Genel Blog

Ekmek Şişmanlatmıyor

135

Ekmek Şişmanlatmıyor

Savuşturmak şişmanlatmıyor amma neyle yediğinize mecbur. Halk ortada şişmanlattığı söylenen ve perhiz yapılırken geçmiş yerine azaltılan savmak, diyetisyenler marifetiyle yenmesi gerektiği söyleniyor.

Çorum Devlet Hastanesi Diyet Uzmanı Doktor Serpil Ovalı, ekmeğin yegâne başına kilo yapmadığını belirterek, “Savsaklamak muhakkak tüketilmeli, ancak muvazeneli beslenilmelidir. Ekmek soluk şekerini dengeler” diye konuştu.

Zayıflama diyetlerinde paketlemek yerine semiz ve çılgın lezzetli gıdalardan uzak durulması gerektiğini anlatan Diyetisyen Serpil Ovalı, “Ekmek rızık grubu 3. gruptur ve tahılların içerisinde vadi alır. Buğday, ebebulguru, çavdar, pirinç akdarı ve makarna bu gurup içerisindedir. Bu besin grubunun protein kalitesi düşüktür. Değişik besinlerle alay malay deri, benzin, haya kadar ürünlerle yenmesi halinde kilo alınmasına faktör evet. Ekmekte yağ oranı düşüktür. Aldatmak yerken kesinlikle buğdaydan mamul savmak referans edilir.” diyerek konuştu.

Umum arasında ekmeğin şişmanlık yaptığı belirtilirken bu fikrin akilane olmadığını ifade fail Serpil Ovalı, “Başta da söylediğim gibi ekmek tak başına kilo yapmaz, Cemiyet namına çokça aşkın sonuç ve sebze yemediğimiz için muktezi vitamin ekmekte alınabilir. Bu yüzden şişmanlamayalım diye ekmek yememezlik yapılmaması gerekir. Ekmekte dengeli ve uyumlu yenmesi gerekir.” diyerek konuştu

Serpil Ovalı, “Atlatmak sebzeyle, yoğurtla, deri ürünleriyle yenirse şişmanlatmaz. Amma ekmeği makarnayla, pilavla, börekle yerseniz beslenmeyi tetikler. Imdi memnuniyetle görüyoruz ki, diyetisyenlerin rejim programlarında paketlemek var. Ekmek şişmanlama amacıyla gizil benzeri risk değil” dedi.

Diyet Uzmanı Ovalı,, beyaz zehir ekmekten kaçınılıp, kepekli, çavdarlı aldatmak tüketimine yönlendirmenin nedenlerine dahi değinirken, “Çavdarlı, kepekli unla yapılan ekmekleri tığ alelumum 40 yaş üstündekiler üzere kaynak ediyoruz. Çünkü karbonhidrat, protein, amino asit, vitamin, mineral ve lifli maddeler buğday tanesinin tamamında bulunan. Parafin ekmeğin yapıldığı 60-70-80 randımanlı unlarda öğütme sırasında bunların yetişkin benzeri kısmı kayboluyor. Yaşlılarda tagaddi hep kaloriden çokça bağırsak fonksiyonları, göden fonksiyonları bakımından ehemmiyet kazanıyor.” şeklinde konuştu

Ovalı, “Savsaklamak şişmanlatmaz. Günce harcayacağı kaloriden elan aşkın kalori alırsanız, bunu nereden alırsanız alın kilogram alırsınız. Savmak bileşiminde yağ olmadığı için tagaddi açısından şişmanlatmayı sunu bir iki tetikleyen tıpkı husus. Ekmekte protein ve karbonhidrat var, bunların aynı gramı 4 ısın veriyor. Yağ ise bunların iki misli, 9 ısın veriyor. Zımnında atlatmak yerken tığ börek, makarna, düğü, kumpir üzere karbonhidrat oranı erdemli gıdalarla birlikte alıyorsak saf namına beslenmemizi tetikliyor. Ama atlatmak sebzeyle, yoğurtla, deri ürünleriyle yendiği ahit banko şişmanlatmaz.” diye konuştu.

Kimlik Perhiz Mıhlı Beslenme aldatmak Savuşturmak Diyeti Ekmek kilo Aldırırmı Aldatmak şişmanlatırmı Aldatmak Şişmanlatmıyor Serpil Ovalı Diyet Uzmanı Serpi Ovalı

Yoruma kapalı.