Genel Blog

Google Adsense İle Para Kazanma 2020

0 202

Google Adsense ile Para Kazanmak

İnternet üzerinden para kazanmak isteyenler için en iyi seçeneklerden birinin Adsense olduğunu söyleyebilirim. Adsense, Google’ın reklam servisidir. Google Adwords üzerinden reklam veren kişiler, reklam biçimlerini oluşturur ve site sahipleri de Adsense üzerinden bu reklamları sitelerinde yayınlayabilirler.

Adsense sisteminin gerçekten akıllı olduğunu ve bir o kadarda kolaylık sağladığını söyleyebilirim. Google bizim aramalarımızın sonuçlarını, gezindiğimiz siteleri falan çerezler sayesinde kayıt altına almaktadır. Kaydedilen bu çerezleri bize sunacağı reklamları belirlerken kullanmaktadır. Bu sayede çoğunlukla ilgimizi çeken reklamlar karşımıza çıkmaktadır.

Adsense’in bize sunduğu en büyük kolaylık öncesinde de belirttiğim gibi bizim ilgi alanlarımız hakkında reklamlar göstermesidir. Sitenize giren ziyaretçilerin geçmişte gezindiği sayfalar, yaptığı araştırmalar sonucunda veya sitenizde bulunan konu ile alakalı reklam sunmaktadır. İnsanların ilgi alanlarına göre reklamlar göstermesi demek site sahibinin daha çok para kazanacağı ve reklam verenin doğru kişiye ulaşması demektir.

Google, sitenizde yayınlamış olduğunuz reklam gelirlerinin %68’ini size %32’sini kendi payına almaktadır. Yani eğer sitenizde bulunan reklam bir tık başına 2 TL ödüyorsa sizin hesabınıza 1,36 TL aktarılacaktır. Adsense hesabınızdaki parayı çekebilmek için ise 200 TL birikmesini beklemelisiniz. 200 TL biriktiği zaman Google tarafından otomatik olarak, sanki siz para çekme talebinde bulunmuşsunuz gibi paranız hesabınıza aktarılır. Kazandığınız paralar 200 TL olan ay içinde değil de sonraki ay hesabınıza aktarılmaktadır. Örneğin Mart ayında 200 TL sınırını aştıysanız paranız Nisan ayında hesabınıza aktarılacaktır.

Google tarafından belirlenen politikalar esneklik içermemektedir. Yapacağınız en ufak bir ihlal sonucunda Google sizi yaptığı normal bir kontrol zamanında banlayabilir. Bundan dolayı Adsense kurallarını iyice anlayıp, bu kuralları ihlal edecek bir şey yapmamalısınız. Unutmamanız gereken ufak bir detay daha var. Google’ı kandırmayı aklınızdan bile geçirmemelisiniz. Eğer hesabınız kapatılırsa kazandığınız para size aktarılmaz ve Adsense için tekrar başvuru yapmanız söz konusu bile olmaz.

Google Adsense Şart ve Koşulları ile Program Politikaları

Adsense üzerinden sitesinde reklam yayınlamak isteyen herkesin Google Adsense Üyelik Şartlarını kabul etmesi zorunludur.

Kabul etmeniz gereken kurallardan bazıları ;

 • Kendi reklamlarıma tıklamayacağım ve başkalarını da bunu yapmaya teşvik etmeyeceğim.
 • Yetişkinler için olan içerikleri paylaşan siteler üzerinde reklam yayınlamayacağım.
 • Telif hakkı kapsamına giren ürünlerin dağıtım ve satış yapan sitelerde reklam yayınlamayacağım.
 • Reklamları tıklamaya teşvik eden ögeler içeren sitelerde reklam yayınlamayacağım.

Google Adsense Sıfırdan Başlıyorsanız

Öncelikle şu bilmelisiniz ki Adsense ile gelir elde etmek istiyorsanız ya bir website&Blog’unuz ya da youtube kanalınızın olması şarttır. Yukarıdaki yazıda hesabınızdan reklam yayınlayarak nasıl kazanacağınızı anlattık ama varsayalım ki Adsense sistemine yabancısınız o yüzden biraz detaya girelim:

 • Blogger ile Blog Siteden Para Kazanma: Google’ın güzel hizmetlerinden birisi de hiçbir ücret ödemeden bir blog sahibi olabilmektir. Normal sitelerin aksine tasarım konusunda biraz kıt ve kısıtlı olsa da SEO ( arama motoru optimazyonu) çalışması yapmamanıza rağmen Google sıralamasında aranmalarda çok rahatlıkla ilk sayfalarda çıkabiliyor ve yaptığınız yayınlarını kitlelere duyurabiliyorsunuz. 6 ay boyunca özgün makale yayını yapan ve belirli bir hite sahip olan blogpot sitelere Google Adsense hizmeti açılıyor ve reklam yayınlananabiliyor. Sizde site kuramıyorsanız veya web tasarım konusunda eksiklik içindeyseniz ilk deneyim olarak ücretsiz blog üzerinden para kazanmayı deneyebilirsiniz.
 • Web Site Üzerinden Para Kazanma: Hazır scriptler kullanarak ya da kendi kod bilginiz ile oluşturmuş olduğunuz sitenizden makale yayınlayarak veya ilgi çeken araç gereçleri vitrine koyarak hazır hale getirdiğiniz sitenizde adsense reklam kodları ekleyip reklam yayıncılığıyla para kazanabilirsiniz. Birinci madde de blogspottan bahsettik ve orada tasarım ve içeriğin biraz kısıtlı olacağından söz ettik. Domain ve host kullanarak hayal gücünüzün erişebileceği sektörler için o tablonun ressamı sizsiniz.
  Örnek vermek gerekirse: Arkadaşlık siteleri, Finans&Ekonomi siteleri, Sağlık siteleri, Freelancer siteler, Tasarım ve Script siteleri, Ar-Ge siteleri gibi blogspot bir tabanı aşan işler yaparak, ekran başındaki milyonlarca insanı arama motorlarından kendinize çekebilir ve hit sağlayabilir bununla birlikte sitenizde yayınlamış olduğunuz Google Adsense Reklamlarındaki ilgi alanlarına yönlendirebilirsiniz. Örneğin siz bu yazıyı okurken bir arama motoru kullandınız ve açılan sayfalardan FinansRaporlari.Com sitesini Adsense ile Para kazanma yazarak ulaştınız. Buradaki yazıları okuyarak bilgi sahibi olurken sitemizin muhtelif bir yerinden bir Banner’da “bla bla ile para kazanma” reklamını gördünüz ve merakınıza yenilip veya ilginizi çektiği için oraya yöneldiğinizde o reklamı veren firmanın belirlediği skala ölçüsünde para kazanmış olacağız. Değerleri genelde 1 liranın altında olacaktır ama sadece bir makaledeki bir kişinin tıklaması ile kazanılan gelirdir. Sayı çoğaldıkça gelirde çoğalacaktır. Sayıyı arttırmak için sosyal medya paylaşımları ve forumlarda yapılacak tanıtım ve paylaşım ile çok iyi hitler kazanılabilir.
 • Youtube Adsense ile Para Kazanma: Günümüzde çok yaygın hale gelen ve geleneksel medyanın yerine geçeceği söylenen bir sosyal medya platformu da Youtube’dur. Bu platformda yayınlayacağınız videolar ile 1000 abone ve 4000 saat barajını aştıktan sonra Youtube için reklam yayıncılığı kapısı açılmış olacaktır.
  Sıfırdan başlıyorsanız başlığı altındaki bütün maddelerde emek ve sabır en büyük etkendir. Hemen sonuç almayı beklemeyin ve hemen sonuç verecek hilelere başvurmayın. Algoritma sizi yakalarsa o zamana kadar verdiğiniz emeklerin hepsi boşa gider. Youtube platformu da buna dahildir ancak youtube’un diğerlerinden daha farklı bir yanı var. Burada yaptığınız yayınlarda patlama yapma ve tanınmış kişi olma şansınız çok yüksek…
  İlgi alanlarınıza göre yapacağınız videolar sadece size adsense’den para kazandırmakla kalmaz aynı zamanda ünlü de yapabilir. Eğitim, sağlık, oyun ve vlog yayınları ile kendinizi de videoya dahil ederseniz sosyal medya takipçilerinizin sayısı artabilir buna bağlı olarak aboneleriniz artar ve dış teklifler de almaya başlayabilirsiniz. Youtube’un yazılı olmayan kıstaslarında tecrübelere dayanarak en az 20 video sonrasında hareketlenme olduğu tespit edilmiştir. Çok nadiren de olsa 10 videoya ulaşmadan güzel kitleler yakalayanlar da elbette olmuştur.

Gerek Web site gerekse youtube için işlerim biraz daha hızlansın diyorsanız size burada sevindirici bir haber verelim. Daha evvelden Google Adsense Hesabına sahip kişiler ve Youtube’da kanalı belli bir yere taşımış bazı kişiler hesaplarını belirli ücretler karşılığında devretmektedir. r10, wm aracı ve benzeri gibi büyük forumlarda gün geçtikçe pazar daha da artmaktadır ve sadece bu işin ticaretini yapan kişiler bile vardır.

Adsense ile ilgili makalemiz her geçen gün yenilecek olup yazının sonunda şunu da belirtmek isteriz ki; İster pasif gelir isterseniz de ana gelir olarak Adsense kazançlarını asla küçümsemeyin. Aylık 20.000-40.000 ve 60.000 bandında kazanç sağlayan kişiler veya kurumlar vardır. Sizde değerli bir fikir ve emek vererek güzel meblağlar kazanabilirsiniz. Araştırmalarınızı ve düşüncelerinizi tamamen bu iş için odakladığınızda evinizden çok rahatlıkla para kazanabilirsiniz.

Google Başvuru İçin: https://www.google.com/adsense/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.