Genel Blog

Evde Maske Takılmalı mı?

64

Evde Maske Takılmalı mı?

Bilgiyo – Evde Maske Takılmalı mı? Koronavirüs ile çaba zarfında şimdiye değin alınan en sıkı önlemler alındır. 17 gün sürecek olan bir bütün kapanma duyuru edildi. Bu dönemde evde kalan vatandaşlarımız bir takım konularda kafa karışıklığı yaşıyor. Gerekli ihtiyaçlarını elde etmek için dışarı çıkan ve evde ihtiyar hastası olan vatandaşlarımız, Evde maske takmak gerekir mi? sorusunun yanıtını …

Bilgiyo – Evde Maske Takılmalı mı? Koronavirüs ile mücadele zarfında şimdiye dek alınan en sıkı önlemler alındır. 17 gün sürecek olan bir tam kapanma ilan edildi. Bu dönemde evde kalan vatandaşlarımız bir takım konularda kafa karışıklığı yaşıyor. Zorunlu ihtiyaçlarını olmak için dışarı çıkan ve evde yaşlı hastası olan vatandaşlarımız, Evde maske takmak gerekir mi? sorusunun yanıtını arıyor.

Sıhhat Yetkilileri Neden Evde Maske Takmayı Önerdi?

Bu tavsiyenin tek amacı iletim zincirini kırmaktır. Toplum Hekimliği Departmanı göre yapılan bir araştırma, enfekte şahısların yüzde 56’sının geçen yıl aile üyelerinden virüsü kaptığını ortaya koydu. Öyleyse, evde maske kullanmanın ardındaki nedenleri ve Covid-19 virüsünün bulaşmasını engellemeye muavin olup olmadığını inceleyelim.

Covid-19 esas olarak, birisi öksürdüğünde, hapşırdığında, konuştuğunda, bağırdığında veya şarkı söylediğinde havada dolaşan solunum damlacıkları yoluyla insandan insana yayılır. Havadaki damlacıklar çevredeki insanların ağızlarına ya da burunlarına düşebilir veya solunabilir. İki kişi arasında 6 fitlik bir mesafe olduğunda ve her ikisi de maske taktığında bulaşma riski yüksektir. Asemptomatik ahali evde konuşurken daha seri bir şekilde enfeksiyonu yaymaya devam edebilirler. Asemptomatik, enfeksiyonu yayabilir; bu, çoğu evde kalsa bile, bütün ailelerin artı deneme raporlarına atfedilen başlıca nedenlerden biridir. Maskelerin amacı sadece kullanıcıyı yok, diğerlerini de Covid-19’dan korumaktır. Evde maskeleme aracılığıyla yaşlılar ve yandaş hastalıkları olanlar korunabilir, ailenin bir üyesi asemptomatik enfeksiyona sahip olsa bile. Bu, ikinci dalgayı işaretleyen lokal ev salgınlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Maske Kullanmamak Nasıl Bir Tehlike Taşıyor?

Risk, her iki birey de maske taktığında yüzde 1,5 (düşük), Yalnızca enfekte birey maske takarken ve enfekte olmayan kişiler maskesizken yüzde 5 (orta), Enfekte kişi giymiyorsa yüzde 30 (yüksek) bir maske, Enfekte olmayan kişi bir maske takıyor ve ne enfekte ne de enfekte olmayan birey maske takmadığında yüzde 90 (en yüksek).

Bir Takım Bilimsel Araştırmalar Evde Maske Kullanımını Öneriyor

Dünyanın her yerinden sağlık durumu uzmanları ve bilim adamları, maske kullanmanın etkinliğini araştırıyorlar ve hala araştırıyorlar. “Bulgular, evrensel yüz maskesi kullanımını ve sosyal mesafeyi sadece kamusal alanlarda yok, aynı zamanda enfekte olma riski olan üyelerin bulunduğu ev içinde de bilgilendiriyor” şeklinde belirtmişlerdir. Çalışma, “Bu, evrensel yüz maskesi kullanımını daha da desteklemektedir ve karantina ya da tecrit aşağıda yaşayan biriyle yaşayan aileler ve sürekli riskle karşılaşabilecek sağlık çalışanlarının aileleri için tehlike azaltma konusunda rehberlik sağlamaktadır”.

Öteki araştırmalar, maddi uzaklaştırma önlemleri alınmazsa, bir kişinin 30 gün içinde 406 kişiyi enfekte edebileceğini buldu. aynı zamanda, fiziki maruziyet yüzde 50 azalırsa, o süre bir kişi bu dönem baştan başa takriben 15 kişiyi enfekte edebilir. Ve somut maruziyet yüzde 75 azalırsa, bir kişi 30 günde takriben 2,5 kişiyi enfekte edebilir.

Aşılama ihtiyacına şive yapan ve COVID-19’a yerinde davranışları gözlemleyen hükümet, insanların evlerinde maske takmaya başlangıç ve gereksizce evinizden dışarı çıkmaktan kaçınma zamanının geldiğini söyledi.

Yoruma kapalı.