Genel Blog

grepWin

36

grepWin

grepWin uygulaması ile metin dosyaları içerisinde aramalar yaparak, aradığınız sonuca daha basit ulaşabilirsiniz.

Diyelim fakat programlama işiyle uğraşıyorsunuz ve size gerekli olan bir kod hangi dosyada bilmiyorsunuz. Bütün dosyaları tek tek seslenmek yerine, grepWin uygulamasını kullanarak aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kullanımı ise özetle şu şekilde; arama yerine getirmek istediğiniz klasöre sağ tıklayarak grepWin uygulamasını seçin. Gerisinde, Search for kısmından aradığınız kod ya da metni yazarak daha aşağı kısımdan Search butonuna basmanız yeterli olacaktır. Arama sonuçlarında, istediğiniz kelimeyi taşıyan metin dosyaları listelenecektir.

Uygulama yoluyla yalnızca arama yapmakla kalmayıp, aradığınız bir metni dilekçe üzerinden değiştirebiliyorsunuz. Bunun için de yapmanız gereken, Search for bölümünün aşağı bulunan Replace with kutucuğuna değiştirmiş olduğunuz metni girebilirsiniz. Size zaman ve sürat kazandıracak grepWin uygulamasını mutlaka denemenizi öğüt ediyorum.

İndir

Bir önceki yazımız olan cdrtfe başlıklı makalemizde cdrtfe İndir - Ücretsiz CD/DVD/Blu-ray Disk Yazma Programı - Tamindir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.