Genel Blog

Elon Musk’ın ‘Oyuncağı’ Olan Kripto Para: Dogecoin Nedir, Nasıl Alınır?

19

Elon Musk'ın 'Oyuncağı' Olan Kripto Para: Dogecoin Nedir, Nasıl Alınır?

İlk olarak 2013 yılında şaka amaçlı olarak geliştirilen Dogecoin, şüphesiz son dönemlerin en fazla konuşulan kripto para birimlerinden biri. Elon Musk’ın yaptığı paylaşımlar sonrası değerine değer katan popüler kripto para, derhal kripto para borsalarının en fazla alaka gören coinlerinden biri konumunda bulunuyor.

Hal böyle olunca, konuya uzakta olan fakat bir yerden başlamak isteyenler “Dogecoin nedir?” ve “Dogecoin nasıl alınır?” gibi sorulara cevap arar oldu. Dilerseniz gelin hiç zaman kaybetmeden ayrıca bu soruların yanıtlarına keza de Dogecoin’in hikayesine daha yakından göz atalım.

Dogecoin nedir?

Dogecoin nedir

2013 yılında Portland, Oregon’da bir yazılımcı olan Billy Markus göre geliştirilen Dogecoin, Litecoin tabanlı bir elektronik para birimidir. Sembolü Ɖ ve kısaltması DOGE olan popüler kripto para, aynı zamanda Shiba Inu cinsi köpekten esinlenilen logosuyla da tanınıyor.

Dogecoin, başlangıçta şaka amaçlı olarak tasarlansa da kısa sürede büyük bir takipçi kitlesi kazanarak günümüzün en popüler kripto para birimlerinden biri haline geldi. İlk plan, Dogecoin’i 100 milyar adetle sınırlı yetişmek olsa da daha sonrasında sınırsız Dogecoin arzına karar verildi.

Dogecoin nasıl alınır?

Adım #1: Dogecoin satın alabileceğiniz kripto para borsalarından birine antre yapın. Yerli ve tanıdık olmayan kripto para borsalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Adım #2: Bu sitelerden birinde hesap oluşturun ve hesabınızı kimlik bilgileriniz ile onaylayın. Adım #3: Oluşturduğunuz hesaba bakiye yükleyin. Adım #4: Dogecoin’i ilgili kripto para borsasında aratın ve satın alın.

Adım #1: Dogecoin satın alabileceğiniz kripto para borsalarından birine antre yapın

kripto para borsası

Tıpatıp Bitcoin ve Ethereum gibi lider kripto para birimlerinde olduğu gibi Dogecoin satın edinmek için de bir aracı kuruma ihtiyacınız var. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, üyelik oluşturacağınız kripto para borsasının Dogecoin’i listeleyip listelemediği olacaktır.

Adım #2: Bu sitelerden birinde hesap oluşturun ve hesabınızı kimlik bilgileriniz ile onaylayın

binance hesap oluşturma

Dogecoin’i listeleyen kripto para borsalarından birinde karar kıldıktan sonradan burada üyelik oluşturmanız gerekiyor. Kaydolurken adınız, doğum tarihiniz ve adresiniz gibi bilgileri vermeniz istenir. Bazı borsaların doğrulama kimlik fotoğrafı gibi belgeler talep edebileceğini ve her platform için onay sürecinin ayrı olacağını da unutmayın.

Adım #3: Oluşturduğunuz hesaba bakiye yükleyin

binance bakiye yükleme

Profiliniz ayarlanıp doğrulandıktan daha sonra çevrimiçi cüzdanınıza para yatırarak işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için ilgili borsanın ‘Yatırma’ bölümüne gidin ve yatırmak istediğiniz tutarı girin. Banka hesabınızdan havale yapabileceğiniz gibi Papara gibi alternatif uygulamaları da kullanabilir veya ilk elden banka/kredi kartınızla operasyon yapmaya başlayabilirsiniz. Bu seçenekler, tercih ettiğiniz kripto para borsasına kadar değişiklik gösterecektir.

Adım #4: Dogecoin’i ilgili kripto para borsasında aratın ve satın alın

binance dogecoin

Para atama işleminiz tamamlandıktan daha sonra Dogecoin satın almaya başlayabilirsiniz. Bunun için hesabınızı oluşturduğunuz ilgili kripto para borsasında Dogecoin ya da DOGE araması yapın ve arz girdikten sonradan ödeme bilgilerini onaylayın. Eğer banka/kredi kartı aracılığıyla Dogecoin satın alıyorsanız 3D güvenlik doğrulamasını tamamlayın ve işlemi sonlandırın. Satın aldığınız miktara kopamamak üzere belirli bir komisyonun arabulucu kurum göre alınacağını unutmayın.

Dogecoin alabileceğiniz yerli kripto para uygulamaları:

#1: Binance TR #2: Bitexen #3: Paribu #4: Koinim #5: Thodex

#1 Binance TR

Binance TR

İşlem hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, geçtiğimiz dönemlerde ülkemize özel lokal borsası Binance TR’yi kullanıma sunmuştu. Binance teknolojisi ve güvenliğiyle donatılan Binance TR, Türkiye’deki kullanıcıların ilk elden banka kanalı üzerinden Türk lirası (TRY) yerleştirme ve çekme işlemlerini zahmetsizce halledebilmesini amaçlıyor.

#2: Bitexen

Bitexen

‘Kolay, güvenilir ve süratli kripto para alım satım platformu’ iddiasıyla yola meydana çıkan Bitexen, ülkemizin önde gelen kripto para borsalarından biri olarak biliniyor. Listelediği coin sayısıyla ön plana çıkan bu platformda, Dogecoin alım satım işlemlerinizi de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

#3: Paribu

Paribu

2017 yılında işleme açılan Paribu da Dogecoin’i listeleyen yerli kripto para borsaları aralarında yer alıyor. 1,5 milyondan pozitif kullanıcısı yer alan platform, günlük ortalama 800 milyon dolarlık işlem hacmiyle uyarı çekiyor.

#4: Koinim

Koinim.com

2013 yılından beri işlem vermekte olan Koinim.com, Türkiye’nin en eski kripto para borsalarından biri olarak biliniyor. Platformda Dogecoin’in yanı sıra Bitcoin, Litecoin ve Ethereum gibi diğer öncü kripto para birimleri de listeleniyor.

#5: Thodex

Thodex

Eski adıyla Koineks, yeni adıyla Thodex, Türkiye’de FinCen MSB lisansı bölge birincil kripto borsası olarak geçtiğimiz dönemlerde dünyaya açılmıştı. Ülkemizde 400 binden fazla kullanıcısı yer alan Thodex de yine Dogecoin’e ek olarak diğer pek çok popüler kripto parayı sitesinde listeliyor.

Dogecoin alabileceğiniz tanıdık olmayan kripto para uygulamaları:

#1: Binance #2: Bitpanda #3: Kraken #4: Bittrex

#1: Binance

Binance

Dünyanın lider kripto para borsası Binance, dijital varlıklarda işlem yapanların ziyaret ettiği birincil platform olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe dil desteğinin de bulunduğu platformda Dogecoin’in yanı sıra yüzlerce farklı coin, bambaşka paritelerde listeleniyor.

#2: Bitpanda

Bitpanda

Bitpanda, Ekim 2014’te sabit bir Avusturya borsasıdır. Platformda çeşitli ödeme yöntemleriyle Doge ve diğer kripto para birimlerinin alınıp satılmasına imkân sağlanıyor. Tıpatıp Binance gibi Bitpanda’da da Türkçe dil desteği bulunuyor.

#3: Kraken

Kraken

2011 yılında kurulan ABD merkezli bir kripto para borsası olan Kraken, kredi kartı veya banka havalesi yoluyla para yatırmanıza olanak sağlıyor. 7 esas para biriminin yanı sıra kripto varlıklarınızı plaforma yükleyerek operasyon yapmaya başlayabilirsiniz. Türkçe dil desteğinin bulunduğunu da belirtelim.

#4: Bittrex

Bittrex

Bittrex, son yıllarda popülerliğini artıran ABD merkezli bir kripto para borsasıdır. DOGE / BTC paritesinin sunulduğu bu platformda, Doge satın alabilmek için Bitcoin satın almanız ya da Bitcoin yatırmanız gerekiyor. bu nedenle yeni başlayanlar için karışık bir platform olduğu söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan Elon Musk'ın "Bitcoin'den Daha İyi" Dediği DOGE, En Popüler Kripto Para Birimleri Arasına Girdi başlıklı makalemizde bitcoin, bitcoin fiyatı ve bitcoin madenciliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.