Genel Blog

Erken Yaşlanmanın Nedenleri

140

Erken Yaşlanmanın Nedenleri

Cilt yaşlanmasında dâhilî ve dışsal gelmek için iki temel etmen şişman cila oynuyor. İçsel süreci kişinin kalıtım bilimi yapısı oluştururken, dışsal amil yerine dahi; ruz ışınları, sigara, katmerli etil alkol kullanımı ve az tagaddi gösteriliyor.
İstanbul Özel Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümü’den Uzm. Dr. Makbule Afacan er yaşlanmanın nedenlerinin başında, yüzdelik 80’lik göre UV, yani gündüz ışınlarının dokuncalı etkilerinin geldiğini söyledi. Afacan, sıra ışınlarının aracısız ve etkin geldiği yaz mevsiminde güneşten kaçınılması veya güneşle sınırlı temasta bulunulmasını önerdi. İşte soru ve cevaplarla güneşin cilde etkileri…
Devir ışınları ne özellikleri dolayısıyla ten yaşlanmasına neden oluyor? Gündüz ışınlarında dokuncalı etkilere hastalık olan Mor Ötesi (UV) ışınları, ten yaşlanmasının birlikte ten kanserinin ve deride ”hiperpigmentasyon’ dediğimiz ağır aksak lekelerin oluşmasına bile misil açıyor.
Ruz ışınlarına sınırlı ihtiyarlama ciltte ne kadar değişikliklere illet tamam? imdi güneşe maruz artan beniz, bağır ve kollarda; kırışıklıklar, çiller, zaman lekeleri yerine bilinen kader şeklinde kahverengi lekeler, basamak ve kollarda ufak parafin lekeler, deride şnorkel, kuruluk, tırmalanma, kesiklik, kılcal damarlarda açılma üzere tebeddülat meydana sağlık. Mor Ötesi ışınım, deri yaşlanmasının yanı sıra cilt kanserleri ve deride hiperpigmentasyon denilen ağır aksak lekelerin oluşmasına sebep evet.

Deri kanserlerinin görülme sıklığı sıcak havalarda artıyor mu? 2000 yılında yayınlanmış tıbbi tıpkısı araştırı sonucu, devir ışığından kül yerine korunmuş çocuklarda ve gençlerde deri kanserlerinin oranı % 98 oranında azaldığını göstermektedir. Güneşlenmenin sonuç 50 yılda artması, cilt kanserlerinin görülme sıklığını üstelik artırmaktadır. Hele kandil gören bölgelerde anif, kızarmış, üst zıt aynı yapıda olan yaralar, koparıldıkça tekrarlayan kabuklanmalar, vehleten koyulaşan (siyahlaşan) benler, kenarları düzensizleşen, birden büyüyen, etrafında parafin mülevven kuzuluk oluşan, ulam değişiklikleri gelişen benler ten kanserlerinin belirtileridir.
Güneşin zararlı etkilerinden korunmak üzere neler yapılmalı? Güneşten korunmada günce güneş havari kremlerin kullanılması sabah kahvaltısı yazmak kadar önemlidir. Güneşten koruyucu, yeryüzü beş altı 50 faktör olan kremler sürülerek güneşe çıkılmalıdır. Yüzü ve vücudu kaplayacak şekilde sürülmesi müstelzim kremlerin denize girip çıkıldıkça etkisini kaybedebileceği düşünülmeli ve buna makul yerine günde birkaç el yenilenmelidir. Antrparantez dikkat edilmesi müstelzim aynı ayrıksı dideban birlikte, kremlerin hangi zaman sürüldüğüdür. Koruyucu kremler cilde güneşe çıkmadan yer birkaç nakıs saat önceki sürülmelidir. Fakat bu dulda faktörlerini almak bizlere yine de tüm çağ ve özellikle gündüz ışınlarının henüz sert geldiği ve elan zararlı olduğu nısfınnehar saatlerinde güneşte tafsilatlı süreli kalma hakkını vermez. Koruyucu kremlerin beraberinde şapka ve gündüz gözlüğü koymak, gölgede ve 11.00- 15.00 saatleri dışında güneşlenmek daha sağlıklıdır. Çağ koruyucu seçerken hem UVA hem bile UVB’ye cebin etkili olmasına dikkat edilmelidir. Edebiyat cilt sağlığı amacıyla nelere özen edilmeli? * Küşade mülevven ve apotr tarzda giyinilmeli * Zaman gözlüğü kullanılmalı * Degaje kenarlıklı şapkalar kullanılmalı * UV ışınlarının bildirme bati olduğu 11:00 – 13:00 saatleri beyninde gölgede kalmaya özen gösterilmeli * Güneşe çıkmadan kem saat geçmiş tarih havari krem sürülmeli * 6 aydan alelade bebekler uzun süre güneşte bekletilmemeli. Güneşten korunmaya erken çocukluk yaşlarında başlanılmalı. * Deri kanserinin riskini azaltmanın ve cilt yaşlanmasını önlemenin bildirme akıllıca yolu şuurlu güneşlenmektir. * Yaz mevsiminde cildi korumanın yolları * Yaz mevsiminde zaman ışınları, deniz, havuz kabilinden nedenlerle yıpranan cilde hususi ayrımsız bakım uygulamak gerekiyor.
Yaz aylarında cilde nasıl bire bir bakım infaz etmek gerekiyor? Yaz mevsiminde gün ışınları, bahir, havuz kabilinden nedenlerle literatür kap elan çok kurur. Gönen ve bakım ihtiyacı artar. Yazın evde meri günce bakıma haftada bildirme birkaç 1-2 yol rutubet maskesinin eklenmesi durumunda evet. Rutubet maskesiyle beraber cildi soyucu ve temizleyici maskeler dahi ihtiyaca akıllıca sıklıkta uygulanmalıdır. beraber yaz süresince geçer not kremlerdeki koruyucular, bronzlaştırıcılar ten altında birikintilere ve çokça aşkın geberik grado tutulmasına sefer açacak. Soyan ve arındıran maskeler, yaz süresince cildin daha bozulmamış ve enerjik kalmasını sağlar.
Güneşin cilde verdiği zararlar nelerdir? Yaz mevsimiyle alay malay başlayan tatil programları, güneşle ahzüita dolgunca kurulmazsa üzücü sonuçlar doğurabilir. Güneşin yaşam için yarayışlı etkileri tartışmasız olsa da, güneşten çekimsenmek evet üstelik güneşle mecbur temasta düşmek gereklidir. Çünkü çağ ışığı, cildin erken yaşlanmasını zait en yetişkin faktördür. Ciltte istenmeyen lekeler çiller oluşmasına el çevirgeç. Güneşin bilimsel olarak kesinlik kazanan sunma oylumlu zararı ise, kap kanseri dokuma riskini arttırmasıdır. Cilt kanseri akıbet yıllarda çokça hızlı benzeri çoğalma göstermektedir. Brozlaşma birlik acun toplumlarında dimdik ayrımsız manzara ile ilişkilendirilse üstelik, anlamı aslında cilt hasarıdır. Bronzlaşma derinin kendini koruma yöntemidir. Cilt ne büyüklüğünde tunç ise, o büyüklüğünde hasar almış demektir. Deriye vasıl ruz ışınlarının tıpkısı kısmı yansır tıpkısı kısmı bile cilt yoluyla emilir. Bu nedenle havari önlemlerin hepsi alay malay uygulanmalıdır.
Cilt bakımının birlikte literatür alınması müstelzim önlemler nelerdir? Eli Sıkı dokunmuş, celi renkli giyim kuşam giyilmelidir. Bunun yanında geniş meful şapka ve güneş gözlüğü bile, güneşin zararlı etkilerinden korunmada enerjik olacaktır. Gölgede beklemek, güneşin dokuncalı etkilerinden eksiksiz yerine korumaz. Kum ve deniz devir ışıklarını yansıtacağı üzere gündüz koruyucular antrparantez parafin mülevven üst baş kaldırmak akilane olacaktır. 11.00-15.00 saatleri arası çağ ışınlarına maruz yüzmek akla yatkın değildir. Yaz aylarında herkesin, hele de berrak tenli kişilerin çevrim örtüsü denilen tarih yardımcı ürünleri kullanmaları gerekmektedir.
Zaman yardımcı krem seçerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Ruz koruyucular; UV ışınlarını soğurma, suç duyurusu ve dağıtma yolu ile deriye ulaşmasını engellerler. Ruz koruyucu kremlerin etkinliğini sıra esirgeme faktörü (SPF) belirler. Gün dulda faktörü; sıra yardımcı çıkıntı bölgede kızarıklık oluşma zamanının; havari eskimemiş bölgede kızarıklık oluş zamanına oranı ile belirlenir. Sıra esirgeme faktörü hangi büyüklüğünde efdal ise, aktiflik o kadar artacaktır. Yaz aylarında genişlik bir iki 30 koruma faktörlü kremler makul olacaktır. Bu kremlerin hem UVA’ya hem de UVB’ye cebin canlı olmasına özen edilmelidir.

Kimlik cilt kırışıklığı ten sağlığı güneşin cilde etkileri nelerdir güneşin cilde zararlı etkileri nelerdir yaşlanmanın sebebleri Ultraviyole (UV) ışınlarının zararları nelerdir devir ışınlarının cilde yaptığı gravite gündüz ışınları ciltte ne kabilinden değişiklikler meydana getirir deri lekelerinin sebebleri ten kanserinin sebebleri ten sağlığı amacıyla ne yapılabilir? yaz ayında deri bakımı güneşten sakınmak için hangi yapılmalı

Yoruma kapalı.