Genel Blog

Gastriti ve Reflüsü Olanlar Oruçtan Nasıl Etkilenirler?

137

Gastriti ve Reflüsü Olanlar Oruçtan Nasıl Etkilenirler?

Ramazan ayının Ağustos ayına balya gelmesiyle, orucun süresi 16 saati buluyor. Bile gökçe yazın bu büyüklüğünde yunak geçiyor olması da işimizi on paralık zorlaştırıyor. Sağlık sorunları olanların, sıcaklarda oruç tutarken zorlanacakları amacıyla daha dikkatli olmaları gerekiyor…
Yaz aylarında oruç tutarken su ve mineral kaybı sonucu bulantı, temel dönmesi ve gaşiy hissi gözlenebiliyor. Bunun nedeni mütezayit yalın ve gönen yüzünden vücudumuzun ısısının artması ve metobolizmanın bu duruma neva sağlamaya çalışması. Önsezi atış sayısı ve içki basıncındaki artım kabil nedenlerden çevre tevettür ve ihtisas yetmezliği üzere hastalıklarda dahi artım gözlenebiliyor. Dolayısı ile bu ay çokça elan tetik olmalısınız. Eğer ilgi etmeniz gereken bire bir hastalığınız varsa muhakkak doktorunuzla görüşmelisiniz. Özge yandan, bizim önerilerimize bile göz atabilirsiniz…
Yaz sıcaklarında oruç burulmak sizi elbet etkiler? Yunak havada vücutta su ve tuz kaybı artıyor, buna sadık kendisine kanın akışkanlığı azalıyor, organlara giden müvellidülhumuza miktarı düşüyor ve organların fonksiyonları kontra etkileniyor, alelhusus yaz günlerinde oruçlu güzeşte sürenin 15 saate kadar uzaması, kâh çor gruplarında sorunların oluşmasına illet olabiliyor. Oruç sırasında hem akarsu içilemediği hem dahi gıda alınamadığı üzere eğin ihtiyaçlarını depolarından karşılıyor. Oruç süresi bağlı olduğu amacıyla protein, yağ, vitamin ve minerallere ilişkin kurum eksikliğine merbut problemler gelişmiyor.

Fakat akarsu eksikliğine ve karbonhidrat depolarının yetersizliğine mecbur sorunlar yaşanabiliyor, dem şekeri düzeni bozulabiliyor. Gâh hastalıklarda ve gereklilik söktürücü reçete kullananlarda, mineral kaybı büyük oluyor, hele hamam yaz günlerinde ve devir altında çalışanlarda terleme ile gövde akarsu ve sodyum klorür kaybediyor; bu bile yaşlılar, kollar ve kronik hastalığı olanlarda sorunlara yol açabiliyor. Bu sebeple oruç sancımak isteyenlerin keyif durumlarını göz önünde bulundurmaları büyük önem taşıyor.
Reflüsü olanlar, yemekten üç saat sonraları uyusun! Reflü şikâyeti olanlar besili gıdalar, gazlı içecekler, lüks öz ve kahveden ırak durmalılar. Akşam Ezanı iftarda taşkın yemekten kaçınmalılar. Yemekten bilahare üç saat geçmeden yatmamalılar. Ayrıca çokça miktarda gıdayı nagehan tüketmemeliler. Sahurda bile yemekten müstacelen sonradan yatılmamalı. Zira göden ağrısı ve yanması ile karşılaşmamanız için bu tavsiyelerimizi dikkate almanızı öneririz. Yatağın başlangıç kısmının 20-25 santimetre yukarıda olması gerekiyor. Faikiyet meni bölümünden başlayıp, kademeli kendisine artmalı. Bu amaçla düşünülmüş hususi reflü yastıklarından ve ortopedik yataklardan de faydalanabilirsiniz.
Midesinde gastrit evet üstelik karha olanlar oruçtan zahir etkilenirler? Midesinde akut (eskimemiş açılmış) ülseri olanların oruç tutması sakıncalıdır. Karha amacıyla günümüzde gâvur bir rejim tedavisi namevcut. Hastalara genel yerine, yediklerinde kendilerini tasalı fail gıdalardan ırak durmaları öneriliyor. Bu umumi öneriler Ramazan üzere de muteber. Oruç tutmadan eski dönemde tek yakınması sıfır gastritli evet birlikte geçirilmiş ülserli bir parasız, gıdalarına dikkat ederek oruç tutabilir. Fakat birkaç da olsa bireyin şikâyeti varsa doktora gitmek kayıt!

Kimlik Diyet göden şikayetleri tagaddi memnune Ramazan ayı ramazan oruç tutmak Ramazanda Mıhlı Beslenme

Yoruma kapalı.