Genel Blog

Enosis ve Eoka ne demek? Bir Zamanlar Kıbrıs Eoka ve enosis açılımı nedir?

16

Enosis ve Eoka ne demek? Bir Zamanlar Kıbrıs Eoka ve enosis açılımı nedir?

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde Rum askerlerin kafasındaki kepte bulunan Eoka ve dizide geçen enosis kelimelerinin anlamları, açılımları merak ediliyor.

Eoka nedir?

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde geçen EOKA kelimesinin anlamı şu şekildedir: EOKA, (Yunanca: Εθνική Οργάνωσις Κυπρίων Αγωνιστών – Ethniki Organosis Kyprion Agoniston: Kıbrıslıların Millî Çaba Örgütü), Kıbrıs’ta Britanya sömürge yönetiminin sonlanması ve adanın Yunanistan’a bağlanması (Enosis) için uğraşan Kıbrıslı Rum silahlı örgüttür.

Enosis nedir?

Çok Eskiden Kıbrıs’ta Rumların İngilizleri sonradan da Türkleri adadan dahil etmemek ve Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhakını (ENOSİS) temin etmek amacıyla kurduğu Milliyetçi yeraltı örgüttür.

EOKA açılımı nedir?

1963 yılında Ada’da yaşayan Türklere saldırılar yoğun bir şekilde başladı. 1971 ENOSİS’i yerine getirmek EOKA Birliği kuruldu.

EOKA 20 Aralık 1963 Kıbrıs Türklerine aleyhinde silahlı saldırılar başlattı. Olaylarda toplam 363 Kıbrıslı Türk hayatını kaybetti. 174 Kıbrıslı Rum öldürüldü. Başlangıçta 30 Türk Köyü saldırılara maruz kaldı. Toplam ise 103 köye saldırılar düzenlendi.

Köylüler göç etmek zorunda kaldı. Ayvasıl bölgelerinde Türklere yapılan saldırılardan sonran yapılan kazılarda içerisinde 14 günlük bebeğin ve 70lik ihtiyarların bulunduğu 21 kişinin cesedine ulaşıldı. Cesetlerin bazılarının canlı olarak çukura atıldığı belirlendi. Bu çukurlar 14 Ocak 1964 Birleşik Milletler uzlaştırma gücü göre açıldı.

Lefkoşe’nin kumsal kesiminde 11 birey öldürüldü. Bunlarda 4’ü Kıbrıs Türk kuvvetleri alayında görevli Dr.Bnb Nihat İlhan’ın eşi ve üç çocuğuydu. Nihat İlhan’ın evinin banyo küvetinde eşi Mürüvvet, çocukları, Kutsi ve Hakan barbarca katledildi. Evden Bnb. Nihat İlhan’ın ailesinden başka yaşlı ev sahipleri de vardı.

Baskının yapıldığı konut daha sonra ‘‘ BARBARLIK MÜZESİ’’ olarak ziyarete açıldı.

Bir önceki yazımız olan Bir Zamanlar Kıbrıs nerede çekiliyor? Bir Zamanlar Kıbrıs çekimleri nerede yapıldı? başlıklı makalemizde bir zamanlar kıbrıs, bir zamanlar kıbrıs 1 bölüm full izle ve bir zamanlar kıbrıs 2 bölüm full izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.