Genel Blog

Google Chrome Bağlantınız Gizli Değil Hatası Çözümü

0 381

Chrome bağlantınız gizli değil hatası ve NET::ERR_CERT_DATE_INVALID hatasının çözümü için yazımızı inceleyebilirsiniz. Detayları sizler için aşağıda listeledik.

Öncelikle bu hatayı almanızın nedeni sitelere bağlanırken sitelerde bulunan SSL sertifikasının doğrulanmadığı için sorun sitelerde olmaz genelde kullandığınız bilgisayar ile alakalı olan bir durumdur. Peki SSL Sertifikası nedir?

SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası arama motorlarının sitelere güvenirliliğini gösterir. Yani her sitenin kendine ait bir SSL sertifikası vardır. Bu yüzden siteler zorunlu olarak alıyorlar. Haliyle bu şekilde hatalar almanız oldukça normal. Genelde bu hatayı Windows 7 kurulu olan bilgisayarlar almakta ama diğer sürümlerde de bu sorunları görülebilir.

NET::ERR_CERT_DATE_INVALID hatasının çözümü

Öncelikle bu sorunu gidermek için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

Giriş yapmak istediğiniz sitenin SSL sorunu olabilir

Bu genelde karşılaşılmayan bir hatadır ama yine de karşılaşabileceğiniz bir hata olacağı için kontrol etmenizde fayda var. Telefonunuzdan giriş yapmak istediğiniz siteye giriş yapmayı deneyerek sorunu anlayabilirsiniz. Bilgisayarınızdan girmiyorsa aynı şekilde telefonunuzdan da girmiyorsa sorun websitededir bununla alakalı yapacağınız pek bir işlem yok sitenin yöneticisiyle iletişime geçebilirsiniz.

Girmek istediğiniz websitesi engellenmiş olabilir

Giriş yapmak istediğiniz site TİB veya BTK tarafından mahkeme kararıyla kapatılmış olabilir. Böyle bir sorun var ise siteye girişiniz mümkün olmayacaktır. Farklı yollardan siteye giriş yapabilirsiniz ki bunu önermiyoruz.

NET::ERR_CERT_DATE_INVALID nedir

NET::ERR_CERT_DATE_INVALID nedir?

Bilgisayarınızın tarih ve saat ayarını kontrol edin

Bu sorunda en çok yapılan hatalardan bir tanesi de budur. Yani mevcut bilgisayarınızın tarihinde veya saatinde farklılık varsa bu hatayı alabilirsiniz. Yapmanız gereken oldukça basit saat ve tarih ayarınızı kontrol edip varsa bir yanlışlık düzeltmeniz. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sorununuz yüksek ihtimalle çözülecektir. Buna rağmen düzelmediyse aşağıdaki adımları da deneyebilirsiniz.

Bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir

Virüslerin verecekleri küçük zararlarla bu hatayı da alabilirsiniz. Bilgisayarınızı kaliteli bir antivirüsle taratabilirsiniz. Düşük bir ihtimalde olsa bu işlemi uygulamanızda fayda var.

Hosts dosyasını temizleyin

Virüslerin verecekleri etkiden dolayı bilgisayarınızda bulunan hosts dosyasını temizlemenizde fayda var.

C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts yolunu takip ederek karşımıza gelen hosts dosyasını Notepad++ programıyla açıp içindeki herşeyi siliyor ve kaydediyoruz. Ardından bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Bu işlemleri yapmanıza rağmen bilgisayarınızdaki sorun düzelmediyse tarayıcı değiştirerek girmek istediğiniz siteye güvenli bir şekilde girebilirsiniz. Mozilla Firefox programını indirip kurabilirsiniz. Ardından Chrome‘dan giriş yapıyormuş gibi Mozilla Firefox programını kullanabilirsiniz. İşlemlerimiz bu kadar bu konuyla alakalı sorunlarınız veya çözüm yollarınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.