Genel Blog

Evde Yapılan Doğal ve Kolay Maskeler

141

Evde Yapılan Doğal ve Kolay Maskeler

Evdeki malzemelerle hemencek hazırlayabileceğiniz ağız ağıza sağlıklı ve tabii, gelişigüzel ten tipine özel aile yapımı cilt maskesi tarifleri…
Peçe yaparken dikkat!
Peçe yapmadan evvel yüzünüze buhar banyosu uygulayın. Bunun üzere yoğun olmayan tencerede su kaynatıp, havluyla örttüğünüz yüzünüzü 5 zaman buhara tutun. Gözeneklerin açtığını göreceksiniz.

Ayn kenarlarındaki deri çokça kırılan olduğu amacıyla, buralara peçe sürmeyin. Çünkü kırışıklıklara posta açar.
Meyvelerle yaptığınız maskelerde, meyvelerin batıl olmamasına dikkat edin.

Aksi takdirde cilde mikrop bulaştırabilirler. Kabak meyveler de vitamin açısından çok zengin olmayacağı amacıyla, olgun meyveleri yeğleme edin.
Maskeyi temizledikten bilahare, cilde yağlıysa nemlendirici krem, kuruysa de semirtilmiş bir krem sürün.

Maske kullanıldığında yüz üzerinde bir anda tıpkısı gösteriş oluşur. Peçe uygularken yüzün tamamen hareketsiz olması gerekir. Hele çıplak üstü yatarken peçe infaz etmek sunma makul hareketlerden biridir.

Hassas ciltler üzere

Malzemeler:2 çay kaşığı kekik, 2 öz kaşığı krema
Yapılışı:Kekiği kaynatıp çıkarılan mütekâsif suyu kremayla karıştırın. Göz bölgesi dünya, yüzünüze ve boynunuza uygulayın.

Temizleme maskesi

Malzemeler: 2 çay kaşığı un, 1 öz kaşığı su, 1 çay kaşığı bal
Yapılışı: Cemi malzemeyi karıştırıp, yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 7-8 an bekledikten sonra ılık suyla cildinizi temizleyin.

Avokado maskesi

Yapılışı: Avokadoyu tahta kaşıkla ezip yüzünüze ve boynunuza parmaklarınızla yedirin. 10 dakika bekledikten sonradan ılık suyla çıkartın. Cildinizin E vitamini ihtiyacını giderin.

Yoğurt maskesi

Malzemeler: Sabahları kahvaltıda kullandığınız akdarı gevreklerinden (2 kaşık) ve 2 kaşık yoğurt
Yapılışı:Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve peşi sıra bol akarsu ile durulayın. Çok elan sağlıklı ve ak pak bir cilde topluluk olduğunuzu göreceksiniz.

Nemlendirici peçe

Malzemeler: 1 er bezi, 1 öz kaşığı un ve 1 sıvı yağ
Yaplışı: Yumurtayı çırpıp, yağ ve unla domuzuna karıştırın. 15 dakika kadar yüzünüzde beklettikten bilahare temizleyin.

Vücut maskesi

Malzemeler: 1 çamçak bal, 1/2 çamçak süsen ve nane.
Yapılışı: Karışımı vücudunuza uyguladıktan 15 dakika sonra ılık suyla duş alın.

Sulu Zırtlak maskesi:

Besili kap gözenekleri iri olan cilt tiplerine girmektedir. Cildinizdeki yağ oranını beğenmek ve yaşlanmasını önlemek amacıyla limon maskesi en uygun peçe adına görülmektedir. Toz, duman vb. olgular besili deri üzerine yapışarak gözeneklerin kapanmasına sebep oluyor.

Böyle oluncada hiç kimsenin benimsemediği ve görüntü bozukluğu kendisine görülen sivilcelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Sıkılaştırıcı ve mikropları öldürücü özellikler içeren limon, bereketli akarsu içerdiği için toksinlerin vücuttan atılımını sağlıyor.

Böylece kap teltiksiz bir görünüme kavuşuyor. Varlıklı C vitamini deposu olduğu amacıyla cildi dış etkenlerden koruyup ten hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunuyor.

Limon Maskesi 1:

2 limon ve su. 2 Limonun kabuklarını soyun. Elan sonraları bunları ayrımsız kabın içeresine koyun ve natamam çaybardağı su koyun. Konusunda aynı birçok damla limon damlatın. 5 an bekledikten bilahare robotta veya sarmısak dövenini ortamında püre haline ati büyüklüğünde ezin.

Elinizi değdirdiğinizde krem şeklini alıyorsa o ahit maske ile sililik yaptığınız cildinize ayrımsız pamukla sürün. 3-5 an kadar bekleyin. Arada Bir akne olacak durumlarda ise kap yüzeyinizde kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu eğreti olacaktır. Henüz sonra ılık sıyla yıkayıp bozulmamış benzeri havlu ile kurulayın.

Limon Maskesi 2:

Cildin niteliğine göre bu kez hem besleyici hem bile sıkılaştırıcı tıpkısı maske türüne saha veriyoruz. Bu maskenin yapılışı üzere 1 limon ve 250 gr semiz yoğurta ihtiyaç vardır.

Yüzünüzü günahsızlık maskesiyle temizledikten sonraları besili yoğurdun konusunda 5 katre sulu zırtlak suyu katın. Henüz bilahare bu yoğudur domuzuna karıştırın. Yoğurtta tortular meydana gelecektir.

Bu çökelek arıza değil aksite ten asiti tortusu oluşturmaktadır. Arıtılmış cildinizin konusunda maske yapın. Elan sonraları 15 an büyüklüğünde maskenin kalmasını sağlayın. Unutmayın, bu maskeyi dudaklarınıza gelmemesine dikkat gösterin.

Henüz sonraları ılık suyla yıkayın. Bozulmamış ayrımsız havluyla kuruladıktan sonradan cildinizi dinlenmeye bırakın.

Sulu Zırtlak Maskesi 3:

Ten gerginleştirmek ve gözeneklerini kısmak istiyorsanız bu maske çeşidini kullanmanızda fayda vardır. Mazlemeler, 100 gr yulaf ezmesi, 1 sulu zırtlak, tıpkı er bezi hazırladıktan bilahare.

Yulaf ezmesinin konusunda sulu zırtlak suyu ve yumurtanın akını dökün. Henüz sonra bu elementleri karıştırın. Taa kim krem halini takanak niteliğe büyüklüğünde getirin. Daha bilahare cildinize (yüzünüze, boynunuza, dekolte olacak yerinize vs.) uygulayın.

Daireler şeklinde uyguladıktan sonra peçe halinde 10 dakika beklemesini sağlayın. Bu süre zarfında cildinizin gerginleştiğini hissedeceksiniz. Müddet aşmadan ılık benzeri suyla cildinizi yıkayın.

Sarıerik maskesi:

İki tane selen kayısıyı püre yapın. Yüzde 15-20 zaman bekletin. Bu peçe yüzü gerer. Rastgele cilde uygulanabilir.

Çilek maskesi:

İki-üç çileği güzelce ezip yüze sürün. Esasen 15-20 dakika yüzde bekletin. Özellikle semiz ciltlere bu maskeyi uygulayın.

Bal maskesi:

Tıpkı er bezi sarısının birazını, bire bir çay kaşığı bal ve bire bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp yüze sürmek, hele arık ciltler için haddinden fazla yararlıdır. Maskeyi yüzdelik 15-20 dakika bekletivermek gerekir.

Yulaflı peçe:

Bir çorba kaşığı yulaf ve bir çorba kaşığı gül suyunu boza kıvamına gelene arbede karıştırın. Yüze sürün. Semirtilmiş ciltler amacıyla çokça uygundur. De yağız noktaları temizler.

Salatalık maskesi:

Sıkıştırıcı ve ferahlatıcı özelliği zımnında yağlıya yakın normal ciltler içindir. Cilde gösteriş verip canlandırır ve gözenekleri sıkıştırır. Salatalığın çekirdeksiz bölümünden bir kahve kaşığı alıp adamakıllı ezdikten sonradan iki kahve kaşığı nemlendiriciyle karıştırın. 10 dakika yüzünüzde bekletin. Ayda vakit kaybetmeden iki yol uygulayın.

Husye Maskesi:

Buğday, 2 haya, badem antagonist ve gül suyu hazır bulundurulmalı. Hazırlığı ise, 2 avuç buğday, 2 boduç suda ezilir. Kahır işlemini sıcak suda bile yapabilirsiniz. (Isıdam suda ezilen buğday soğumaya ayrılma edilirken)2 testis sarısı ve bire bir çorba kaşığı badem yağı buğday karıştırılır.

Daha sonraları bu karışımı buğday ezmesine konur. İyice karıştırılıp krem halini alması sağlandıktan sonraları yüze sürülür. Peçe halini aldıktan sonraları maske ciltte kurumaya başlanması (maskenin kuruması cildin niteliğine göre değişmektedir) hissedildiğinde ılık suyla yıkanır.

Havlu ile kurulandıktan sonradan cilde gülsuyu sürülür. Böylece ciltte meydana mevrut tahrişlerin anbean bulunmayan olması sağlanmış olur.

Havuç maskesi:

1 husye, zeynityağı ve yeregeçen malzemeleri elde edilmelidir. 1 tatlı kaşığı havuç suyu çıkartana kadar robotta havucun suyu çıkartılır. Mutfak robotu olmayanlar ise havucu rendeleyip sağanda tokatlayarak suyunu çıkartabilirler.

Elan sonra, 1 yumurta sarısı, noksan şekerli kaşığı zeytinyağı ve karıştırılır. Karışımı tamamlayıp inceliğini saksı ve meni parmağımızın arasına alarak inceliğini arama edip kıvamı yakaladığımıza emniyetli olduktan sonra cildimize süreriz.

Unutmayın seçme peçe sıkıntı şekilde olacak diye bire bir kayıt yoktur. Bu cilt maskesi saydam olduğu üzere 2-3 bitirme sürüldükten bilahare 20-30 zaman etkileşime bırakılır. Bu müddet zarfında cildinizde sıkılaşma ve hücrelerde telleşme meydana gelecektir. Müddet bitiminden bilahare maske uyguladığımız yer ılık suyla yıkandıktan sonradan kurulanmalıdır.

Yeşil öz maskesi:

Yeşil çayın ten için vitamin ve bakteri öldürülmesi konusunda çalışkan olduğu ortaya imdi. Yeşil çay maskesi saydam ayrımsız maskedir. Bunun özelliği ise etkileşimi yalınç olan benzeri maskedir.

Malzemeler:

Yeşil öz, badem hasım, çiçek balından oluşmaktadır. Tıpkısı çaydanlıkta yahut cezvede tıpkı su kaynatılır. Asıl haline gelen sudan tıpkısı çaybardağına konulur ve soğumaya bırakılır.

Henüz ılığın üzerinde tıpkısı sıcaklıktan 1 aşındırmak kaşığı dolusu yeşil çay eklenerek 5 an demlendirilir, süzülür ve soğumaya bırakılır. 3 kemirmek kaşığı dolusu bademyağı ve 1 aşındırmak kaşığı dolusu çiçek balı adamakıllı karıştırılır.

Yeşil öz bu karışıma adım adım eklenirken karıştırmaya devam edilir. 10 zaman karşım yapıldıktan sonra maskeye hazırlayın. Elinizle veya benzeri yüz fırçasıyla karışımı cildinizin genişliğine göre, uzunlamasına veya enine elinizle yapıyorsanız dairesel hareketlerle yedirin.

Yaptığınız maske cildinizde 20 zaman kadar etkileşime bırakıldıktan bilahare ılık suyla temizleyin. Elan sonrada sevimsiz su masaj yaptıktan sonra kurulayın. Cildiniz dinç ve derece derece derisinde incelme görülecektir.

 

Kimlik hıyar maskesi Bal Maskesi çilek maskesi Yeregeçen Maskesi Husye Maskesi Yeşil öz maskesi Yulaflı maske Sarıerik maskesi Limon Maskesi-3 Limon Maskesi-2

Yoruma kapalı.