ye Barbaros Şansal'a hakaretten bin 300'er lira para cezası

İstanbul 28. Asliye Canice Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında taraf avukatları hazırlanmış bulundu. Duruşmada savcı hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Ece Erken ve Bircan Bali’nin programdaki sözlerinin ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı, onur kırıcı ve küçültücü olduğu belirtildi. Sanıkların basın yoluyla alenen hakaret suçu işledikleri öne sürülen mütalaada, Ece Erken ve Bircan Bali’nin 3 ay 15’er günden 2 yıl 4’er aya dek ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesi talep edildi.

Kararını ifade eden duruşma, sanıklar Ece Erken ile Bircan Bali’nin “Basın yoluyla alenen hakaret” suçundan ayrı ayrı bin 300 TL adli para cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi. Bircan Bali hakkında daha önce kasti bir kabahat işlememiş olması sebebiyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veren mahkeme, davalı Bali’nin 5 sene süre ile teftiş süresine yan tutulmasını da kararlaştırdı.

İddianamede, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı yoluyla temin edilen 8-13 ve 14 Mayıs 2019 tarihli programların yayınlama kaydının araştırmacı yoluyla çözümlemesinin yaptırıldığı anlatılmıştı. İddianamede, Bircan Bali ve Ece Erken’in savunmalarında, müştekiyi tanımadıklarını, husumetlerinin bulunmadığını, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle eleştiri oluşturacak yorumlar yaptıklarını, yorumlarının suç unsuru içermediğini, böylece suçlamaları kabul etmedikleri anlatılmıştı.

Şüphelilerin kabahat tarihlerinde müştekiyi kastederek söyledikleri sözlerin müştekinin övünç, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olduğu, bu bağlamda hakaret suçunun hukuki unsurlarının fiziksel olayda oluştuğu ve sözlerin televizyon programında söylenmiş olmaları sebebiyle aleniyet unsurunun bulunduğunun da kabulü gerektiği belirtilmişti. Ece Erken ve Bircan Bali hakkında 3 ay 15’er günden 2 sene 4’er aya kadar hapis cezası talep edilmişti.

Bir önceki yazımız olan Sadri Alışık kimdir, nereli, neden öldü? Sadri Alışık Google'a doodle oldu başlıklı makalemizde sadri alışık kimdir hayatı, sadri alışık kimdir kökeni nedir ve sadri alışık kimdir nerelidir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.