Genel Blog

Google Drive Nedir?

160

Google Drive Nedir?

Google Drive, dokümanları kolayca oluşturma, paylaşma ve düzenleme becerisiyle erler ve ekipler arasında makul işbirliğine olanak tanır. Açık depolama alanıyla, ekipler ve kuruluşlar tarafından beğenilen dosyaları ambarlamak, böylece bu belgelere ihtiyaç duyan başkalarının birlikte kullanabilmesi üzere makul aynı yöntemdir.

Google Drive, masaüstü bilgisayarınız, fikirli telefonunuz ve tabletiniz kabil rappadak çokça cihazdan macerasız yedekleme ve ulaşım üzere dosyalarınızı depolamanızı ve senkronize etmenizi sağlayan Google’ın endişe hizmetidir. Başkalarıyla ortak işlemek, dokümanları sarılmak ve başkalarının bunları cins zamanlı kendisine düzenlemesine cevaz atfetmek üzere Google Drive’ı birlikte kullanabilirsiniz.

Google Drive Nedir?

Google Drive, Google uygulamaları paketinin tıpkısı parçasıdır. Drive, belgeleri ve dosyaları Bulutta depolamanıza imkân tanır. Temel Drive, umum mukayyet Google kullanıcıları üzere ücretsizdir ve size 15 gigabayta kadar ücretsiz ambarlama alanı sağlar. Belgeleri Google Drive’ınıza yükleyebilir ve bunları arkadaşlarınızla, ailenizle ve ayrıca hareket arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İzinleri, Google dokümanlarınızın veya formlarınızın dosyaya erişimi olanlar marifetiyle düzenlenebilmesi üzere ayarlayabilirsiniz. Belgeler; antrparantez kilitlenebilir, böylece insanlar belgeyi yalnızca görüntüleyebilir ve düzenleyemez.

Google Drive Hesabı Nasıl Açılır?

Google Drive’ı kullanmaya bağışlamak üzere, drive.google.com adresinde bire bir Google Drive hesabı oluşturmanız gerekir. Hesap Oluştur’u tıklayın. Bilgilerinizi doldurun ve İleri’ye tıklayın.

Adisyon açıldıktan sonradan ati olan berceste geldiniz ekranında, sizi Google Drive’ınıza götüren Google Dokümanlar’a Idraksiz Dön seçeneğine tıklayın.

Google Drive İle Neler Yapılabilir?

Google Drive’dan elde ettiğiniz faydalar, onu hangi kadar kapsamlı kullandığınıza bağlıdır. Google Drive’ı dosyalarınızı yedeklemek için kullanabilirsiniz. Ücretsiz hesabınız 15 GB ücretsiz ambarlama alanıyla alay malay gelir ve mahiye ücret karşılığında daha fazla ambarlama alanı mübayaa seçeneğiniz vardır. Tehlikesiz saklama için dosyalarınızı masaüstü bilgisayarınızdan Drive’ınıza yüklemeniz yeterlidir.

Yahut dosyalarınızı Drive’ınızla otomatik olarak senkronize geçmek amacıyla Google Drive uygulamasını indirebilirsiniz. 

Google Drive uygulamasını akıllı telefonunuza yahut tabletinize indirebilirsiniz. Aplikasyon, cihazınızı götürdüğünüz değme yerden belgelerinizi görüntülemenizi, paylaşmanızı ve yazdırmanızı sağlar. Ayrıca, telefonunuz yahut tabletinizin kamerasıyla dokümanları tarayabilir ve Drive’ınıza yükleyebilirsiniz.

Ancak Google Drive sadece depolama gayeli değildir. Drive’ınızdan bildirme dolgunca şekilde çıkarmak için, onu aynı lafız işlemci, aynı elektronik tablo programı, tıpkı diya gösterisi programı ve hatta benzeri çizim programı kabil tıpkısı üretkenlik ara bulucu olarak kullanabilirsiniz. Yazılım üzere dünyalık döküm yapmak istemiyorsanız, bu etraflı, zira bu Google uygulamaları ücretsizdir ve çoğu insanın gerekseme duyduğu temel işlevlere sahiptir. Oluşturduğunuz dokümanlar, bilgisayarınızdan yahut diğer cihazlardan görüntüleyebileceğiniz Google Drive hesabınızda saklanır.

Google Drive İşlevleri

✔ Drive, size 15 GB ücretsiz çevrimiçi ambarlama alanı sunar. Haddinden Fazla değişik dosya türlerini ve klasörleri depolayabilirsiniz.

✔ Dosyalarınıza değme yerden erişebilirsiniz.

✔ Dosyaları zımni ve ada göre arayabilirsiniz.

✔ Klasörleri ve dosyaları basitçe paylaşabilirsiniz.

✔ İçeriğinizi çabucak görüntüleyebilirsiniz.

✔ Görüntüleyebilecek, düzenleyebilecek ve yorum yapabilecek şahıslar üzere muvasala düzeylerini ayarlayabilirsiniz.

✔ Dosya etkinliğine ve ayrıntılarına bakabilirsiniz.

✔ Kağıt belgeleri süzmek üzere cihazınızın kamerasını kullanabilirsiniz.

✔ İnternete sınırlanmış değilseniz, bazı dosyaları çevrimdışı yerine düzenleyebilir, görüntüleyebilirsiniz.

✔ Bütünleşmiş E-Tablolar, Dokümanlar ve Slaytlar uygulamalarıyla takkadak vesika ve dosya oluşturabilirsiniz.

✔ Eski sürümlere ayn atabilirsiniz: Çoğu dosya türünde 30 gün öncesine büyüklüğünde bakabilirsiniz, bu birlikte değişiklikleri görmeyi ve önceki sürümlere dönmeyi kolaylaştırır.

✔ Android uygulaması, bütün matbu belgelerinizi PDF olarak taramanıza imkân tanır, ışık çekmeniz yeterlidir.

✔ Gmail’deki benzeri kültür üzerine gelerek seçme eki Drive’ınıza göstermek üzere Drive logosunu arayarak gmail eklerini kaydedebilirsiniz.

✕ Gizlilik içeren dosyalarınızı yüklemeniz önerilmez.

Google Drive’ı kullanmaktan sıradan mahsul almak istiyorsanız, onu başkalarıyla ortak işlemek amacıyla kullanabilirsiniz. Örneğin, biraz ayrımlı meslektaştan girdi müstelzim tıpkısı belge oluşturduğunuzu varsayalım. Güncellemeler üzere bu belgeyi e-sefer ile göndermeniz ve peşi sıra genişlik aktüel sürümü kullandığınızı gene tekrar kontrol etmeniz gerekmez. Bakir belgenizi Drive’ınızda başlatmanız ve peşi sıra aksiyon arkadaşlarınızla paylaşmanız yeterlidir. Ayarladığınız izinlere sadık adına, hareket arkadaşlarınız sadece belgeyi görüntüleyebilir yahut belgeyi düzenleyebilir. Yalnızca bire bir belge vardır, fakat birçok emanet (bire bir anda de) üstünde başkalık yapabilir.

Ama Google Drive’da aynı vesika paylaştığınızda, onu paylaştığınız kişilerin yaptığınız tamlık değişiklikleri görebileceğini ve onlara izin verirseniz dokümanı birlikte değiştirebileceklerini unutmayın. Bu yüzden güvendiğiniz kişilere cevaz verdiğinizden sakıncasız olun. 

Denk: Meslektaşlarınızla buluştuğunuzu ve yeni bire bir molekül için karın fırtınası yaptığınızı varsayalım. Tıpkı Google Drive dokümanı (tıpkısı lafız iş dokümanı veya e-tablosu) açın ve diğerleriyle paylaşın. Akıl fırtınası oturumunuzla ilişkin notlar kabul etmek amacıyla belgeyi mevhum bir beyaz tahta kendisine kullanın. Yahut diğerlerinin belgeyi, toplantıdaki ayrıksı herkesin görebileceği gerçeklik zamanlı kendisine öz fikirleriyle güncellemesine cevaz verin. Bu, özellikle Güneş Tacı salgını yaşadığımız bu günlerde meslektaşlarınız değişik yerlerde ise elverişli benzer.

Endişe Ambarlama Ne Anlama Dirimlik?

Google Drive , keder tabanlı bir dosya ambarlama ve eşleme hizmetidir. Dosyaları bulutta depolamanıza ve dosyaları başkalarıyla emeksiz paylaşmanıza olanak tanır. Google Drive ayrıca Google Dokümanlar (kelime muamele), Google E-Tablolar (e-tablolar), Slaytlar (slayt gösterisi sunumları) ve daha fazlasını içeren bir idarehane paketidir. Google Dokümanlarını, E-Tablolarını ve Slaytları benzeri anda tahsis etmek amacıyla başkalarıyla kuma çalışabilirsiniz.

“Endişe”, tıpkı hizmet icat etmek için birlikte etkin aynı anonsör zehir üzere geçer aynı terimdir. “Bulut” esasta tıpkısı keder değildir, fakat değişik konumlara yaygın aynı sunucu ağını tanımlamak üzere mergup güdük benzeri terimdir. Dosyaları tıpkısı bulut depolama cihazında depoladığınızda, bu, dosyaların bir tane benzeri fiziki kondisyon (bilgisayarın sabit diski kadar) hesabına ambarlama sağlayıcısına ilgili bire bir sunucu ağında depolandığı anlamına dirimlik.

Google Drive’ınıza tıpkı dosya yüklediğinizde, bu dosya imdi Google’ın umum dünyaya yaygın birçok malumat merkezinden oluşan anonsör ağında çokça sayıda eşlem halinde (“yedeklilik” olarak adlandırılır) depolanır. Google’ın marifet merkezi zehir karşı daha fazla hikmet üzere Google’ın bilim merkezi konumları sayfasına göz atabilirsiniz.

Dosyaları yenilgi riski haddinden fazla daha bir iki olduğu için endişe daha sakıncasız görülüyor. Bulutta depolanan dosyalara internet erişimi olan herhangi bir yerden erişilebilir. Öte yandan, fiziki bire bir sabit sürücüde depolanan dosyalar o kadar emin olmayabilir; sabit çoban arızalanırsa, tüm dosyaları kaybolur.

Fakat tam tersi ebat birlikte geçerlidir. Gizlilik içeren dosyalarınızı endişe sürücülerde sancımak sizin amacıyla riziko gibi.

Google Drive Mahremiyet Sağlar Mı?

Faziletkâr düzeyde gizliliğe ayar veriyorsanız, Google Drive mahsus sizin amacıyla akla yatkın olmayacaktır. Google, yüklediğiniz seçkin şeyi etkin namına taradığını ve analiz ettiğini kabul ediyor.

Bunu, “size özelleştirilmiş arama sonuçları, özel reklamcılık ve spam ve acı amaçlı yazılım kavrama üzere zatî kendisine müntesip iz özellikleri hatırlamak” için yaparlar.

Temel namına, teoride reklamlarla sizden dünyalık kazanmakla ilgileniyorlar. İş modellerinin dayandığı şey kuramsal yerine budur. Gerçekteki nitelik ise değişik benzer.

Google Drive’dahi Hangi Kabil Dosyalar Depolayabilirim?

Acilen alelacele herhangi bir cins dosyayı Google Drive’da depolayabilirsiniz. Google Drive bölüm paketi dosyalarının (Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar karışma) hacısı hocası Google Drive’a özgüdür, yani yalnızca Google Drive’da depolanabilir ve açılabilir.

Google Drive İçin Web Tabanlı Platformla Ne Tarayıcılar Çalışır?

İyi tıpkı Google Drive deneyimi amacıyla Google Chrome tarayıcısını kullanabilirsiniz. Sair tarayıcıların çoğu, Google Drive’ın web tabanlı sürümünü çalıştıracak fakat daha sınırlanmış işlevselliğe eş olacaktır.

Google Drive Üzerine Son Sözler

Google Drive, size ücretsiz yerine 15 GB endişe depolama alanı sağlayan çevrimiçi tıpkı dosya depolama hizmetidir. Belgeler yapmak ve sökmek, klasörleri ve dosyaları sair kişilerle benimsemek üzere kullanabilirsiniz. Google Drive, çevrimiçi Google sürücünüz ve bilgisayarınız arasında dosyaları senkronize etmek üzere de kullanılır. Antrparantez, bilgisayarınızdaki Google çoban klasöründeki bir belgeye salim tıklayarak bilgisayar dosya sisteminiz üzerinden çevrimiçi namına dosya, vesika paylaşmanıza birlikte olanak tanır. Umumi olarak yararları bati basmakla bu arada mahremiyet içeren dosyalarınızı yüklemenizi önermeyiz.

Yoruma kapalı.