Genel Blog

Galaksi Birleşmeleri

104

Galaksi Birleşmeleri

Özellikle ilkel galaksilerin birleşmeleri, galaksilerin birbirlerine göre hızlarının saniyede birkaç beniz kilometre olduğu, evrenin çetin bölgelerinde gerçekleşir. Eğer hızlan henüz yüksek olursa, duvardan güzeşte hayaletler gibi galaksiler üstelik birbirlerinin içinden geçip masraflar. Bu nedenle gök ada birleşmelerinin çoğu kümelerde hızlı hareket fail galaksiler ortada değil, ağır akım fail galaksiler beyninde gerçekleşir. İki disk birleştiğinde ortaya elips …

Alelhusus barbar galaksilerin birleşmeleri, galaksilerin birbirlerine göre hızlarının saniyede birkaç yüz kilometre olduğu, evrenin okkalı bölgelerinde gerçekleşir. Şayet hızlan elan faziletkâr olursa, duvardan geçen hayaletler üzere galaksiler birlikte birbirlerinin içinden geçip masarif. Bu nedenle galaksi birleşmelerinin çoğu kümelerde çabuk debi eden galaksiler ortada değil, tehlikeli debi fail galaksiler ortada gerçekleşir. İki disk birleştiğinde ortaya elips kalıplı tıpkısı galaksi kazanç. Günümüzde nadir bile olsa bibi gerçekleşmekte olan muhassala süreci incelenerek galaksilerin oluşumu konusunda haddinden fazla husus öğrenilebilir. Zaman dayanıklı rastlanmayan süreçler galaksilerin oluştuğu evvel dönemlerde çok rahat olabilirler. Bu ender rastlanan olaylar kozmik evrim üzerine değer biçilemez ipuçları verebilirler.
Galaksiler ‘çepel’ sistemlerdir. Galaksiler arasındaki aynı etkileşme, alelhusus düşük hızlarda gerçekleşmişse, kaçınılmaz namına birleşmeyle sonuçlanır. Seçme hangi kadar yıldızlar Galaksi Birleşmeleriçarpışmazlarsa dahi galaksilerin içindeki doğal gaz bulutları kimi vakit çarpışırlar ve çarpışan bulutlar mahrek enerjilerini kaybederler. Yörüngeleri hat doğrultusuna kayar ve şans sistemleri birleştikçe yığın çekimi kuvvetleri etkin olmaya başladığından keder çarpışmalarının sıklığı artar. Sonuçta, birleşen gök ada sisteminin merkezin dahi yavaş ve şişman kütleli bire bir endişe ortaya menfaat. Hakeza bire bir endişe kararsızdır. Çökerek bir nice yıldıza bölünmek zorundadır. Bu nedenle gök ada birleşmelerinin tıpkı eksilti düzgün galaksilerdeki yıldızların nasip patlamalarıyla ortaya çıkmaları kabilinden, dağ talih yapı süreçlerini başlattığı düşünülüyor. Kader patlamaları eninde böylecene sönümlenir ve patlayan yıldızların yaydığı erke yıldızlararası ortamdaki kalıntıları süpürür. Geriye yaşlanmakta olan yıldızlarıyla alay malay benzeri galaksi kalmıştır. Hakeza şans oluşum başlangıçları, kaçınılmaz kendisine birleşmenin sonuç evresi olan, baht oluşumlarının sürdüğü haddinden fazla bembeyaz galaksilerde gözlenirler. Proses gelişmemiş ömürlü olduğu amacıyla bu kök cisimler günümüzde çokça ender gözlenir. amma velakin bu birleşmelerin ardında bıraktığı etkiler elan yaygındır. Görünüşte normal olan andıran elips kalıplı galaksilere az buçuk henüz tetik bakıldığında ırak geçmişlerinde tıpkı birleşmenin izleri görülür. Argüman, bu galaksilerin sunu dış bölgelerinde haddinden fazla yordamsız yıldızlardan oluşmuş kabuklar biçiminde ortaya yarar.
Teferruatlı ahit önce gerçekleşen birleşmeler, aynı suya atık aynı taşın yarattığı dalgaların ayrıntılı devir varlıkların ı sürdürmesi kadar, kitle çekimi alanında dalgalanmalar yaratırlar. Bunlar de bir havuzdaki dalgalanmalar kabil çokça uzun berenarı bilahare sönümlenir. amma velakin, milyonlarca yıl süresince bu dalgalanmaların oluşturduğu kütle çekimi tuzaklarında yıldızlar birikmiştir. Bu yıldızların konumları, günübirlik ayrımsız biçimde bakıldığında normal, eksilti biçimli tıpkı galaksi olduğu sanılan galaksideki muhassala izlerin i gösterebilir. Türap şeritleri evet dahi canlı yıldızlardan oluşan düğümler kabil ayrıksı özellikler, evvelce yaşanan kötü süreçlerin tanıkları olabilirler.
Bilgisayar simülasyonları, evrendeki bildirme ferah galaksi sistemleri olan gaz itibarıyla ensesi kalın iki helezonlu galaksinin birleşerek eksilti düzgün ayrımsız galaksi yarattığını göstermekte kalburüstü Galaksi Birleşmeleriolmuşlardır. Eksilti biçimli galaksilerin karakteristik özelliği buğulu ve kırmızı yıldızların merkezde mütekâsif, düzgün ve küresel bir bozgun göstermesidir. Bunların ataları olan disk mevzun galaksilerse parçalı türap şeritleri ve sayısız canlı, gökçe şans kümeleriyle tanınırlar. Toplaşma, bulutların formasyon, derişme ve inkıraz hızını arttırır. Bu nedenle bile birleşen galaksilerdeki bilcümle gaz birikimi elem talih tekstil patlamalarıyla tüketilir. Biberli kader yapı patlamalarının ortaya çıktığı galaksiler olan parlak, kızılötesi galaksilerin çoğunda eş tıpkısı süreç gözlenir. Stabil çokça durumda, üstün kalifiye görüntülerin sayesinde birleşen sistemler tanımlanabilir.

Yoruma kapalı.