Genel Blog

Gamepad Map

27

Gamepad Map

Gamepad Map eğer Xinput şemasına sahip bir gamepad kullanıyorsanız epeyce işinize yarayabilecek bir yazılım.

Gamepad Map esas olarak kullanıcılara gamepad ile bilgisayarda oyun oynama ve bilgisayarı gamepad ile yoklama etme konularında tezgâhtar olan bir denetim emülatörü. Günümüzde çoğu oyun Xinput şemasına sahip yoklama cihazlarıyla ahenkli bir şekilde geliyor ve kullanıcılar bu oyunlarda gamepadlerini kullanabiliyorlar. Lakin Witcher serisinin ilk oyunu gibi bir takım eski oyunlar bu tür denetleme cihazlarını desteklemiyorlar. Bir Takım yeni oyunlar da gamepad düşünülerek geliştirilmiyor; böylece bu oyunları gamepad kullanarak oynamak için Gamepad Map gibi alternatif çözümlere başvuruyoruz.

Xbox 360, Xbox One ve Logitech F710 gibi denetleme cihazlarını destekleyen Gamepad Map yoklama cihazınızın tuşlarını klavye ve fare tuşları gibi kullanmanıza muavin oluyor. Bunun yanına analog çubukları fare hareketlerini gerçekleştirmek için kullanabiliyorsunuz. Programı açtığınızda gamepad tuşlarınıza ve teftiş çubuklarına seçeceğiniz fonksiyonları atayabiliyorsunuz.

Gamepad Map içerisinde ayrı kontrol cihazlarınız için bambaşka profiller oluşturabilmektesiniz. Hem öbür oyun türleri için öbür kategoriler de mevcut. Gamepad Map’te oluşturduğunuz yoklama şemalarını XML formatında kaydedebilir ve yedekleyebilirsiniz. Dilerseniz oyunlar için hazır teftiş şemalarını indirerek programa aktarabilir ve kontrolleri tekrar yapılandırma derdinden kurtulabilirsiniz. 

İndir

Bir önceki yazımız olan Listen N Write başlıklı makalemizde dinleme, ses dosyas?n? yazma ve yaz?ya aktarma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.